SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

Bezrobocie w sierpniu br.  wyniosło 5,8 proc. i było o 0,1 pkt proc. niższe niż w lipcu – szacuje resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Komentarz Moniki Fedorczuk, ekspertki Konfederacji Lewiatan

Spadek bezrobocia pomiędzy lipcem i sierpniem był również obserwowany we wcześniejszych latach. Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się. Osoby, które chciały i mogły podjąć pracę zostały zatrudnione, zaś pozostali klienci powiatowych urzędów pracy to osoby de facto bierne zawodowe. Znacząca liczba wakatów zgłaszanych do powiatowych urzędów pracy świadczy o występujących nadal problemach z pozyskaniem pracowników przez pracodawców.

Z uwagi na fakt, iż wartość wskaźnika bezrobocia zależy zarówno od liczby osób zatrudnionych jak i zarejestrowanych jako bezrobotne – z szczegółową oceną sytuacji należy wstrzymać się do opublikowana danych dotyczących liczby bezrobotnych. Na spadek stopy bezrobocia może mieć również wpływ obniżenie się  liczby osób pracujących.

Nadal utrzymuje się, charakterystyczne dla Polski, zróżnicowanie terytorialne –  największy odsetek bezrobotnych jest w województwie warmińsko – mazurskim, najmniejszy w województwie pomorskim. Analizując zmiany wartości wskaźnika w województwach – w 13 z nich nie zmienił się, w 2 odnotowano nieznaczny spadek bezrobocia (0,1 pp), a w jednym - niewielki wzrost.

 

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie spada. Pracodawcy narzekają na brak pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl