SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao S.A. wspólnie z IFC sfinansuje rozbudowę fabryki separatorów wykorzystywanych w akumulatorach samochodów elektrycznych

Bank Pekao oraz International Finance Corporation (IFC) wraz z innymi instytucjami finansowymi udzieli firmie SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. finansowania na rozbudowę fabryki produkującej separatory do akumulatorów w samochodach elektrycznych.

Article

Kredyt inwestycyjny  w wysokości 30 mln USD, w ramach finansowania aranżowanego przez IFC na łączną kwotę 300 mln USD, zostanie przeznaczony  na sfinansowanie 3. i 4. fazy budowy największego w Europie zakładu produkującego separatory do akumulatorów litowo-jonowych. Zakład produkcyjny powstaje w Dąbrowie Górniczej. SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o.  jest pierwszym producentem separatorów w Europie. Spółka specjalizuje się w produkcji separatorów mokrych o bardzo wysokiej jakości.

IFC, spółka z grupy Banku Światowego, jest największą światową instytucją rozwojową skoncentrowaną na sektorze prywatnym na rynkach wschodzących.

– To pierwszy projekt finansowania realizowany przez Bank Pekao wspólnie z IFC i głęboko wierzę, że nie ostatni. Liczę, że będziemy mieli okazję współpracować przy kolejnych przedsięwzięciach, zwłaszcza, że IFC jest światowym liderem finansującym projekty przyjazne dla środowiska, w które  aktywnie się angażujemy  – mówi Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao.

Bezpośrednim właścicielem SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. i równocześnie poręczycielem długu w umowie jest notowana na giełdzie w Korei Południowej firma SK ie Technology Co. Ltd. Poręczyciel jest jednym z wiodących producentów separatorów na świecie i największym globalnym producentem mokrych separatorów, nie licząc Chin.

SK Hi-Tech Battery Materials Poland Sp. z o.o. oraz SK ie Technology Co. Ltd. są częścią jednego z największych południowokoreańskich konglomeratów SK Group.

Finansowanie klasyfikowane jest jako „zielone”, a projekt wpisuje się w strategię ESG Banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z 293 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,4 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.