SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bakalland może przejąć spółkę dzięki której zwiększy obroty o 200 mln zł

Bakalland, lider polskiego rynku bakalii, może dokonać akwizycji dzięki której jego przychody w średniej perspektywie czasu wzrosną nawet o 200 mln zł, wynika z wypowiedzi prezesa Mariana Owerko.

"Nie ma w tej chwili projektu akwizycji, w którego realizacji bylibyśmy bardzo zaawansowani, ale rozmowy trwają" - powiedział Owerko dziennikarzom we wtorek. Zaznaczył, że Bakalland rozważa przejęcie spółki o przychodach rzędu 50 mln zł ale charakteryzującą się wysoką rentownością. Innym wariantem jest przejęcie spółki z przychodami rzędu 150 mln zł. W jednym i drugim przypadku Bakalland chce osiągnąć podwyższenie marży netto w stosunku do obecnego wyniku grupy (5-6%). W tym drugim przypadku do osiągnięcia tego celu konieczne byłoby zrealizowanie możliwych synergii.

Owerko poinformował, że spółka chce do 2011-12 roku zwiększyć swoje przychody organicznie do ok. 300 mln zł (Bakalland prognozuje, że w I-III kw. roku obr. 2009/10 zwiększył przychody o 3,1-6,0% r/r do 157,9-162,4 mln zł). Dzięki akwizycji przychody mają wzrosnąć nawet do 500 mln zł w 2012/13 roku obrotowym.

Firmy, które ewentualnie może przejąć Bakalland, działają w branży produkcji żywności suchej o przedłużonym terminie przydatności.

Spółka nie wyklucza żadnego sposobu finansowania akwizycji, w tym płatności akcjami. Jednak z wypowiedzi prezesa wynika, że najbardziej prawdopodobne jest finansowanie długiem.

Owerko dodał też, że spółka najprawdopodobniej wypłaci dywidendę z zysku za 2009/10 roku obrotowy, który zakończy się 30 czerwca.

"Jeśli nie będzie innych pilnych potrzeb będziemy chcieli wypłacić dywidendę" - powiedział Owerko. Dodał, że zarząd może zarekomendować wypłatę w wysokości ok. jednej trzej skonsolidowanego zysku za ten okres. Polityka dywidendowa przewiduje przeznaczanie na dywidendę 25-50% zysku, z tym że w poprzednim roku spółka odnotowała stratę.

Spółka prognozuje, że w I-III kw. osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie 13,40-13,65 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 250% wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Jednak IV kwartał roku obrotowego (czyli II roku kalendarzowego) jest dla spółki historycznie najsłabszy.

Dołącz do dyskusji: Bakalland może przejąć spółkę dzięki której zwiększy obroty o 200 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl