SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bauer zamyka męskie magazyny „FHM” i „Zoo”, powodem coraz słabsza sprzedaż

Wydawnictwo Bauer Media zapowiedziało, że z początkiem 2016 z rynku znikną drukowane wydania magazynów „FHM” oraz „Zoo” oraz ich strony internetowe. Oba tytuły szybko tracą czytelników, a wydania cyfrowe nie rekompensują tych spadków.

Article

Redakcje „FHM” i „Zoo” poinformowały w oddzielnych komunikatach o planowanych na początek 2016 r. zamknięciach obu tytułów dziękując czytelnikom za wieloletnie wsparcie. Wycofanie obu tytułów z rynku potwierdził też oficjalnie ich wydawca, Bauer Media.

Pierwsze wydanie „FHM” pojawiło się w sprzedaży w 1985 r. pod dłuższą nazwą „For Him Magazine”, która została skrócona w 1994 r. Magazyn, którego lokalne edycje są wydawane w kilkunastu krajach, w okresie największej popularności w 2000 r. notował sprzedaż sięgającą 700 tys. egz. miesięcznie. Obecnie jednak spadł ona do mniej niż 67 tys. egz. i jest niższa o 20 proc. w porównaniu z rokiem 2014.

Tygodnik „Zoo” swoje najlepsze lata popularności wśród czytelników także ma za sobą. Wydawany od 2004 r. tytuł w najlepszym dla siebie 2005 r. sprzedawał 260 tys. egz. każdego numeru. Obecnie, po spadku rok do roku o 12 proc., sprzedaż wynosi ok. 24 tys. egz.

Oba magazyny posiadają swoje serwisy internetowe, które według Bauera mają miesięczny zasięg ok. 5 mln odbiorców. Jednak przychody czerpane z reklam internetowych nie są w stanie zrekompensować strat w segmencie drukowanym.

Z informacji podanych przez Bauera wynika, że nie zapadły jeszcze decyzje co do dalszej przyszłości obu zespołów tworzących „FHM” i „Zoo”. Być może pracownicy ci pozostaną w strukturach wydawnictwa.

Planowana likwidacja dwóch magazynów Bauer Media jest potwierdzeniem kryzysu na rynku prasy dla mężczyzn. W 2014 r. zamknięty został magazyn „Nuts”, natomiast „Playboy” - sztandarowy tytuł w segmencie w październiku br. ogłosił zmianę profilu: rezygnację z publikowania zdjęć nagich modelek i zastąpienie ich wysokiej jakości materiałami dziennikarskimi.

W Polsce najbardziej poczytnym magazynem dla mężczyzn jest „Men’s Health” (Motor-Presse Polska), którego średnia sprzedaż w sierpniu br. wynosiła 50 124 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bauer zamyka męskie magazyny „FHM” i „Zoo”, powodem coraz słabsza sprzedaż

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
volec
Nie widziałem ich w kiosku nigdy
odpowiedź
User
pavv
@volec - bo ich nigdy w Polsce nie było.
odpowiedź
User
SM
no bo teraz każdy facet ma porno w internecie i to za darmo
odpowiedź