SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bertelsmann kupuje od ViacomCBS wydawnictwo Simon & Schuster. Cena: 2,17 mld dolarów

Niemiecki koncern medialny Bertelsmann kupi od holdingu ViacomCBS firmę Simon & Schuster, jednego z największych wydawców książek na rynku w USA. Wartość transakcji realizowana w gotówce wynosi 2,17 mld dolarów, jej zakończenie zaplanowano na początek 2021 r. Simon & Schuster będzie funkcjonowało jako niezależny podmiot w ramach struktur Penguin Random House, wydawcy należącego do Bertelsmanna.

Koncern medialny ViacomCBS powstał w grudniu 2019 r. z połączenia firm Viacom oraz CBS. Szefową ViacomCBS została Shari Redstone, córka zmarłego niedawno Sumnera Redstone’a, głównego udziałowca koncernu. Z kolei dyrektorem wykonawczym firmy pozostaje Robert Bakisch.

Z kolei Bertelsmann AG to międzynarodowa firma medialna wywodząca się z Niemiec, która operuje obecnie na ponad 60 rynkach, należą do niej takie marki jak RTL Group czy Gruner + Jahr.

Czytaj także: ViacomCBS uruchamia firmę VIS Kids do produkcji treści dla dzieci. Na czele Nina Hahn

Simon & Schuster zmieni właściciela. Za 2,17 mld dol

Obaj wymienieni gracze na rynku mediów działają na różnych polach w tym segmencie. ViacomCBS jest obecnie właścicielem m.in. założonego w 1924 r. amerykańskiego wydawnictwa Simon & Schuster, które co roku publikuje kilka tysięcy nowych tytułów książkowych, a w swoim portfolio ma kilkudziesięciu autorów posiadających nagrody Pulitzera. Dla Simon & Schuster pracują takie nazwiska jak Stephen King, Doris Kearns Goodwin czy Jason Reynolds.

Czytaj także: Nowa fala redukcji w ViacomCBS. Pracę straci 100 osób

Z kolei w strukturach niemieckiego Bertelsmanna znajduje się od 1998 r. wydawnictwo Penguin Random House funkcjonujące głównie na anglojęzycznych rynkach międzynarodowych.

Teraz zapowiedziano, że Bertelsmann i ViacomCBS zawarły umowę przewidującą, iż Amerykanie sprzedadzą Bertelsmannowi firmę Simon & Schuster. Wartość transakcji wynosi 2,17 mld dol. i ma zostać w całości zrealizowana w gotówce. Zakończenie akwizycji zaplanowano na pierwszą połowę 2021 r. po uzyskaniu zgód odpowiednich instytucji regulacyjnych.

Zgodnie z zapowiedzią po zrealizowaniu umowy Simon & Schuster pozostanie niezależnym wydawnictwem. Będzie jednak funkcjonować organizacyjnie w ramach struktur Penguin Random House, zaś szefowie przejętego podmiotu pozostaną na swoich stanowiskach.

Według informacji medialnych rozmowy na temat akwizycji były prowadzone od kilku miesięcy, zaś w kolejce do kupna Simon & Schuster stało 25 różnych firm medialnych. Ostatecznie najbardziej korzystną ofertę złożył Bertelsmann.

W komunikacie ViacomCBS wyjaśnia, że sprzedaż Simon & Schuster jest częścią strategii koncernu, który zamierza skupić się w większym niż dotąd stopniu na treściach telewizyjnych i streamingu wideo.

Dołącz do dyskusji: Bertelsmann kupuje od ViacomCBS wydawnictwo Simon & Schuster. Cena: 2,17 mld dolarów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl