SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC musi zapłacić odszkodowanie byłej królewskiej niani

Brytyjski nadawca publiczny BBC ma zapłacić odszkodowanie byłej niani książąt Williama i Harry'ego za fałszywe twierdzenia na jej temat, które skłoniły księżną Dianę do udzielenia stacji wywiadu w 1995 roku.

Ujęcie z wywiadu Martina Bashira z księżną Dianą, fot. BBCArticle

Alexandra Pettifer, znana jako Tiggy, ma zostać przeproszona przez BBC za nieprawdziwe twierdzenia, że miała romans z księciem Karolem i że zaszła w nim w ciążę, którą przerwała.

Te fałszywe informacje zaprezentował księżnej Dianie Martin Bashir, dziennikarz BBC, który przeprowadził z nią pamiętny wywiad w 1995 roku. Kłamstwa o niani książęcych synów wywołały w jej życiu prywatnym "poważne konsekwencje " - orzekł sąd.

Pettifer przekazała "The Sunday Times", że czuje rozczarowanie w związku z tym, że "że trzeba było działań prawnych, aby BBC uznała powagę krzywdy, której była ofiarą".

BBC ma zapłacić Pettifer znaczne odszkodowanie (dokładnej kwoty nie podano) oraz pokryć koszty prawne procesu.

- Teraz, kiedy wiemy o szokujących okolicznościach uzyskania zgody na wywiad, zdecydowałem, że BBC nigdy więcej nie pokaże tego programu; nie będziemy też licencjonować go w całości lub w części innym nadawcom - powiedział dyrektor generalny BBC Tim Davie.

Dziennikarz BBC okłamywał księżna Dianę

Księżna Diana na dwa lata przed śmiercią w rozmowie z Martinem Bashirem, ujawniła smutne kulisy małżeństwa z księciem Karolem. W programie "Panorama" ujawniła, że jej mąż ma kochankę ("tą trzecią" była Camila Parker-Bowles), a ona sama cierpiała na depresję, bulimię i dokonywała samookaleczeń.

Wywiad obejrzało 22,8 mln osób. W 1999 r. Martinem Bashir rozstał się ze BBC.

"Nigdy nie było moją intencją, by w jakikolwiek sposób zaszkodzić Dianie, nie sądzę zresztą, by tak rzeczywiście było" - przyznał po latach w wywiadzie dla "The Sunday Times" Bashir. Przeprowadzone śledztwo wykazało, że dziennikarz dopuścił się oszustw, by doprowadzić do wywiadu z Lady D. Swoje kłamstwa tuszował.

Udowodniono mu m.in. przekazanie bratu księżnej, Charlesowi Spencerowi, spreparowanych wyciągów z kont bankowych mających poświadczać zatrudnienie przez służby specjalne ludzi do szpiegowania Diany.

W 1996 roku BBC sprawdzała już okoliczności powstania wywiadu, lecz kontrola nie wykazała nieprawidłowości. W 2020 roku wszczęto ponownie wewnętrzne dochodzenie. W ubiegłym roku BBC poinformowała o jego efektach. Wynika z nich, ze stacja „nie dochowała wysokich standardów uczciwości i przejrzystości” w kwestii wywiadu sprzed 27 lat. Martin Bashir natomiast działał w oszukańczy sposób i sfałszował dokumenty, by uzyskać wywiad. Audyt z 1996 roku określono jako „przygnębiająco nieskuteczne”.

Dołącz do dyskusji: BBC musi zapłacić odszkodowanie byłej królewskiej niani

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
woooooooooooolllllnnnnne ssssąąąądddyyy

2022-1996 = ???
odpowiedź