SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie w Polsce wyniosło 9,8 proc. w maju, w całej UE - 9,6 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 9,8% w maju br. wobec 9,9% w poprzednim miesiącu i 8,0% rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł 9,9%, tyle samo, co w poprzednim miesiącu i w porównaniu do 8,9% rok wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat w piątkowym komunikacie.

W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w maju na poziomie 10,0% czyli tak, jak miesiąc wcześniej i w porównaniu do 9,4% rok wcześniej.

Najniższy poziom wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia odnotowała Austria (4,0%) i Holandia (4,3%), a najwyższy Łotwa (20,0% w I kw., danych miesięcznych od marca brak) oraz Hiszpania (19,9%) oraz Estonia (19,0%).

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła w maju br. 11,9% wobec 12,3% miesiąc wcześnie. W maju 2009 roku stopa ta wyniosła 10,7%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w Polsce wyniosło 9,8 proc. w maju, w całej UE - 9,6 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl