SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł, zagrożenie wzrostu cen nie ustępuje

Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych, w kwietniu wzrósł po raz kolejny. Choć siła oddziaływania niektórych składowych jest nieco słabsza niż przed miesiącem, to zagrożenie wyższych cen jest w dalszym ciągu silne, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie w środę.

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł, zagrożenie wzrostu cen
nie ustępuje

Według BIEC, dotychczasowy spadek wartości złotego mocno dotknął producentów, powodując wzrost kosztów wytwarzania. Skutki słabszego złotego przyczyniły się również do wzrostu cen importu, co przy stosunkowo wysokim popycie krajowym skłania producentów do podnoszenia cen. Wzrost presji inflacyjnej widoczny jest już w cenach producentów PPI, gdzie inflacja sięgnęła 5,4% w skali roku.

"Stabilizacja kursu złotego, która miała miejsce w ostatnim miesiącu na razie nie miała istotnego wpływu na podstawowe procesy gospodarcze w sferze realnej. Jeśli tendencja do wzrostu jego siły będzie się utrzymywać, to pierwsze efekty pojawią się w najwcześniej za 2-3 miesiące" - głosi raport.

Biuro uważa, że na razie przedsiębiorstwa odczuwają skutki silnego spadku wartości naszej waluty, która trwała od lata ubiegłego roku. Przede wszystkim wzrosły ceny importu. Przedsiębiorstwa do tej pory pomimo wyraźnego spowolnienia gospodarki mocno odczuwają wzrost kosztów pracy, który nastąpił w ubiegłym roku.

BIEC podkreśla również, że redukcja tej kategorii kosztów nie następuje równie szybko jak tempo ograniczania produkcji. Koszty wytwarzania w przeliczeniu na jednego zatrudnionego rosły przez cały ubiegły rok, natomiast koszty w przeliczeniu na jednostkę produktu zaczęły rosnąć od jesieni ub. roku.

"O ile koszty pracy przedsiębiorcy mogą obniżać redukując zarobki oraz ograniczając zatrudnienie, o tyle na ceny importu nie mają większego wpływu. Wzrost obu kategorii kosztów dodatkowo wzmocniony wyższymi cenami energii zagraża realizacji przyszłych zysków firm, może również skutkować ograniczaniem wielkości zatrudnienia" - zauważają analitycy BIEC.

Ich zdaniem, w sytuacji rosnących kosztów funkcjonowania, przedsiębiorcy coraz częściej skłonni są podnosić ceny na produkowane przez siebie wyroby. Czynią to tym chętniej, że w zasadzie na razie nie widać wyraźnych oznak załamywania się popytu krajowego.

"Zarówno sprzedaż detaliczna po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych oraz inflacji, jak i tempo zaciągania kredytów przez gospodarstwa domowe świadczą o tym, że konsumenci na razie nie odczuwają negatywnych efektów światowego kryzysu i nie ograniczają swych planów zakupowych. Wzrost skłonności do podnoszenia cen wśród przedsiębiorstw produkcyjnych obserwujemy od grudnia ub. roku, która jak do tej pory nie jest ona zbyt silna, w kolejnych miesiącach może ulec utrwaleniu" - ostrzega BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji wzrósł, zagrożenie wzrostu cen nie ustępuje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl