SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KNF zgadza się na kupno eurobanku przez Bank Millennium

Komisja Nadzoru Finansowego wydała zgodę na przejęcie przez Bank Millennium 99,787 proc. akcji Euro Banku. To drugi po Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów regulator, który zgodził się na tę transakcję.

Joao Bras Jorge, prezes Banku MillenniumArticle

- Otrzymanie zgody KNF otwiera przed nami drogę do finalizacji transakcji kupna Euro Banku, a w kolejnych etapach do fuzji prawnej i operacyjnej, planowanych na drugą połowę roku - komentuje Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

- Po połączeniu, Bank Millennium stanie się jeszcze większym i bardziej konkurencyjnym bankiem na rynku, zajmującym wyraźne siódme miejsce pod względem wartości aktywów, depozytów i kredytów oraz wzmocni swoją pozycję w obszarze kredytów konsumenckich - zapowiada

Bank Millennium zapłaci za Euro Bank 1,83 mld zł

Kupno 99,787 proc. akcji Euro Banku (działającego pod marką eurobank) od spółki zależnej francuskiego koncernu Société Générale zostało ogłoszone przez Bank Millennium na początku listopada ub.r. Cena wyniesie 1,833 mld zł, ponadto Bank Millennium spłaci finansowanie Euro Banku wobec grupy Société Générale wynoszące 4,4 mld zł na koniec czerwca ub.r.

Cena za akcje Euro Banku została skorygowana o zmianę wartości jego aktywów netto. Ustalono ją na poziomie 1,2-krotności wartości księgowej banku.

- Jesteśmy w pełni gotowi do zakończenia transakcji, którą zrealizujemy bez podwyższania kapitału własnego - podkreślił we wtorek Fernando Bicho, wiceprezes Banku Millennium. - Grupa zakończyła 1 kwartał ze znaczną nadwyżką płynnościową (wskaźnik kredyty/depozyty na poziomie 80 proc.) i silnymi wskaźnikami kapitałowymi po decyzji walnego zgromadzenia akcjonariuszy o zatrzymaniu całego zysku i po styczniowej emisji obligacji podporządkowanych (całkowity współczynnik TCR na poziomie 25,6 proc). Wzmocnienie buforów kapitałowych i płynnościowych było naturalnym krokiem w kierunku udanej finalizacji zakupu Euro Banku - dodał.

Na początku stycznia na transakcję zgodził się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zniknie marka eurobank

Informując w listopadzie ub.r. o kupnie Euro Banku, Bank Millennium jako jedno ze źródeł synergii kosztowych wymienił konsolidację działań marketingowych. - Planowane jest połączenie Banku Millennium z Euro Bankiem. Konsekwencją będzie funkcjonowanie nowej organizacji pod jedną marką - marką Banku Millennium - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl dział public relations Banku Millennium.

Tym samym marka eurobank zniknie po 16 latach obecności na rynku. eurobank pojawił się w 2003 roku, po kupnie Banku Społem przez spółkę Mariusza Łukasiewicza oraz połączeniu jej z Bankiem Wschodnim. W 2005 roku, po śmierci Łukasiewicza, eurobank został przejęty przez Société Générale.

W reklamach eurobanku od ponad sześciu lat występuje Piotr Adamczyk, a od roku głównymi bohaterami kampanii jest trójka wampirów. Za obsługę marketingową banku odpowiadają agencja Leo Burnett (kreacja i strategia) oraz dom mediowy Starcom (planowanie i zakup mediów).

Bank Millennium z 7 razy wyższym zyskiem od Euro Banku

W ub.r. eurobank zanotował 873,9 mln zł wpływów z odsetek (wobec 866,3 mln zł rok wcześniej), 87 mln zł przychodów z opłat i prowizji (5,4 mln zł mniej niż w 2017 roku), 669,9 mln zł wyniku z odsetek (rok wcześniej było to 662,2 mln zł) oraz 44,7 mln zł wyniku z opłat i prowizji (wobec 50,6 mln zł w 2017 roku).

Na koniec ub.r. saldo kredytów udzielonych przez eurobank wynosiło 12,19 mld zł (w tym 6,35 mld zł hipotecznych, 5,31 mld zł gotówkowych oraz 533,9 mln zł pozostałych), w skali roku wzrosło o 464,6 mln zł. Natomiast saldo depozytów zwiększyło się rok do roku z 6,82 do 7,74 mld zł.

eurobank osiągnął w ub.r. 103,1 mln zł zysku netto (wobec 102,8 mln zł zysku rok wcześniej), a fundusze własne banku w skali roku nieznacznie zmalały - z 1,645 do 1,643 mld zł.

Z kolei grupa kapitałowa Banku Millennium w ub.r. zanotowała wzrost przychodów odsetkowych z 2,4 do 2,56 mld zł oraz wpływów z opłat i prowizji z 799,3 do 824,2 mln zł. Przychody operacyjne zwiększyły się o 6,1 proc. do 2,73 mld zł oraz zysku netto o 11,7 proc. do 760,7 mln zł. Sam Bank Millennium wygenerował 722,3 mln zł zysku netto, a resztę jego spółki zależne.

Wartość brutto kredytów i pożyczek udzielonych klientów wzrosła rok do roku o 11,5 proc. do 54,54 mld zł, natomiast wartość zobowiazań wobec klientów - o 15,7 proc. do 66,24 mld zł. Wysokość depozytów klientów indywidualnych zwiększyła się o 18,3 proc. do 47,73 mld zł, a depozytów firm i sektora publicznego - o 9,4 proc. do 18,51 mld zł.

Dołącz do dyskusji: KNF zgadza się na kupno eurobanku przez Bank Millennium

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl