SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pekao: w drugim kwartale bank zarobił 359 mln zł

W drugim kwartale tego roku Bank Pekao zarobił 359 mln zł, mniej o 38 proc. niż w tym samym okresie zeszłego roku - wynika z środowego komunikatu banku. Podkreślono, że dzięki kontroli kosztów i digitalizacji bank dobrze poradził sobie w warunkach pandemii.

Article

"Skonsolidowany zysk netto Banku Pekao za II kw. wyniósł 359 mln zł i spadł w ujęciu rok do roku o 38 proc. głównie z powodu dodatkowych, konserwatywnie zawiązanych odpisów kredytowych związanych z COVID-19. Wspomniany zysk okazał się wyższy od oczekiwanych przez analityków 271 mln zł (średnia prognoz z ankiety PAP)" - napisano w komunikacie banku.

Jak zaznaczono, w II kw. 2020 r. na wyniki banku wpłynęła epidemia COVID-19, która przełożyła się na decyzje NBP o obniżkach stóp procentowych i znaczące ograniczenie aktywności gospodarczej. Podkreślono, że w obliczu niepewnego otoczenia bank kontynuował politykę odpowiedzialnego podejścia do zarządzania ryzykiem intensyfikując monitoring portfela oraz tworząc dodatkowe odpisy kredytowe.

"Inicjatywy kosztowe, wdrożenia kolejnych produktów cyfrowych wraz ze zdywersyfikowanym portfelem kredytowym pozwoliły bankowi ograniczyć negatywny wpływ epidemii COVID-19 na wyniki finansowe" - poinformowano.

Zdaniem - cytowanego w komunikacie - p.o. prezesa Pekao Leszka Skiby, drugi kwartał i cała pierwsza połowa 2020 roku była dla Pekao trudnym testem warunków skrajnych, jakie stworzyła pandemia COVID-19.

"Nasze wysiłki z jednej strony koncentrowaliśmy na dostarczeniu klientom elastycznych, dopasowanych do nadzwyczajnych warunków produktów, z drugiej – przyspieszaliśmy w zakresie cyfryzacji oraz działań nakierowanych na efektywność i jeszcze lepsze zarządzanie kosztami" – powiedział Skiba.

"Myślę, że ten test do tej pory zdaliśmy dobrze, a stopniowe ożywienie w gospodarce obserwowane w drugim kwartale jest dobrym zwiastunem na kolejne miesiące i będzie pozytywnie przekładać się na naszą działalność biznesową" - ocenił szef Pekao.

Jak podano w komunikacie, pomimo sytuacji pandemicznej skala działalności Grupy Pekao rosła. Suma bilansowa na koniec pierwszego półrocza zwiększyła się o 20 proc. rdr. do 235 mld zł, co plasuje Pekao na drugim miejscu w sektorze pod względem sumy aktywów.

COVID-19 przyspieszył działania banku nakierowane na efektowność, cyfryzację i transformację operacyjną. Bank intensywnie pracował nad redukcją kosztów działania co zaowocowało nominalnym spadkiem kosztów o 4 proc. rdr i poprawą wskaźnika C/I (kosztów do dochodów - PAP) do poziomu 41,1 proc.

Pekao podkreśla, że w pierwszym półroczu aktywnie wspierał swoich klientów, których dotknęła epidemia COVID-19 oferując im wakacje kredytowe, dostęp do pomocy instytucji państwowych oraz pomocy instytucji unijnych, wprowadzając narzędzia umożliwiające bezpieczne bankowanie.

"Bank pozostaje jedną z najbezpieczniejszych instytucji w Polsce i Europie. Cechuje go stabilny bilans, konserwatywna polityka kredytowa oraz wysoki poziom adekwatności kapitałowej i płynności" - zapewniono. Wskazano m.in. odpowiednio zdywersyfikowany dobry jakościowo i zabezpieczony portfel kredytów czy minimalną ekspozycję na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, które są konsekwencją prowadzonej od lat konserwatywnej polityki kredytowej.

Zwrócono uwagę, że w ostatnim kwartale kontynuowane było ostrożne podejście do tworzenia rezerw kredytowych. Pokrycie rezerwami na koniec II kwartału wyniosło 83 proc., co stanowi 2 proc. wzrostu w stosunku do poprzedniego kwartału i w ujęciu rdr.

"Jednocześnie, Pekao utrzymuje wysoką bazę kapitałową, dodatkowo wzmocnioną zatrzymaniem zysku za 2019 rok. Na koniec czerwca 2020 r. łączny współczynnik kapitałowy (TCR) wyniósł 18,0 proc, a Tier 1 16,0 proc. Bezpieczny profil płynnościowy banku odzwierciedlony jest relacją kredytów netto do depozytów w wysokości prawie 80 proc. i LCR w wysokości 347 proc." - czytamy.

Dodano, że liczba aktywnych użytkowników bankowości mobilnej Pekao zwiększyła się na przestrzeni roku o ponad 430 tys., a rachunki zakładane w banku są coraz częściej bez wizyty w oddziale.

"Aż 27 proc. klientów korzysta z możliwości zdalnego zakładania konta, w tym poprzez selfie, którą to możliwość Pekao wprowadziło jako pierwsze w Polsce. Blisko 70 proc. pożyczek gotówkowych jest sprzedawanych w kanałach cyfrowych wobec 38 proc. w II kw. 2019 roku" - napisano.

Odnosząc się do wsparcia przedsiębiorców wskazano m.in. na rozszerzenie ofert gwarancyjnych dla przedsiębiorców o 15 mld zł na dodatkowe zabezpieczenia kredytów obrotowych dla średnich i dużych firm z Portfelowej Linii Gwarancyjnej (BGK). Dodano, że Pekao ma istotny udział w dystrybuowaniu środków z Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. W trakcie trwania programu, od 28 kwietnia przeprocesował wnioski dla ponad 31,6 tys. klientów, którzy łącznie otrzymali 7,4 mld zł. Udział banku w dystrybucji środków na rynku stanowi 13 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pekao: w drugim kwartale bank zarobił 359 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl