SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bioton podtrzymuje prognozę 400 mln zł przychodów

Bioton chce mieć 100% Indaru do końca czerwca, liczy na dalszy wzrost przychodów.

Spółka biotechnologiczna Bioton podtrzymała prognozę 400 mln zł przychodów na 2007 rok, zysku netto będzie wyższy niż 96,5 mln zł osiągnięte w ub. roku, a zysk operacyjny znacząco przekroczy poziom ubiegłoroczny 85,5 mln zł. Poinformował w środę prezes Adam Wilczęga.

"Podtrzymujemy nasze prognozy przychodów na poziomie 400 mln zł. Jeżeli chodzi o zysk netto, to prognozy na cały rok będziemy chcieli podać w czerwcu, kiedy to będziemy już znali wyniki negocjacji z partnerami na rynku rosyjskim" - powiedział Wilczęga podczas konferencji prasowej.

"Teraz jednak już mogę powiedzieć, że zysk netto będzie większy niż ubiegłoroczny, a skonsolidowany zysk operacyjny będzie zdecydowanie wyższy niż w 2006 roku" - dodał prezes.

W czerwcu Bioton spodziewa się podpisać z partnerami rosyjskimi kontrakt dotyczące eksportu insuliny w ramach programu refundacji DLO. Kilka dni temu produkowany przez Bioton preparat insulinowy "Gensulin" został wpisany na federalną listę leków refundowanych w Rosji (DLO), co oznacza możliwość stałej sprzedaży insuliny w tym systemie w Rosji, której rynek insuliny miał w ub. roku wartość ok. 260 mln USD.

Pierwszym kontraktem na sprzedaż insuliny Biotonu w ramach systemu DLO była umowa z dnia 20 lutego 2007 roku o wartości ok. 30 mln zł, niedawno spółka informowała o podpisaniu kolejnej umowy, o wartości ok. 20 mln zł.

Kontrakty z Rosji będą miały bardzo duży wpływ na wynik spółki w całym roku, podkreśla spółka.

W całym 2006 roku zysk netto grupy wzrósł do 96,5 mln zł i był wyższy o 188,4% w porównaniu z 2005 rokiem. Przychody sięgnęły 213,9 mln zł wobec 151,6 mln zł w 2005 roku.

Bioton chce mieć 100% Indaru do końca czerwca, liczy na dalszy wzrost przychodów
Spółka biotechnologiczna Bioton spodziewa się, że do końca czerwca uda jej się zakończyć proces zwiększenia do 100% udziałów w ukraińskiej spółce Indar i zamknąć przejęcie dwóch spółek włoskich. Bioton liczy na wzrost sprzedaży insuliny w tempie co najmniej 20% rocznie, poinformowali przedstawiciele spółki w środę.

Do Biotonu należy obecnie 29,29% udziałów w Indarze, który jest największym graczem na tym rynku. Ilościowy udział Indaru w rynku insuliny wyniósł ok. 65% w 2006 roku.

"Chcemy przejąć pozostałą część akcji i zwiększyć nasz udział do 100% w Indarze i przejąć jego rynek. Zakładamy, że proces ten uda się zakończyć jeszcze w tym półroczu. Do końca czerwca Bioton chce także zakończyć proces przejęcia dwóch włoskich spółek" - powiedział dziennikarzom prezes Biotonu Adam Wilczęga.

Bioton liczy, że jeszcze w IV kw. uzyska rejestrację insuliny w Chinach, a od 2008 roku będzie mógł rozpocząć sprzedaż na tym rynku. Sprzedaż w Chinach będzie wspierana produkcją własną, pochodząca z budowanej obecnie fabryki gotowych form insulin.

Bioton zakończył już budowę fabryki szczepionek w Izraelu i oczekuje, że w lipcu otrzyma certyfikat, pozwalający na rozpoczęcie produkcji. W połowie 2008 roku ma się rozpocząć produkcja w fabryce w Indiach.

Na początku przyszłego roku działalność rozpocznie fabryka form gotowych w Rosji.

Celem strategicznym spółki jest 10% rynku w globalnym rynku insuliny w ciągu 5-6 lat, głównie dzięki sprzedaży na rynkach (Rosja, Chiny, Ukraina, Indie).

Bioton zakłada wzrost rocznej sprzedaży insuliny na poziomie 20% w tym roku dzięki wprowadzeniu nowych ustaw regulujących rynek farmaceutyczny, co pozwoli na stosowanie sztywnych marż i cen. Spółka chce zwiększyć sprzedaż insuliny do 1,1 mln opakowań wobec ponad 900 tys. w 2006 roku.

Bioton liczy także na utrzymanie znacznie większej dynamiki wzrostu sprzedaży, niż rynek.

Sprzedaż Gensulin zanotowała prawie 24 proc. dynamikę wzrostu na koniec marca licząc rok do roku, podczas gdy rynek wykazał 8 proc. dynamikę wzrostu pod względem ilościowym. Bioton sprzedał rekordową ilość - 230 tys. opakowań tego leku w I kw. 2007 r. (22% udział w rynku w marcu).

W I kw. Bioton zanotował rekordową sprzedaż antybiotyków, mimo rosnącej konkurencji firm z Azji i Europy. W lecznictwie otwartym spółka przekroczyła plan o 20%, a w szpitalach o 6%, uzyskując ceny wyższe, niż średnia dla rynku.

W środę prezes Biotonu podtrzymała prognozę 400 mln zł przychodów na 2007 rok. Wilczęta poinformował, że zysk netto w 2007 r. będzie wyższy niż 96,5 mln zł osiągnięte w ub. roku, a zysk operacyjny znacząco przekroczy poziom ubiegłoroczny, tj. 85,5 mln zł.

Prognozę zysku netto spółka przedstawi w czerwcu.

Bioton miał 11,22 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2007 roku wobec 8,54 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 59,33 mln zł wobec 42,72 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym, w I kw. 2007 roku spółka miała 14,30 mln zł zysku netto wobec 8,19 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bioton podtrzymuje prognozę 400 mln zł przychodów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl