SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publiczny nadawca chce w przyszłości zamknąć część kanałów telewizyjnych

Brytyjski nadawca publiczny BBC chce zlikwidować część swoich linearnych kanałów telewizyjnych w nadchodzącej dekadzie. Dyrektor generalny instytucji Tim Davie, który przedstawił plan cyfrowego rozwoju BBC, określił to „konsolidacją działalności pod jedną prostą marką”.

fot. Shutterstock.comArticle

 - BBC skoncentruje swoje wysiłki na świecie cyfrowym, co z czasem będzie oznaczać mniej linearnych usług nadawczych i bardziej dostosowaną, połączoną ofertę online - powiedział Tim Davie.

BBC już zresztą zaczęła zmniejszać portfolio kanałów telewizyjnych, bo w lipcu informowano o planowanym połączeniu krajowej stacji informacyjnej BBC News Channel z międzynarodowym kanałem BBC World News. Nowa stacja miałaby ruszyć w kwietniu 2023 r. i nadawać z Londynu, a także z Singapuru i Waszyngtonu.

Z kolei stacja BBC Four przestała już zamawiać własne programy. W maju informowano o możliwym zamknięciu w przyszłości tej stacji i likwidacji kanału dziecięcego CBBC. Jednak z drugiej strony skierowany do młodzieży kanał BBC Three poszedł w przeciwnym kierunku. Stacja została 1 lutego reaktywowana i ponownie nadaje jako kanał linearny.

Innym pomysłem jak BBC mogłoby się „zjednoczyć się pod jedną marką”, byłoby np. połączenie jej aplikacji streamingowej iPlayer z aplikacjami sportowymi czy podcastowymi.

Davie podkreślił potrzebę większych inwestycji, co ma pomóc zbudować cyfrową przyszłość BBC opartą wyłącznie na ofercie internetowej. - Przejście na technologię cyfrową nie jest wyzwaniem samym w sobie, przejście na technologię cyfrową bez utraty większości odbiorców i bez niepotrzebne wydanych milionów funtów to jest dopiero wyzwanie - dodał dyrektor generalny BBC.

Będzie analiza finansowania BBC

Wystąpienie Davie'a miało miejsce dzień po tym, jak brytyjska minister ds. kultury Michelle Donelan powiedziała, że niemożliwe jest, aby powszechna opłata licencyjna (odpowiednik naszego abonamentu) pozostała modelem finansowania BBC po 2027 r . Obecnie ma miejsce analiza przyszłego finansowania nadawcy. Roczny dochód BBC w obecnej wysokości 5,3 mld funtów (6,4 mld dol.) może pozwolić działać nadawcy przez kolejne dwa lata.

BBC nie jest jedynym nadawcą publicznym, który zamierza zredukować liczbę tradycyjnych kanałów telewizyjnych. Podobne głosy pojawiają się na przykład w Niemczech. W niektórych krajach na zamykanie kanałów tematycznych zdecydował się ostatnio amerykański koncern Disney, który stawia teraz na usługę streamingową Disney+.

W Polsce w portfolio komercyjnego ramienia BBC są: BBC Earth, BBC Brit, BBC Lifestyle, CBeebies, BBC First i BBC World News. Nadawca dotąd na Wisłą nie decydował się zamykać stacji, tylko zmieniał ich nazwy lub tematyki. 1 czerwca w Polsce pojawił się BBC Player, który jest dostępny dla abonentów i subskrybentów Canal+ i Canal+ online. Z kolei Telewizja Polska oferuje wybrane produkcje BBC w swoim serwisie streamingowym TVP VOD.

BBC powstało w 1922 roku z inicjatywy grupy pionierów radiofonii, w tym m.in. wynalazcy Guglielmo Marconiego. W 1927 roku przekształciło się w instytucję publiczną, utworzoną na podstawie Królewskiego Przywileju, który do dziś jest podstawą działania publicznego radia i telewizji w Wielkiej Brytanii.

Dołącz do dyskusji: Publiczny nadawca chce w przyszłości zamknąć część kanałów telewizyjnych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tele-widz
Tvp powinno iść tym tropem. Niektóre kanały są zbędne. Jak TVP Rozrywka,TVP DOKUMENT
odpowiedź
User
F
Wielka Brytania ma jeszcze jednego nadawcę publicznego - Channel 4 z jedenastoma kanałami telewizyjnymi.
Jest z czego ciąć.
Natomiast BBC Three to nie oferta dla młodych tylko tęczowych.
odpowiedź
User
Xyz
Dokładnie! Przestać tworzyć nowe kanały TVP. Nie iść na ilość, a postawić na jakość. Spokojnie jeden MUX dla TVP wystarczy. Treści często się dublują. BBC jest wzorcem jeśli chodzi o przekazywanie informacji, choć też do końca nie jest bezstronna. W dokumentach przyrodniczych są mistrzami na rynku telewizyjnym.
odpowiedź