SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Banki konkurują głównie w sferze wizerunkowej

Ostatnie pół roku pokazało, że oferta produktowa banków jest do siebie bardzo zbliżona. W przypadku żadnego produktu banki nie wprowadziły na tyle istotnych zmian, które wyróżniłyby ich ofertę na tle konkurencyjnych instytucji - wynika z monitora opat i prowizji bankowych ARC Rynek i Opinia.

Banki konkurują głównie w sferze wizerunkowej

Jednocześnie od wielu miesięcy trwa intensywna rywalizacja w zakresie komunikacji marketingowej, w której coraz częściej wykorzystywani są celebryci. W tej rywalizacji zdecydowanie prym wiodą ING Bank Śląski, PKO BP oraz Getin Bank.

Z przeprowadzonego w lipcu 2011 roku przez ARC Rynek i Opinia badania wynika, że zdecydowana większość respondentów (93 proc.) w ciągu ostatnich trzech miesięcy zetknęła się z jakąkolwiek reklamą banku.

W czasie, kiedy badanie było realizowane, zidentyfikowano łącznie dziesięć banków, które w swojej komunikacji marketingowej korzystają z usług celebrytów. Najbardziej rozpoznawalnymi osobami, prawidłowo kojarzonymi z bankiem, który reklamują, są Marek Kondrat, Szymon Majewski oraz Piotr Fronczewski, jednak nawet artyści w najmniejszym stopniu kojarzeni z bankiem, który reklamują, uzyskali niemal 30 proc. wskazań.

"Zestawienie wyników obydwu badań pokazuje, że konkurencyjność banków w zakresie oferowanych produktów i ich atrakcyjności odgrywa obecnie rolę drugoplanową. O ile jednak w obecnej sytuacji gospodarczej banki nie są skłonne do drastycznych zmian w ramach oferty produktowej, o tyle chętnie korzystają z wizerunku znanych i lubianych osób, które z jednej strony przyciągną uwagę potencjalnych klientów, z drugiej zaś sprawią, że bank będzie się wyróżniał na tle konkurencji. Nasze badanie dotyczące rozpoznawalności celebrytów w reklamach banków pokazuje, że działania te prowadzone są skutecznie, nawet jeśli celebryta od niedawna jest związany z danym bankiem." - stwierdził dr Adam Czarnecki, ekspert z ARC Rynek i Opinia.

Najbardziej rozpoznawalni celebryci, prawidłowo kojarzeni z bankiem, który reklamują

Źródło: ARC Rynek i Opinia, lipiec 2011

W ramach monitoringu opłat i prowizji bankowych ARC Rynek i Opinia w cyklu miesięcznym bada metodą mystery calling wskaźniki dotyczące grupy produktów, w tym kart kredytowych, kredytów gotówkowych, hipotecznych i samochodowych, kont oszczędnościowych, rachunków bieżących i lokat. Badane banki: Alior Bank, BPH, Bank Pocztowy, BZ WBK, BGŻ, Citi Handlowy, Deutsche Bank, Eurobank, BNP Paribas Fortis, Genin Noble Bank, ING Bank Śląski, Interligo, Kredyt Bank, Lukas Bank (Credit Agricole), mBank, Millenium, Multibank, Nordea Bank Polska, Pekao SA, PKO BP, Polbank, Raiffeisen Bank Polska, Santander Consumer Bank, VW Bank.

Badanie "Rozpoznawalność celebrytów w reklamach banków" zostało przeprowadzone techniką CAWI (wywiady online na epanelu ARC Rynek i Opinia) na ogólnopolskiej grupie 814 respondentów w wieku 18 – 50 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki konkurują głównie w sferze wizerunkowej

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
WartyNurt
Dawno,dawno temu,brzmi jak bajka,banki zapewniały swoim klientom odsetki od wkładów pieniężnych w wysokości lekko większej niż inflacja.Dbały więc o swojego klienta.Dzisiaj w dobie rynkowej banki nakierowane są na zdarcie skóry ze swojego klienta i to w taki sposób aby nie miał innego wyjścia. Mając na ROR około 7 tys zł. dopłaca się do interesu. Na innych kontach i w bankach też się traci ale mniej wyrażnie to widać. Klienci tracą a banki mają ogromne zyski,które trafiają w "czarną dziurę". Jeżeli jednak otchłań pochłonie zbyt dużo to nie ma zmartwienia Rząd z podatków zasili bank i hulaj dusza!
8 8
odpowiedź
User
brat
Z "monitora opat"? Jakiegoż to opactwa dotyczy artykuł?
8 8
odpowiedź