SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Awaria MUX-a TVP. Prezes EmiTela: Nie mamy podstaw, by twierdzić, że doszło do ataku hakerów

Posiadacze dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej od soboty przez kilka dni mieli problem z odbiorem kanałów TVP na MUX-3. Jak mówi Wirtualnemedia.pl prezes EmiTela Przemysław Kurczewski, obecnie trwają prace, by ustalić, czy awaria była celowym działaniem hakerskim.

Article

W niedzielę Telewizja Polska podała, że od soboty widzowie informują o zakłóceniach w dostępie do sygnału naziemnego kanałów TVP, które znajdują się na multipleksie trzecim. Prezes Jacek Kurski w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdził, że poinformował o sprawie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Natomiast spółka Emitel ze swojej strony zapewniła, że współpracuje z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Urzędem Komunikacji Elektronicznej przy ustalaniu przyczyn zakłóceń w emisji sygnału TVP.

Początkowo TVP informowała, że utrudnienia miały dotyczyć 13 województw i obejmować m.in. województwo pomorskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie i lubelskie. Jednak EmiTel nie potwierdza tych danych.

- Według naszych wyliczeń obszar objęty awarią mógł dotyczyć około 10-12 proc. populacji kraju - mówi Wirtualnemedia.pl prezes EmiTela Przemysław Kurczewski. - Przy czym należy wziąć pod uwagę, że część z nich korzysta z telewizji kablowej albo satelitarnej - dodaje Kurczewski.

Operator opublikował mapę z zasięgiem potencjalnych zakłóceń oszacowaną przez dział radiodyfuzji EmiTel.

Jak zaznaczył w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes EmiTela Przemysław Kurczewski, awaria była nietypowa, ale nie ma obecnie podstaw ani do tego, by potwierdzić, że doszło do ataku hakerów, ani by to wykluczyć. - Jesteśmy na etapie analizy zdarzenia. Nietypowy był fakt, że awaria dotyczyła tylko jednego multipleksu, z którego nadawane są jedynie programy TVP. Dlaczego sprzęt na jednym multipleksie zawiódł, podczas gdy na innych działał prawidłowo? To jest przedmiotem naszych analiz - zapewnia Kurczewski. - Przekazaliśmy już wszystkie informacje do UKE, na bieżąco współpracujemy z ABW. Dobrowolnie zgodziliśmy się też na audyt urzędu - zaznacza Przemysław Kurczewski. Jak dodaje aby uniknąć podobnych zdarzeń w przyszłości, kluczowe będą wnioski z analiz, które nie zostały jeszcze ukończone.

EmiTel jest operatorem multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2, MUX-3 (to ten uległ w weekend awarii, nadaje wyłącznie programy TVP), MUX-4 (wykorzystujących częstotliwości z zakresu 470-790 MHz) oraz nowo uruchamianego multipleksu MUX-8 (wykorzystującego częstotliwości z zakresu 174-230 MHz).

Spółka została w 2002 r. wydzielona z Telekomunikacji Polskiej. W 2011 r. spółka została sprzedana funduszowi Montagu Private Equity za 1,7 mld zł. Obecnie właścicielem EmiTela jest Alinda Capital Partners, amerykański fundusz specjalizujący się w inwestowaniu w spółki infrastrukturalne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Awaria MUX-a TVP. Prezes EmiTela: Nie mamy podstaw, by twierdzić, że doszło do ataku hakerów

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gosc
Teorie ze awaria dotyczyła jednego muxa i to jest dziwne są insynuacja ponieważ tylko ten mux ma oświetlacze sfn żaden inny tego nie ma więc takie gadanie to jest żenada. Po co we Wrocławiu i Opolu są 2 dodatkowe nadajniki które tak naprawdę nic nie dają oprócz kłopotów, bo główne nadajniki przecież dają wystarczający sygnał.
17 12
odpowiedź
User
klick
Na mapie nie widzę Poznania, a problemy były przez kilka dni.
17 12
odpowiedź
User
Janek
A ja melduję operatorowi, że u mnie w naziemnej są zakłócenia w nadawaniu programów TVN i Polsatu. Czy tą sprawą również zainteresuje się ABW?
17 15
odpowiedź