SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Światowy przewiduje wzrost PKB Polski

Wzrost PKB Polski wyniesie w tym roku 2,5-2,9%, choć prawdopodobnie będzie "bliżej 2,5%", co odzwierciedla pogorszenie sytuacji w strefie euro, jak wynika z prognoz Banku Światowego, przedstawionych przez menedżera ds. makroekonomii globalnej Andrew Burnsa.

Bank Światowy przewiduje wzrost PKB Polski

"Prognozujemy wzrost gospodarczy dla Polski w 2012 roku między 2,5% a 2,9%, w zależności od sytuacji w wysokorozwiniętych krajach Unii Europejskiej. Kilka miesięcy temu prognozowaliśmy 2,9%, ale teraz jest to bliżej 2,5%, co odzwierciedla pogorszenie sytuacji w strefie euro" - powiedział Andrew Burns, główny autor przedstawionego w Warszawie raportu z prognozami banku.

W jego ocenie, odważne procesy reform, które wdrożono w Polsce, przynoszą już określone profity. Wydaje się więc, ze nie ma zagrożeń wewnętrznych.

"Należy jednak pamiętać o ryzykach zewnętrznych. Ważne więc, by obserwować wydarzenia globalne oraz to, jak mogą one wpłynąć na Polskę i jak ewentualnie złagodzić ich negatywny wpływ" - powiedział Burns.

W listopadzie Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB na 2012 r. do 2,9% z 4,2% oczekiwanych w kwietniu ub.r. Prognoza na 2011 r. pozostała bez zmian na poziomie 4,0%.

W raporcie "Global Economic Prospects (GEP) 2012" Bank Światowy obniżył prognozę wzrostu PKB w 2012 r. dla krajów rozwijających się do 5,4% z 6,2% oczekiwanych w czerwcu, a dla krajów rozwiniętych - do 1,4% (dla strefy euro przewiduje -0,3%) odpowiednio z 2,7% (dla strefy euro: +1,8%). Globalny wzrost gospodarczy prognozowany jest obecnie na 2,5% w 2012 r. i 3,1% w 2013 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Światowy przewiduje wzrost PKB Polski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl