SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BBC redukuje różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn do 8,4 procent

W ciągu ostatniego roku różnice płac pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi w firmie zostały zmniejszone o jedną piątą i obecnie wynoszą 8,4 procent – podała BBC. Stacja wyjaśnia, że wcześniejsza znacząca przepaść pomiędzy pensjami w zależności od płci wynikała ze zbyt małej liczby kobiet w najwyższych władzach BBC przy jednoczesnym wysokim ich udziale na najniższych stanowiskach w firmie.

fot. Shutterstock.com Article

Komunikat na temat różnic płacowych w BBC został ogłoszony na krótko przed planowanym corocznym ujawnieniem przez nadawcę wysokości zarobków największych gwiazd stacji oraz wszystkich pracowników z roczną pensją przekraczającą 150 tys. funtów.

BBC wylicza, że w ciągu ostatniego roku na skutek rozmaitych działań podejmowanych przez nadawcę udało się o jedną piątą zmniejszyć różnicę w średnich zarobkach otrzymywanych przez kobiety i mężczyzn, która obecnie wynosi 8,4 proc.

Podając informację o zarobkach w BBC dziennik „The Guardian” wytyka nadawcy pewien zabieg, który pomógł mu w pochwaleniu się obecnym wynikiem. Chodzi o połączenie w ramach restrukturyzacji firmy BBC Studios ze spółką BBC Worldwide, w związku z czym do tej drugiej przeszły wszystkie pracownice BBC Studios. Tymczasem, jak podkreśla „The Guardian” BBC Worldwide formalnie nie jest firmą państwową, w związku z tym BBC nie musi uwzględniać w statystykach zatrudnionych tam kobiet.

Z kolei BBC wyjaśnia, że wcześniejsze znacznie większe niż obecnie różnice w zarobkach uzależnione od płci były m.in. wynikiem zbyt małej liczby kobiet w najwyższych władzach BBC przy jednoczesnym wysokim ich udziale na najniższych stanowiskach w firmie, głównie tych związanych z administracją.

W komunikacie Tony Hall, szef BBC zaznaczył, że obecnie brytyjski państwowy nadawca jest w czołówce krajowych firm medialnych jeśli chodzi o zacieranie finansowych różnic w zarobkach kobiet i mężczyzn. Hall odwołał się w ten sposób do danych, zgodnie z którymi np. w Guardian News and Media różnica ta wynosi 11,3, w „The Telegraph” 35, w „Daily Mail” 19,6, a w News UK 15,2 proc.

Sprawa uzależnionych od płci różnic w wynagrodzeniach pracowników BBC stała się głośna gdy na początku br. Carrie Gracie, wydawca w chińskiej redakcji BBC zrezygnowała ze swojej funkcji w proteście przeciwko temu zjawisku. Dziennikarka odkryła m.in. że mężczyźni będący zagranicznymi wydawcami w BBC zarabiają średnio nawet o 50 proc. więcej niż Gracie i jej koleżanki. Wówczas, na fali powszechnej krytyki kierownictwo BBC nakłoniło kilku znanych dziennikarzy – mężczyzn z najwyższymi zarobkami by zrezygnowali z części swoich uposażeń. Jednocześnie stacja obiecała wówczas podjęcie dalszych energicznych działań zmierzających do wyrównania poziomu zarobków pracownic i pracowników BBC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC redukuje różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn do 8,4 procent

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SSS
Lewactwo to choroba współczesnego świata.
10 13
odpowiedź
User
Bravo
SSS idz sie leczyc
10 11
odpowiedź
User
PIS to nie prawica
awanse i podwyzki z powodu tego co kto ma w spodniach to seksizm. lewactwo approves
9 10
odpowiedź