SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Axel Springer i ProSiebenSat.1 rozmawiają o fuzji

Według nieoficjalnych informacji trwają rozmowy w sprawie połączenia wydawnictwa Axel Springer z koncernem telewizyjnym ProSiebenSat.1. Nowa firma miałaby konkurować z Bertelsmannem i innymi graczami na niemieckim rynku, ale jej powołanie może napotkać na przeszkody.

Article

Doniesienia o negocjacjach, które mają znajdować się obecnie na bardzo wczesnym etapie pochodzą z dziennika „The Wall Street Journal”, który powołuje się na informacje pochodzące od osób związanych z tymi rozmowami.

Obecnie kapitalizacja obu spółek jest oceniana na 14,4 mld euro, a według analityków ich ewentualne połączenie mogłoby w znaczący sposób zmienić układ sil nie tylko na niemieckim, ale także europejskim rynku medialnym. Nowa spółka miałaby konkurować z coraz szybciej rozwijającymi się graczami operującymi w segmencie cyfrowym, wśród których dominującą pozycję ma obecnie Bertelsmann. Jego przychody w ub.r. osiągnęły poziom 16,7 mld euro, podczas gdy w tym samym okresie suma przychodów ProSiebenSat.1 i Axel Springer wyniosła 5,9 mld euro.

Obecne negocjacje nie są pierwszą próbą połączenia sił pomiędzy wspomnianymi firmami. W 2005 r. Axel Springer zgłosił gotowość zakupu ProSieben, który wówczas był wyceniany na ponad 4 mld euro. Wówczas jednak transakcja została zablokowana przez niemieckie instytucje antymonopolowe. Co prawda w ub.r. naczelny sąd administracyjny orzekł, że ewentualne połączenie obu firm nie zagrozi równowadze na rynku, jednak w ciągu dekady zmieniła się sytuacja dotycząca obu spółek. Wartość ProSiebenSat.1 jest dzisiaj oceniana na 9,7 mld euro, podczas gdy Axel Springer jest wart ok. 4,7 mld. Finansiści wskazują więc, że w perspektywie połączenia konieczne byłoby porzucenie przez obu graczy ich niektórych aktywów. Ponadto utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa będzie wymagało zgody ze strony Friede Springer, wdowy po Axlu Springerze, do której należy wciąż 57 proc. akcji niemieckiego wydawnictwa.

Dołącz do dyskusji: Axel Springer i ProSiebenSat.1 rozmawiają o fuzji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl