SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank Millennium wydał 5,6 mld zł na przejęcie Euro Banku. Marka eurobank zniknie jesienią

Bank Millennium finalizował przejęcie za 1,833 mld zł 99,8 proc. akcji Euro Banku, spłacił też jego finansowanie od poprzedniego właściciela wynoszące ok. 3,6 mld zł. Połączona firma będzie działać jako Bank Millennium, w związku z czym jesienią br. zniknie marka eurobank.

Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium Article

Kupno Euro Bank zostało ogłoszone przez Bank Millennium na początku listopada ub.r. Cena za 99,8 proc. akcji to 1,833 mld zł, ponadto Bank Millennium zobowiązał się spłacić finansowanie Euro Banku wobec jego poprzedniego właściciela - francuskiej grupy Société Générale.

Na początku stycznia zgodę na transakcję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a w tym tygodniu zastrzeżeń nie zgłosiła do niej Komisja Nadzoru Finansowego. W piątek Bank Millennium poinformował, że sfinalizował tę transakcję: uiścił ustaloną cenę oraz spłacił ok. 3,8 mld zł finansowania uprzywilejowanego, które Euro Bankowi udzieliła grupa Société Générale.

Zaznaczono, że ostateczna kwota transakcji zgodnie z umową może jeszcze zostać skorygowana, a Bank Millennium sfinansował ją bez pozyskania dodatkowych kapitałów własnych

Jednocześnie kupujący zapowiedział, że po połączeniu z Euro Bankiem nadal będzie działał pod marką Bank Millennium. - Nową organizację chcemy budować w oparciu o unikalne, silne strony obu banków - innowacyjne podejście do biznesu i kulturę przedsiębiorczości. Istotą sukcesu będzie nadal klientocentryzm - stawianie potrzeb i zadowolenia klientów na pierwszym miejscu. W tym momencie skupiamy się na dalszym dynamicznym rozwoju. Nasze cele to utrzymanie, a nawet zwiększenie dotychczasowego tempa wzrostu organicznego, zachowanie pozycji lidera innowacji oraz wykorzystanie szans, jakie niesie fuzja z Euro Bankiem - mówi Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Fuzja prawna i operacyjna jesienią, wtedy zniknie marka eurobank

W najbliższym czasie Bank Millennium zmieni radę nadzorczą Euro Banku, która powoła nowy zarząd. Będzie on funkcjonował do dnia fuzji prawnej obu banków, o zgodę na tę fuzję Bank Millennium wystąpi niebawem do KNF

Fuzję prawną zaplanowano na wrzesień, a w listopadzie ma nastąpić fuzja operacyjna, która obejmie migrację klientów eurobanku do Banku Millennium oraz rozpoczęcie stałego funkcjonowania połączonych banków ze wspólną ofertą produktową i obsługą klientów w jednym systemie informatycznym.


(dane z listopada ub.r.)

- W ramach przygotowań do połączenia banków stworzyliśmy już szczegółowy plan działań na dzień fuzji operacyjnej, zawierający ponad 3 000 zadań. Skończyliśmy też prace nad specyfikacją biznesową we wszystkich obszarach działania banku. Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem szczegółowej listy zadań niezbędnych do przeprowadzenia testów migracyjnych, integracji systemów informatycznych, procesów i produktów - wylicza Joao Bras Jorge.

- Aby zrozumieć potrzeby klientów Euro Banku, przeprowadziliśmy szereg wywiadów i badań, podczas których testowaliśmy, jak oceniają oni produkty i usługi Banku Millennium. Ich reakcje były bardzo pozytywne - dodaje.

Podkreślono, że fuzja nie wymaga od klientów Euro Banku ani klientów Banku Millennium żadnych dodatkowych działań. Wszystkie umowy pozostają bez zmian.

Marka eurobank zniknie po 16 latach

W konsekwencji przejęcia przez Eurobank marka eurobank zniknie po 16 latach obecności na rynku. eurobank pojawił się w 2003 roku, po kupnie Banku Społem przez spółkę Mariusza Łukasiewicza oraz połączeniu jej z Bankiem Wschodnim. W 2005 roku, po śmierci Łukasiewicza, eurobank został przejęty przez Société Générale.

W reklamach eurobanku od ponad sześciu lat występuje Piotr Adamczyk, a od roku głównymi bohaterami kampanii jest trójka wampirów. Za obsługę marketingową banku odpowiadają agencja Leo Burnett (kreacja i strategia) oraz dom mediowy Starcom (planowanie i zakup mediów).

Bank Millennium z 7 razy wyższym zyskiem od Euro Banku

W ub.r. eurobank zanotował 873,9 mln zł wpływów z odsetek (wobec 866,3 mln zł rok wcześniej), 87 mln zł przychodów z opłat i prowizji (5,4 mln zł mniej niż w 2017 roku), 669,9 mln zł wyniku z odsetek (rok wcześniej było to 662,2 mln zł) oraz 44,7 mln zł wyniku z opłat i prowizji (wobec 50,6 mln zł w 2017 roku).

Na koniec ub.r. saldo kredytów udzielonych przez eurobank wynosiło 12,19 mld zł (w tym 6,35 mld zł hipotecznych, 5,31 mld zł gotówkowych oraz 533,9 mln zł pozostałych), w skali roku wzrosło o 464,6 mln zł. Natomiast saldo depozytów zwiększyło się rok do roku z 6,82 do 7,74 mld zł.

eurobank osiągnął w ub.r. 103,1 mln zł zysku netto (wobec 102,8 mln zł zysku rok wcześniej), a fundusze własne banku w skali roku nieznacznie zmalały - z 1,645 do 1,643 mld zł.

Z kolei grupa kapitałowa Banku Millennium w ub.r. zanotowała wzrost przychodów odsetkowych z 2,4 do 2,56 mld zł oraz wpływów z opłat i prowizji z 799,3 do 824,2 mln zł. Przychody operacyjne zwiększyły się o 6,1 proc. do 2,73 mld zł oraz zysku netto o 11,7 proc. do 760,7 mln zł. Sam Bank Millennium wygenerował 722,3 mln zł zysku netto, a resztę jego spółki zależne.

Wartość brutto kredytów i pożyczek udzielonych klientów wzrosła rok do roku o 11,5 proc. do 54,54 mld zł, natomiast wartość zobowiazań wobec klientów - o 15,7 proc. do 66,24 mld zł. Wysokość depozytów klientów indywidualnych zwiększyła się o 18,3 proc. do 47,73 mld zł, a depozytów firm i sektora publicznego - o 9,4 proc. do 18,51 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Bank Millennium wydał 5,6 mld zł na przejęcie Euro Banku. Marka eurobank zniknie jesienią

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl