SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Problemy z odbiorem naziemnym kanału Wydarzenia24

Widzowie naziemnej telewizji cyfrowej narzekają od kilku dni na problemy z odbiorem kanału Wydarzenia24. Odpowiada za to nietypowa rozdzielczość 1920 x 540 pikseli, której nie mogą poprawnie odczytać niektóre telewizory i tunery. Problem dotyczy głównie telewizorów.

Kanał Wydarzenia24 jest nadawany z MUX-4, na którym ponadto jest oferowany płatny pakiet TV Mobilna. Polsat wygasza go w regionach, które przechodzą na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja MUX-1, MUX-2 i MUX-4 jest już prowadzona w DVB-T2/HEVC na 68  proc. Polski, a w jej zasięgu znajduje się 76 proc. gospodarstw domowych. Ostatni etap zmiany standardu, który obejmuje województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie i centralną część mazowieckiego zaplanowano na 27 czerwca br. Multipleks czwarty nie ma jednak zasięgu ogólnopolskiego. Obecnie dociera do blisko 70 proc. powierzchni kraju.

Winna niestandardowa rozdzielczość

W Polsce naziemne kanały telewizyjne są nadawane w rozdzielczości 1920 x 1080 (emisja w wysokiej rozdzielczości) albo 720 x 576 (standardowa rozdzielczość). W Czechach popularna jest rozdzielczość 960 x 540. Polsat nie zdradza dlaczego w przypadku Wydarzeń24 zastosowano nietypową rozdzielczość i kiedy kanał będzie nadawany ze standardowymi ustawieniami. Podobne problemy z odbiorem stacji Wydarzenia24 miały miejsce kilka miesięcy. Wówczas niektórym sprzętom kłopot sprawiała głębia kolorów. Nadawca zmienił ją z 10 na 8 bit i tym samym dotarł do większego gremium odbiorców naziemnych.

Problem z odbiorem rozdzielczości  1920 x 540 dotyczy głównie telewizorów w regionach, które już przeszły na DVB-T2/HEVC. Obraz czasami drży lub całkowicie zanika. Z nietypowymi parametrami emisji lepiej radzą sobie m.in. chińskie tunery do naziemnej telewizji cyfrowej. Emisja naziemna stacji Wydarzenia24 ma charakter eksperymentalny. Kanał w obszarze, który nie przeszedł na DVB-T2 jest nadawany z kodem HEVC, więc posiadacze starszych sprzętów nie mają dostępu do telewizji informacyjnej Polsatu.

Polsat Box zapewnia, że pracuje nad nową ofertą programową TV Mobilnej. Mają się w niej znaleźć m.in. stacje Eurosportu i Eleven Sports. Zanim to nastąpi będzie musiał wprowadzić na rynek nowy dekoder, przystosowany do odbioru DVB-T2/HEVC i zapewne obsługujący HbbTV i usługi streamingowe, aby chętni klienci mogli rozszerzyć swoje pakiety.

Kanał Wydarzenia24 we wrześniu ub.r. zastąpił Superstację. Wcześniej to Polsat News był dostępny w MUX-4. Przeciwko takiej sytuacji protestowali jednak operatorzy płatnej telewizji, którzy musieli płacić za ten kanał. Z danych Nielsena wynika, że kanał Wydarzenia24 miał w maju br. 0,65 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Problemy z odbiorem naziemnym kanału Wydarzenia24

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel.
Co się dzieje z NTC nie mam wogole sygnału z nadajnika ok.50 km Ilawa/Kisielice
odpowiedź
User
Marcin
Dokładnie, po zmianie standardu na DVB-T2 z nadajnika Katowice Kosztowy sygnał Wydarzenia 24 zniknął całkowicie. Mimo że parametry odbioru są na 100%. Wyszukuje wszystkie stacje z tego pakietu i na tym kanale jest czarny obraz. Niech to usuną całkowicie a nie co chwilę zmieniają ze raz jest raz nie ma.
odpowiedź
User
Piotr
Od zmiany na DVB-T2 nie widzę Wydarzeń24.
odpowiedź