SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aukcja 5G po 2-3 tygodniach od przyjęcia nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

Urząd Komunikacji Elektronicznej potrzebuje dwóch-trzech tygodni, aby uruchomić aukcję 5G po przyjęciu projektu ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa (KSC) - poinformował w środę prezes UKE Jacek Oko.

Jacek Oko (screen: YouTube/UKE)Jacek Oko (screen: YouTube/UKE)

- Potrzebujemy 2-3 tygodni na uruchomienie aukcji, chyba że zmiany przyjęte przez Komitet będą daleko idące, ale nie przewiduję tego - powiedział podczas briefingu w środę Jacek Oko, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Pod koniec stycznia Komitet Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności pozytywnie zaopiniował projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie. Od przyjęcia przez Komitet Stały projektu tej ustawy uzależnione jest rozpoczęcie aukcji na częstotliwości 5G.

Prezes UKE Jacek Oko w niedawnym wpisie na blogu informował, że uruchomi proces aukcji na pasmo 3480-3800 po zatwierdzeniu przez Komitet Stały Rządu noweli ustawy o cyberbezpieczeństwie.

W planie działalności UKE na 2022 rok zapisano, że regulator planuje przeprowadzenie aukcji mającej na celu udostępnienie zasobów częstotliwości z pasma 3,6 GHz na potrzeby wdrożenia nowych technologii 5G w 2022 roku.

Aukcja na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz została ogłoszona przez ówczesnego prezesa UKE Marcina Cichego 6 marca 2020 roku. Jednak w maju 2020 roku w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej wszczęto postępowanie prowadzące do jej unieważnienia.

Czytaj też: PIIT: wyzwania prawne na 2022 r. to m.in. 5G i regulacja platform cyfrowych

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Dołącz do dyskusji: Aukcja 5G po 2-3 tygodniach od przyjęcia nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl