SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bez zmian ceny paliw na stacjach benzynowych

Biorąc pod uwagę niewielkie zmiany hurtowych cen paliw w ubiegłym tygodniu, kolejne dni nie powinny przynieść większych zmian cen detalicznych na stacjach, wynika z komentarza tygodniowego Biura Maklerskiego Reflex.

Bez zmian ceny paliw na stacjach benzynowych

Średnie ceny detaliczne u poszczególnych dystrybutorów paliw.

 

  Euro 95 Superplus 98 ON LPG
PKN Orlen  4,54 4,78 4,34 2,29
St. Lotos 4,55 4,79 4,28 2,29
Koncerny 4,55   4,36 2,29
Prywatni 4,54 4,76 4,33 2,26
średnia 30-09-2010 4,54 4,77 4,34 2,27

 

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Ostatni tydzień września na rynku paliw upłynął pod znakiem symbolicznych spadków cen. Benzyna Pb95 potaniała średnio w skali kraju 3 gr./l do poziomu 4,54 PLN/l. W porównaniu z rokiem ubiegłym cena detaliczna benzyny jest 22 gr./l wyższa. Olej napędowy średnio kosztuje 4,34 PLN/l, 3 gr./l mniej niż przed tygodniem i 65 gr./l więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W ostatnim okresie coraz wyraźniej widać zmniejszenie różnicy między cenami benzyny i diesla. Jeszcze przed rokiem o tej porze benzyna na stacjach była 63 gr./l tańsza od diesla. Obecnie różnica ta kształtuje się na poziomie 20 gr./l i bardzo prawdopodobne, że zmniejszy się do 10 gr./l. Duże znaczenie będzie miał przebieg tegorocznej zimy. Jeśli sprawdzą się prognozy zakładające dłuższą i mroźną zimę wówczas różnica cen benzyn i diesla ulegnie dalszemu zmniejszeniu ze względu na związany ze złymi warunkami pogodowymi spadek popytu na benzyny i wzrost konsumpcji oleju opałowego. Pamiętać musimy, że jeszcze w wakacje 2008 roku olej napędowy na stacjach był droższy od benzyny a w chwili obecnej na giełdach paliw diesel ponownie jest droższy niż benzyna - po raz pierwszy od stycznia 2009. Przy czym w Polsce benzyna w porównaniu z olejem napędowym jest obciążona wyższymi  o 38 gr./l podatkami pośrednimi (akcyza i opłata paliwowa), stąd wyż! sze ceny benzyn na stacjach.

Średnia detaliczna cena LPG wzrosła natomiast w ubiegłym tygodniu 1 gr./l do poziomu 2,27 PLN/l. Autogaz może drożeć nadal i późną jesienią lub zimą możemy zapłacić 5-10 gr./l więcej. W porównaniu z rokiem ubiegłym LPG jest 19% (40 gr./l) droższy.

Biorąc pod uwagę niewielkie zmiany hurtowych cen paliw w ubiegłym tygodniu kolejne dni nie powinny przynieść większych zmian cen paliw na stacjach.

Przed drożejącą ropą naftową chroni nas umacniający się złoty.

Ceny ropy Brent  w Londynie kontynuują marsz w kierunku 84 USD. Dziś rano rynek jest już  blisko ostatnich szczytów i silnych oporów na poziomie 83,60 USD z kwietnia tego roku. Ropa może przebić poziom 83,60 USD jeśli piątkowe dane na temat wartości wskaźnika ISM dla amerykańskiego przemysłu okazałyby się dużo lepsze od oczekiwań.  W najbardziej optymistycznym scenariuszu ceny ropy Brent mogłyby osiągnąć poziom 86 USD. Należy zwrócić uwagę, że ostatni wzrost cen ropy ma charakter wykładniczy co na pewno po części świadczy o jego spekulacyjnym charakterze. Jeśli rzeczywiście cenom ropy udałoby się osiągnąć poziom 86 USD wówczas może czekać nas szybki spadek cen i powrót w okolice 78-80 USD. (ISB/Reflex)
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bez zmian ceny paliw na stacjach benzynowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl