SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Babcia i dziadek wiedzą najlepiej

Dziadkowie są najczęstszym źródłem wiedzy na temat wychowywania dzieci

Dziadkowie są najczęstszym źródłem wiedzy na temat wychowywania dzieci - wynika z badania TNS OBOP, przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Komunikacji Społecznej. Aż 62% Polaków po rady dotyczące metod wychowawczych udaje się do swoich rodziców, a ponad jedna czwarta ankietowanych (27%) przyznała, że porad wychowawczych szuka w książkach.

Kolejne miejsce w rankingu źródeł metod wychowawczych zajmują teściowe - ich o pomoc prosi 22% rodziców. 17% ankietowanych konsultuje wychowanie swoich dzieci ze znajomi i przyjaciółmi, a 14% czerpie wiedzę z prasy. Niechętnie udajemy się po poradę do psychologów - do wizyt w poradniach wychowawczych przyznaje się 6% rodziców. Najmniej popularnym źródłem wiedzy jest Internet - z tego źródła korzysta zaledwie 1% Polaków.

"Charakterystyczne jest to, że rodzice najmłodszych dzieci chętniej szukają porady u dziadków. Aż 68% osób posiadających dzieci w wieku przedszkolnym konsultuje ich wychowanie ze swoimi rodzicami, a gdy pociechy podrosną - są w wieku gimnazjalnym lub starsze - rodziców radzi się już tylko 57% Polaków. W miarę upływu czasu rodzice sami nabierają doświadczenia i o wiele rzeczy nie muszą już pytać - komentuje Anna Kaliwoda, Market Researcher z TNS OBOP.

Tendencja wygląda podobnie, gdy źródłem wiedzy są książki - rodzice przedszkolaków korzystają z poradników wychowawczych częściej niż rodzice gimnazjalistów i starszych dzieci. Natomiast zupełnie odwrotnie kształtuje się popyt na telewizję: im starsze dzieci, tym programy telewizyjne cieszą się większym powodzeniem. Tylko 8% rodziców przedszkolaków korzysta z telewizyjnych porad, natomiast w przypadku gimnazjalistów odsetek ten jest już niemal dwukrotnie większy i wynosi 15%.
Co piąty rodzic (19%) nie radzi się nikogo wychowując swoje dzieci.

 
Badanie TNS OBOP przeprowadzone na zlecenie Fundacji Komunikacji Społecznej zostało zrealizowane metodą OMNIMAS w dniach 15 - 18 kwietnia 2004 roku na reprezentatywnej próbie 1005 Polaków powyżej 15 roku życia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Babcia i dziadek wiedzą najlepiej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl