SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIEC: WWK odzyskał 90% wartości sprzed spowolnienia gospodarczego

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce wzrósł o 1,7 pkt w lutym. Tym samym odzyskał 90% wartości utraconej w czasie spowolnienia gospodarczego, wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego w poniedziałek.

BIEC: WWK odzyskał 90% wartości sprzed spowolnienia gospodarczego

"Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lutym 2010 r wzrósł o 1,7 punktu. Od marca ubiegłego roku wskaźnik wykazuje silną tendencję do wzrostu zaś w lutym br. osiągnął poziom odpowiadający swemu długookresowemu trendowi i odzyskał ponad 90% wartości utraconej w czasie spowolnienia gospodarczego" - głosi raport.

"W ostatnich miesiącach nastąpiła istotna poprawa kondycji sektora przedsiębiorstw i jak na razie tendencja ta w najbliższej przyszłości nie wydaje się być zagrożona. Zamówienia napływają szerszym strumieniem zaś sytuacja finansowa przedsiębiorstw poprawia się" - czytamy dalej.

Analitycy podkreślają, że kluczowym dla przyszłej kondycji całej gospodarki będzie tempo odradzania się inwestycji oraz skłonność sektora bankowego do ich finansowania.

"Od blisko roku szybko przybywa zamówień napływających do przedsiębiorstw. Dotyczy to zarówno zamówień od kontrahentów zagranicznych jak i krajowych. Rośnie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu, której towarzyszy wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych" - wyliczają BIEC.

Analitycy dodają, że poprawia się kondycja finansowa przedsiębiorstw, od połowy 2009 r. odnotowywany jest wzrost wydajności pracy (choć wskaźnik ten nie powrócił jeszcze do poziomu sprzed spowolnienia gospodarczego).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: WWK odzyskał 90% wartości sprzed spowolnienia gospodarczego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl