SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bezrobocie najniższe od lat. W sierpniu wyniosło 11,7 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec sierpnia wyniosła 11,7 proc. i w porównaniu do lipca zmniejszyła się o 0,2 pkt. proc. - podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. To już siódmy z rzędu miesiąc spadku bezrobocia.

Article

- Sierpień nie jest naturalnym miesiącem spadku bezrobocia. Zdarzały się lata, tak było w 2009 i 2012 roku, kiedy bezrobocie w końcówce wakacji rosło. To pokazuje, że tegoroczny spadek nie jest wyłącznie sezonowy. Ożywienie na rynku pracy jest faktem - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W sierpniu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 24 tys. – wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy zmalała w tym czasie o 405 tys. W urzędach pracy na koniec sierpnia zarejestrowanych było 1 855 tys. osób.

- Tak duży spadek bezrobocia w sierpniu po raz ostatni miał miejsce 7 lat temu, w 2007 roku, jeszcze przed wybuchem kryzysu - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz. 

W sierpniu poprawę sytuacji na rynku pracy odnotowano we wszystkich województwach. Największy spadek liczby osób bezrobotnych nastąpił na Śląsku - o 3,1 tys. W województwie łódzkim spadek wyniósł 2,6 tys, a w małopolskim - 2,4 tys.

Z danych resortu wynika, że firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Pracodawcy zgłosili w sierpniu do urzędów 93 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, o blisko jedną piątą więcej niż w sierpniu 2013 r.


Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan
Sytuacja na rynku pracy, powoli, ale systematycznie się poprawia. Świadczą o tym ostatnie dane dotyczące bezrobocia, jak i zmian w zatrudnieniu w firmach 10+. Z jednej strony to efekt lepszej koniunktury gospodarczej, z drugiej zaś uruchomienia pieniędzy z Funduszu Pracy na aktywizacje zawodową. Poprawa będzie jeszcze bardziej widoczna, gdy obecne programy pilotażowe prowadzone w 4 regionach, dotyczące wsparcia w poszukiwaniu pracy osób długotrwale bezrobotnych, zostaną rozszerzone na całą Polskę.

Z badań „Monitoring kondycji sektora MMŚP w 2014 r." przygotowanych przez Konfederację Lewiatan, a zrealizowanych w okresie od maja do lipca 2014 (ankietowanie CBOS) wynika, że w tym roku możemy liczyć na wzrost zatrudnienia we wszystkich działach gospodarki, w największym stopniu w przedsiębiorstwach przemysłowych, budownictwie oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej.

Mikroprzedsiębiorstwa w roku 2014 i w przyszłym będą jeszcze ostrożnie zatrudniały nowych pracowników. Ale już ponad 30 proc. firm średnich planuje odważniej zwiększyć zatrudnienie tak w tym roku, jak i w 2015. Z naszych badań wynika, że przyszły rok powinien być jeszcze lepszy niż obecny, ponieważ przeciętnie w każdym dziale gospodarki ok. 20 proc. firm deklaruje wzrost zatrudnienia. Najwięcej ofert pracy będzie w produkcji, a przede wszystkim w sekcji informacja i komunikacja.

Wszystko wskazuje na to, że w 2014 roku uda się utrzymać bezrobocie poniżej 12 proc. Ważne będą dane z września i października, kiedy na rynek pracy wejdą młodzi ludzie, którzy zakończyli edukację i po wakacjach zaczną poszukiwać pracy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie najniższe od lat. W sierpniu wyniosło 11,7 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl