SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce więcej zarabiać z emisji naziemnej. Dokupił udziały

Grupa Polsat Plus zwiększyła udziały w operatorze radiodyfuzyjnym BCAST. Wiceszef Cyfrowego Polsatu liczy na to, że firmie uda się poszerzyć zakres działalności dzięki wykorzystaniu obiektów Emitela. Stwierdził, że grupa jest „wstępnie zadowolona” z wyników płatnej paczki Polsat Box na MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. 

Cyfrowy Polsat w marcu 2020 roku za 7 mln zł nabył 69,13 proc. udziałów w firmie BCAST. Na koniec grudnia ub.r. miał ich 70 proc., a w pierwszym kwartale br. - jak podał w swoim sprawozdaniu finansowym - dokupił dalsze 10 proc. 

- Zwiększyliśmy udziały w BCAST. W tej chwili mamy 80 procent udziałów w tej spółce. Jeśli chodzi o cenę, nie była ona istotna z punktu widzenia naszej grupy. Nie była to po prostu materialna kwota – potwierdziła te informacje na konferencji prasowej Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu Cyfrowego Polsatu ds. finansowych.

BCAST poszerzy zasięg?

Operator BCAST prowadzi emisję analogowego radia (Biała Podlaska, Białystok, Braniewo, Bydgoszcz, Ciechanów, Chełm, Częstochowa, Duszniki Zdrój, Elbląg, Gdańsk, Giżycko, Gorzów Wielkopolski, Grajewo, Grudziądz, Inowrocław, Kielce, Kluczbork, Kłodzko, Kraków, Lębork, Lidzbark Warmiński, Lublin, Łódź, Mrągowo, Olsztyn, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Poznań, Rzeszów, Siemianowice Śląskie, Skierniewice, Słupsk, Siedlce, Stargard, Tarnobrzeg, Tomaszów Mazowiecki, Warszawa, Wrocław, Września), multipleksów eksperymentalnych DAB+ i multipleksów eksperymentalnych, multipleksów eksperymentalnych DAB+ (Gdańsk, Katowice, Warszawa, Wrocław) i multipleksów eksperymentalnych DVB-T2/HEVC (Gdańsk, Warszawa, Wrocław).

BCAST dąży także do uzyskania dostępu do obiektów Emitela w ramach umowy ramowej. Czołowy operator został do niej zmuszony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2019 roku. BCAST nie może dojść jednak do porozumienia na przykład w sprawie emisji z pięciu obiektów Emitela sygnału Radia Wrocław. Chce, aby UKE wydał decyzję zastępującą umowę. Usługi BCAST mają być dla zamawiającej je rozgłośni regionalnej tańsze niż w przypadku Emitela.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jakie perspektywy Cyfrowy Polsat widzi przed BCAST? Czy umowa ramowa, do której został zmuszony Emitel zacznie realnie działać? BCAST może w przyszłości korzystać z wielu obiektów Emitela? - Mamy nadzieję, że tym razem umowa ramowa zacznie realnie funkcjonować i pozwoli na konkurencję na tym rynku. Korzystanie z umowy ramowej daje możliwości w rozwoju dla BCAST. To fantastyczna spółka, z fantastycznymi umiejętnościami i na dodatek jeszcze w tak trudnych warunkach rynkowych funkcjonuje, bez umowy ramowej, jeśli chodzi o biznes – powiedział Maciej Stec, wiceprezes Cyfrowego Polsatu.

Sprzeciw Emitela

Ostatnio Emitel nie krył zaskoczenia decyzją Radia Wrocław, które zamówiło usługi BCAST. - Z ujawnionej przez zamawiającego informacji wynika, że w pięciu przypadkach niższą cenę w przetargu zaoferowała firma Bcast Sp. z o.o. Oferta naszego konkurenta okazała się łącznie niższa jedynie o około 1 punkt procentowy od cen zaproponowanych przez Emitel. Z zaskoczeniem natomiast odnotowaliśmy fakt, że wybrana została oferta Bcast pomimo, że jest niezgodna z wymaganiami zamawiających, a ponadto została oparta na zamiarze wykorzystania dostępu regulowanego do obiektów Emitel. Stoimy na stanowisku, że warunki postępowania określone przez zamawiającego nie pozwalają na wykorzystanie dostępu regulowanego do obiektów nadawczych Emitel - mówiła Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka,  dyrektor Biura Marketingu i Komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

Firma zamierza odwołać się od ewentualnej niekorzystnej decyzji. - Z tych przyczyn uruchomimy odpowiednie działania na drodze odwoławczej. Ponadto podejmiemy wszelkie możliwe kroki prawne, aby zapobiec działaniom, które uważamy za naruszenie zasad uczciwej konkurencji poprzez próbę nadużycia obowiązków regulacyjnych ciążących na Emitel, których – co także trzeba podkreślić – niezgodność z prawem potwierdził w czerwcu 2023 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie - przypomniała Sobucka.

Grupa Polsat Box chce testować 5G Broadcast

Ostatnio Urząd Komunikacji Elektronicznej  zasugerował, że nie będzie przedłużać zgód na emisje eksperymentalne w DVB-T2/HEVC. Pozwolenia dla BCAST obowiązują do końca września. W ofercie MUX-ów są: Telewizja Polsat, Nowa TV, EWTN Polska, TV Okazje, Stars.TV, TV Republika, wPolsce.pl i TVMN. UKE jest gotowy wydać zezwolenie na testy, ale w nowej technologii. Na przykład 5G Broadcast. Czy BCAST lub Grupa Polsat Plus są gotowe takie przeprowadzić? - Jeśli będą takie testy, to będziemy starali się w nich uczestniczyć, bo dotarcie z contentem każdą drogą, jest dla nas istotne – odpowiedział Stec.

Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników. Oglądanie telewizji w streamingu może powodować nadmierne obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Do odbioru za pomocą 5G Broadcast nie trzeba umowy na telefon komórkowy, ani nawet karty SIM. Wystarczy urządzenie obsługujące transmisję 5G, takie jak smartfon, tablet czy samochodowy odtwarzacz multimedialny.

Stec o MUX-4: Nie jest to tak prosty projekt

Należąca także do Cyfrowego Polsatu spółka Info-TV-FM uzyskała niedawno przedłużenie decyzji rezerwacyjnej na MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej. Za jego pośrednictwem oferuje płatny pakiet Polsat Box Sport i Informacje (30 zł miesięcznie, dla klientów Plusa 21 zł). W skład MUX-4 wchodzą: Polsat Sport 1, Polsat Sport 2, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style i niekodowany kanał Polsat News Polityka (emisja próbna).

Rezerwacja UKE obowiązuje do 31 grudnia 2033 roku. Czy Grupa Polsat Plus jest zadowolona z tej oferty? Będzie ją modyfikować albo przekształcać w paczkę z niekodowanymi kanałami po likwidacji multipleksów eksperymentalnych?  - Zbudowaliśmy nowy pakiet stosunkowo niedawno. Z wyników jesteśmy wstępnie zadowoleni. Oczywiście nie jest to tak prosty projekt, ponieważ jest to pakiet płatny na naziemnej telewizji cyfrowej. Kontynuujemy pracę i jesteśmy zadowoleni z tego co jest – mówił Stec. 

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce więcej zarabiać z emisji naziemnej. Dokupił udziały

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tv
Mux 4 zakodowany to teraz dołożą więcej kanałów i podniosą cenę z 30 zł do 50 zł skoro chcą bardziej zarabiac
odpowiedź
User
Gość
Mux 4 jest do odstrzału - to jest blokowanie rastra częstotliwości i tym samym rozwoju naziemnej dvbt.
odpowiedź
User
Jan
No to "Angielski Emitel "ma problem bo powoli traci monopol w Polsce na nadawanie.
odpowiedź