SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koncern Axel Springer kupuje Politico

Grupa wydawnicza Axel Springer podpisała umowę przejęcia Politico, w tym pozostałych 50 proc. udziałów spółki joint venture Politico Europe, wydającej serwisy Politico i Protocol. Wysokość transakcji według nieoficjalnych informacji przekracza miliard dolarów.

Article

Axel Springer kupi udziały od założyciela i wydawcy Politico Roberta L. Allbrittona. Od 2014 roku Axel Springer i Politico w USA są partnerami joint venture.

Allbritton będzie w dalszym ciągu wydawcą serwisów Politico i Protocol. Nie zmienią się także redaktorzy i osoby zarządzające w USA i Europie.

Finalizacja transakcji ma nastąpić w czwartym kwartale br. Jej wysokość to według źródeł CNN ponad 1 mld dol.

„Wybitny zespół POLITICO wyznaczył nowe standardy cyfrowego dziennikarstwa politycznego. Prawdziwa Gwiazda Północy. Pomóc kształtować przyszłość tej wybitnej firmy medialnej to będzie zaszczyt i szczególna odpowiedzialność. Obiektywne dziennikarstwo wysokiej jakości jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a my wierzymy razem w konieczność redakcyjnej niezależności i bezstronnego dziennikarstwa. To kluczowe dla naszego przyszłego sukcesu i przyspieszonego wzrostu” - powiedział cytowany w komunikacie Mathias Doepfner, CEO Axel Springer.

Axel Springer „odzwierciedla wartości” Politico

„Moja 15-letnia przygoda z POLITICO była podróżą życia. Osiągam ten kamień milowy z poczuciem satysfakcji, które, mam nadzieję, podziela każdy POLITICO. Razem zbudowaliśmy coś, co jest bez wątpienia najbardziej imponującym i najtrwalszym z wielu eksperymentów w dziedzinie nowych publikacji w ciągu ostatniego pokolenia. Szczególnie w ostatnich latach położyliśmy nacisk na działanie, a nie przechwałki, i to, do czego aspirowało wielu konkurentów - dochodową platformę, która wspiera prawdziwą dziennikarską doskonałość - udało nam się osiągnąć” - zaznaczył Robert L. Allbritton.

„Przede wszystkim jednak zawsze wiedziałem, że własność to odpowiedzialność. W miarę rozwoju POLITICO w ostatnich latach, któremu towarzyszyło udane uruchomienie Protocol, stawało się coraz bardziej jasne, że odpowiedzialność za rozwój firmy w skali globalnej, za lepszą obsługę odbiorców i stworzenie większych możliwości dla naszych pracowników, może być lepiej realizowana przez większą firmę o znaczącym globalnym zasięgu i ambicjach, niż przeze mnie jako właściciela firmy rodzinnej” - dodał założyciel Politco.

„Jak już często powtarzałem, z radością powitałbym nowego inwestora, który odzwierciedlałby moje wartości i wyróżniające POLITICO wartości firmy. Axel Springer oraz Mathias Döpfner i jego zespół spełniają te wymogi lepiej niż jakakolwiek inna firma w dzisiejszych mediach. Nie mogę się doczekać współpracy z nimi jako wydawca POLITICO i Protocol, gdy osiągniemy jeszcze większe szczyty” - zakończył Allbritton.

Politico od 2017 roku z polską edycją

Serwis Politico wystartował w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku. Portal zajmuje się głównie szeroko pojętą polityką amerykańską i międzynarodową publikując np. wywiady oraz pogłębione materiały publicystyczne z tej dziedziny.

W 2015 roku ruszyła europejska wersja Politico, natomiast w maju 2017 roku Onet-RAS Polska uruchomił polską edycję. Kieruje nią Michał Broniatowski, były redaktor naczelny „Forbes Polska”.

Serwis Politico Europe w 2019 roku zanotował wzrost przychodów do kwoty przekraczającej 18,2 mln euro.

W 2020 roku ruszył Protocol, serwis koncentrujący się na nowych technologiach.

Dołącz do dyskusji: Koncern Axel Springer kupuje Politico

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hg
od teraz zapanuje równość i sprawiedliwośc
odpowiedź
User
Czytelnik
To odpowiedz na zakupy medialne Orlenu i skutek Lex TVN
odpowiedź
User
LeL
Europejskie Politico od dawna wyło traktowane jako marka Axel
Springer-dla odbiorcy tutaj nie ma zmiany.
odpowiedź