SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Badanie exit poll w wyborach parlamentarnych - jak przebiega?

Odbywającym się w niedzielę wyborom parlamentarnym towarzyszą przeprowadzane przez Ipsos badania sondażowe exit poll. Wieczorem wstępne wyniki przekażą wyborcom stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe i portale internetowe.

fot. papArticle

Badanie exit poll przeprowadzane jest przed lokalem wyborczym po opuszczeniu lokalu przez wyborcę. Metodologia badania polega na wypełnieniu ankiety z przez wyborcę wychodzącego z lokalu wyborczego.

W czasie najbliższych wyborów parlamentarnych ankieterzy Ipsos będą stać pod 900 lokalami wyborczymi. Badanie nie przewiduje konkretnej próby - losowy wyborca (np. co dziesiąty) opuszczający lokal jest zapraszany do wypełnienia anonimowej ankiety papierowej wzorowanej na karcie do głosowania, którą następnie samodzielnie wrzuca do pudełka.

Dzięki aplikacji używanej przez ankieterów do wprowadzenia i transmisji ankiet, Ipsos jest w stanie zebrać i przeanalizować dane oraz zaprezentować wyniki w mediach kilka lub kilkanaście minut po wrzuceniu przez respondenta karty wyborczej do urny. Zastosowane rozwiązania new-tech wpłynęły także na poprawę możliwości analizy i walidacji zbieranych danych.

- Tak zebrane ankiety są przez ankietera przesyłane/transmitowane za pomocą specjalnej aplikacji zainstalowanej na karcie SIM do centrali. Dane są gromadzone i przetwarzane przez firmę Digital Virgo i udostępniane Ipsos - tłumaczy Paweł Predko, operations director w Ipsos. Na podstawie przesłanych danych szacowane są wyniki badania. Cały proces odbywa się w trybie ciągłym, a dane są aktualizowane z częstotliwością mniej więcej 5 minut.

Ankieterzy przeprowadzają wywiady jedynie z osobą, która była w lokalu wyborczym i wrzuciła do urny kartę do głosowania, a w badaniu exit poll powtarza tę samą czynność. Badanie dotyczy faktu dokonanego, zatem nie obejmuje deklaracji: czy ktoś zamierza uczestniczyć lub nie uczestniczyć w głosowaniu oraz jak będzie głosował.

- Skuteczność exit poll w badaniach wyborczych to przede wszystkim jakość oszacowania wyników i ich zgodność z wynikami oficjalnymi. W naszych badaniach zakładamy, że średni błąd oszacowanie nie powinien przekroczyć 2 pkt proc. - wyjaśnia Paweł Predko.

Przypomnijmy, że w niedzielę cisza wyborcza trwa do godz. 21.00. Punktualnie o tej porze sondażowe wyniki Ipsos przedstawią stacje telewizyjne i rozgłośnie radiowe, które przygotowały specjalne pasma: „Wieczór wyborczy” w TVP1 i TVP Info, „Czas decyzji” w TVN24 i TVN24 Biznes i Świat oraz „Polska wybiera” w Polsat News i Radio ZET. Własne programy wyborcze wyemitują też Wirtualna Polska oraz Onet.pl we współpracy z „Newsweekiem” i „Forbesem”.

Dołącz do dyskusji: Badanie exit poll w wyborach parlamentarnych - jak przebiega?

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
A potem szok! Co innego znajduje się w urnach wyborczych, a co innego w badaniach!
odpowiedź
User
Miki
Eeee, myślałem, że artykuł będzie fajniej przygotowany - ani jednego zdania o schemacie doboru próby (warto wiedzieć, że warstwowy schemat doboru próby decyduje o precyzji sondażu), o tym, że tworzy się tzw. nadpróby dla dużych miast (jakie są przewidywane?), ani o tym, że wyniki surowe są później estymowane w oparciu o dobrane wagi (late poll).
odpowiedź