SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Minister kultury rezygnuje. Startuje do europarlamentu

Bartłomiej Sienkiewicz przestaje być ministrem kultury. Startuje z listy KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

Bartłomiej Sienkiewicz, fot. X/Twitter/printscreenBartłomiej Sienkiewicz, fot. X/Twitter/printscreen

Minister kultury i dziedzictwa narodowego @BartSienkiewicz złożył rezygnację z pełnienia funkcji na ręce premiera Donalda Tuska w związku z decyzją o kandydowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego – podano w środowe popołudnie na profilu resortu kultury w serwisie X. 

W czwartek Bartłomiej Sienkiewicz został zaprezentowany jako kandydat z numerem jeden na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu wyborczym obejmującym województwo świętokrzyskie i małopolskie. Listy kandydatów zatwierdziła rada krajowa Platformy Obywatelskiej.

Bartłomiej Sienkiewicz odpowiadał za resort kultury od objęcia rządów koalicji KO - Trzecia Droga - PSL - Lewica w połowie grudnia ub.r.

19 grudnia powołując się na Kodeks spółek handlowych, Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze. Równocześnie powołano nowe rady nadzorcze, które mianowały nowych prezesów tych spółek.

Pod koniec grudnia Bartłomiej Sienkiewicz postawił wszystkie spółki mediów publicznych w stan likwidacji. Decyzje Sienkiewicza w sprawie mediów publicznych  są kontestowane przez władze KRRiT, w związku z czym minister kultury pozostawał z organem w konflikcie. 

W czasie swojej krótkiej kadencji minister rozpoczął w resorcie prace nad implementacją dyrektywy o prawach autorskich, obejmującej m.in. prawo do korzystania z tantiem w internecie. - Wpisujemy do ustawy prawo do pobierania tantiem dla twórców i wykonawców audio-wideo – powiedział Sienkiewicz pod koniec lutego. 

Zmiany w spółkach i instytucjach kultury

Bartłomiej Sienkiewicz jako minister dokonał też z szeregu zmian kadrowych w instytucjach kultury. Gabinety dyrektorskie opuścili: dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie dr hab. Łukasz Gaweł, na p.o. dyrektora została powołana dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez; dyrektor Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki - Janusz Stanisław Janowski, osobą pełniącą obowiązki dyrektora instytucji – do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu – została Justyna Markiewicz; dyrektor Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego - Robert Kaczmarek, minister kultury ogłosił konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora FINA; dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - dr hab. Grzegorz Berendt, na p.o. dyrektora Muzeum Sienkiewicz powołał prof. Rafała Wnuka.

W kwietniu szef MKiDN odwołał dyrektorów Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego (IDMN), Instytutu Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz podjął decyzję o odwołaniu dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".

Jan Żaryn został odwołany z funkcji dyrektora IDMN. Na stanowisko p.o. dyrektora powołany został Adam Leszczyński - profesor na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu SWPS, historyk, socjolog i dziennikarz, wielokrotnie nagradzany za publikacje naukowe.

Ze stanowiska dyrektora Instytutu Pileckiego odwołana została Magdalena Gawin. Na p.o. dyrektora powołany został Wojciech Kozłowski, dotychczasowy zastępca dyrektor Instytutu Pileckiego. Z funkcji dyrektora PISF odwołany został Radosław Śmigulski. Na p.o. dyrektora wskazana została Kamila Dorbach. Nowy dyrektor PISF zostanie wyłoniony w drodze konkursu na stanowisko.

Minister podjął decyzję o odwołaniu dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" - Doroty Janiszewskiej-Jakubiak. Na stanowisko p.o. dyrektora zostanie powołana Sylwia Tryc.

W trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, minister Sienkiewicz odwołał także zarząd spółki Pałac Saski. Zmianie uległ także skład rady nadzorczej. Prezesem spółki został Jan Zajączkowski; do Rady Nadzorczej weszli Małgorzata Podrecka – reprezentująca Prezydenta RP, Aleksander Galos – reprezentant prezesa Rady Ministrów, Katarzyna Olesiak – reprezentująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Kłoczko – reprezentant Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Beza-Bojanowska – reprezentująca Ministra Finansów, Michał Olszewski – reprezentant Prezydenta m.st. Warszawy.

Szef MKiDN dokonał również zmian w Radzie Polskiej Fundacji Narodowej. Decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN.

Nominację na stanowisko dyrektora NCK odebrał Robert Piaskowski, który od 2019 r. pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury, a także dyrektora ds. rozwoju i kreatywności w Wydziale Kultury Urzędu Miasta Krakowa.

W związku z decyzją ministra kultury o połączeniu Instytutu Książki z Instytutem Literatury powołano pełnomocnika ds. połączenia obu instytutów. Został nim Grzegorz Jankowicz. Szef MKiDN powiedział, że jego zamiarem jest to, aby Jankowicz był potem pierwszym szefem Instytutu Książki.

Wojciech J. Kobus został pełnomocnikiem ministra KiDN ds. połączenia Biura "Niepodległa" z Instytutem Adama Mickiewicza. Na dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza - państwowej instytucji kultury, utworzonej w wyniku połączenia Instytutu Adama Mickiewicza i Biura "Niepodległa" - została powołana dr Olga Wysocka. Jej siedmioletnia kadencja rozpocznie się 1 maja. Z kolei Łukasz Czwojda będzie odpowiadał za połączenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa z Narodowym Instytutu Konserwacji Zabytków.

MKiDN ogłosiło także konkursy na stanowiska dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Polskiej Opery Królewskiej, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Bartłomiej Sienkiewicz w opozycji, UOP, OSW i rządzie PO-PSL

Bartłomiej Henryk Sienkiewicz urodził się 29 lipca 1961 r. w Kielcach. Wywodzi się z rodu szlacheckiego herbu Oszyk. Jest prawnukiem pisarza Henryka Sienkiewicza.

W latach 80. współpracował z opozycją demokratyczną. Od 1981 r. był związany z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie, zajmował się drukiem i dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, gdzie m.in. był członkiem redakcji "Biuletynu Niezależnego Zrzeszenia Studentów". W styczniu 1982 r. został zatrzymany i przez trzy dni był osadzony jako podejrzany o "utrudnianie postępowania karnego". W 1988 r. znalazł się w komitecie organizacyjnym Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie. Był jednym z 23 sygnatariuszy deklaracji "Tezy programowe środowiska +Czas przyszły+", grupy działaczy Ruchu Wolność i Pokój, skupionej wokół pisma "Czas przyszły".

W 1987 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1990-2002 był funkcjonariuszem Urzędu Ochrony Państwa. Zasiadał w kierownictwie pionu analiz. Współpracował z szefami resortu spraw wewnętrznych: Krzysztofem Kozłowskim i Andrzejem Milczanowskim. Służbę skończył w stopniu podpułkownika w 2002 r.

W 1990 roku był wśród założycieli Ośrodka Studiów Wschodnich, pełnił w nim funkcje wicedyrektora oraz przewodniczącego rady.

W 2002 r. założył przedsiębiorstwo ASBS OTHAGO (później Sienkiewicz i Wspólnicy)- firmę analityczną zajmującą się szacowaniem ryzyka inwestycyjnego. Od 2003 r. przez dwa lata był doradcą ówczesnego marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego. Pracował jako wykładowca w Akademii Obrony Narodowej. Był współpracownikiem prasy m.in. "Tygodnika Powszechnego". W 2012 r. został nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "publicystyka" za tekst "Ambaras z polskością".

W latach 2013-14 był bezpartyjnym ministrem spraw wewnętrznych w rządzie PO-PSL. Pełnił także funkcję koordynatora służb specjalnych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, CBA a także wywiadu i kontrwywiadu wojskowego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji, kandydując jako lider listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu kieleckim i otrzymując 35 009 głosów. Po wyborach wstąpił do PO. W 2023 r. kandydował do Sejmu z ramienia KO z pierwszego miejsca w okręgu krakowskim. Uzyskał poselską reelekcję, zdobywając 95 873 głosy. 

Dołącz do dyskusji: Minister kultury rezygnuje. Startuje do europarlamentu

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gniot
Ch... d.... I kamieni kupa. Ot złota myśl ministra z kulturą w nazwie. Pamiętamy.
odpowiedź
User
plum plam
Gratulacje! Robota w kraju wykonana (prawie) wzorcowo. Czas na nowe wyzwania. Powodzenia!
odpowiedź
User
w
Przejdzie do historii. Miernota pasująca do świata kultury i mediów jak słoń w drodze na cmentarzysko europarlamentu - to jego słowa o słoniach
odpowiedź