SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie spadło do 10,3 proc.

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 10.3 proc., wobec 10,8 proc. w maju - podał Główny Urząd Statystyczny.

Komentarz dr Grzegorza Baczewskiego, dyrektora departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan

GUS koryguje informacje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o bezrobociu w czerwcu br. Stopa bezrobocia w tym miesiącu wyniosła 10,3%, czyli o 0,1 pkt. proc. mniej niż szacował resort pracy. Poziom bezrobocia zmniejszył się w stosunku do maja o 0,5 pkt. proc., co oznacza że w ciągu miesiąca z rejestru bezrobotnych ubyło niemal 80 tys. osób. Obecnie w całym kraju zarejestrowanych jest 1 622,3 tys. bezrobotnych, czyli o ponad 290 tys. mniej niż przed rokiem. Za optymistyczną należy uznać informację o zgłoszeniu przez pracodawców do urzędów pracy 119,9 tys. ofert pracy, czyli o 34,6 tys. więcej niż przed rokiem. Należy jednak zauważyć, że, jak zwykle w lecie, część tego popytu wynika ze zwiększonego zapotrzebowania na prace sezonowe np. w handlu, gastronomii i hotelarstwie, turystyce, budownictwie, ogrodnictwie i rolnictwie. Porównując dane o bezrobociu rejestrowanym z najnowszymi informacjami o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw można zauważyć, że tempo wzrostu zatrudnienia może wyhamowywać. Z jednej strony, odnotowujemy rekordowe poziomy zatrudnienia i zbliżamy się do granicy nasycenia rynku pracy. Z drugiej, pojawiają się czynniki zwiększające niepewność co do sytuacji na rynku pracy w przyszłości. W dalszym ciągu nie udało się ustalić wysokości płacy minimalnej na przyszły rok, Sejm przyjął zmiany Kodeksu Pracy zaostrzające warunki zatrudnienia na czas określony, a niepewny wynik wyborów parlamentarnych, może oznaczać pogorszenie warunków dla zwiększania zatrudnienia pracowników. Niemniej na skutek oddziaływania czynników sezonowych można cięgle spodziewać się, że w miesiącach wakacyjnych stopa bezrobocia spadnie nieco poniżej granicy 10%.

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie spadło do 10,3 proc.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Oto przykład, jak można tragiczne fakty pokazać jako pozytywne. Bezrobocie spada, nie dlatego, że przybywa miejsc pracy, a z powodu emigracji, co dla Polski jest wielkim problemem.
odpowiedź
User
Bodzio
PO I PSL POLSKĘ I POLAKÓW DOPROWADZILI DO RUINY !!! W KRAKOWIE W OCHRONIE PRACUJĄ ZA 4.10 NA GODZINĘ NA BUDOWACH OD 10-18 PRACOWNICY PRACUJĄ PO 10 GODZ LISTY SĄ FAŁSZOWANE I PISZE SIĘ 8 A INSPEKCJA PRACY TO FIKCJA !!!! PRACODAWCY ODPROWADZAJĄ OD NAJNIŻSZEJ 1200 CO OZNACZA ŻE OKRADA PAŃSTWO POLSKI JAK I PRACOWNIKA JAKO PRZYSZŁEGO EMERYTA .TE RZĄDY TO RZĄDY ZŁODZIEI !!!
odpowiedź
User
Bodzio
NALEŻY WPROWADZIĆ PŁACĘ MINIMALNĄ NETTO NA GODZINE NP. 10 ZŁ. A ZA PRACĘ NA CZARNO 5 TYŚ KARY PRACOWNIK A DAJĄCY TAKĄ PRACĘ 50 TYŚ TAKIE ZASADY SĄ PROSTE I PRZEJRZYSTE !!!!!
odpowiedź