SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BlaBlaCar rezygnuje z opłat od pasażerów za rezerwację przejazdów

Serwis BlaBlaCar, służący do planowania wspólnych odpłatnych podróży samochodowych przez kierowców i pasażerów, wycofuje wprowadzony rok temu opłaty za rezerwacji przejazdów. Zastąpi go nowa opcja stałego dostępu do rezerwacji - BlaBlaPass.

Article

Na BlaBlaCar kierowcy samochodów mogą ogłaszać informacje o swoich planowanych przejazdach i oferować (za ustalone przez siebie ceny) odpłatne przewiezienie pasażerów, a pasażerowie - zapisywać się na wybrane przejazdy. W marcu ub.r. w serwisie wprowadzono dodatkowe opłaty dla pasażerów za rezerwację miejsc - minimum 3 zł, a przy podróży za 30 zł - 6 zł.

- Dzięki systemowi rezerwacji zmniejsza się liczba przejazdów odwoływanych przez użytkowników w ostatniej chwili. W krajach, gdzie podobny system funkcjonuje od kilku lat, liczba sytuacji, w których pasażer nie stawił się na przejazd spadła prawie o 90 proc. Uiszczenie opłaty przy rezerwacji bardziej zobowiązuje użytkowników do wywiązania się z deklaracji wspólnego podróżowania, co służy budowaniu wiarygodności tej formy podróżowania dla obu stron - uzasadniał Michał Pawelec, zarządzający BlaBlaCar w Polsce.

Teraz serwis zdecydował się wycofać opłaty za każdą rezerwację. - Naszą fundamentalną misją jest szybkie i efektywne łączenie kierowców z pasażerami, aby mogli wspólnie podróżować. Przez ostatni rok, gdy pasażerowie płacili opłatę serwisową przy rezerwacji każdego przejazdu, otrzymaliśmy od naszych użytkowników wiele opinii, dzięki którym zrozumieliśmy, że wprowadzony model nie pozwalał na realizację tego celu. Komunikacja między pasażerami a kierowcami przed rezerwacją miejsca stała się bowiem zbyt skomplikowana - tłumaczy Michał Pawelec.

W miejsce jednorazowych opłat wprowadzono system BlaBlaPass, w którym wykupuje się kartą płatniczą nieograniczony dostęp do rezerwacji na wybrany okres.

- Jeśli pasażerowie zarezerwują przejazd i okaże się dla nich nieodpowiedni, zawsze mogą zarezerwować następny. BlaBlaPass ułatwia życie także kierowcom. Szybciej zapełnią miejsca w swoich samochodach i łatwiej skontaktują się z pasażerami, żeby omówić ostatnie szczegóły podróży - podkreślają przedstawiciele BlaBlaCar

W ramach promocji, zaplanowanej do 20 czerwca, korzystanie z BlaBlaPass przez 6 miesięcy można wykupić za złotówkę. Ponadto nowi użytkownicy BlaBlaCar, mogą zarezerwować swój pierwszy przejazd bezpłatnie.

Nie podano, ile będą wynosić ceny ani jakie okresy dostępu do BlaBlaPass będą oferowane po 20 czerwca. - Wprowadzany od dzisiaj BlaBlaPass za złotówkę to oferta specjalna. W trakcie jej obowiązywania będziemy uważnie wsłuchiwać się w opinie naszych użytkowników, tak aby po jej zakończeniu oddać w ich ręce model docelowy: przyjazny, użyteczny oraz ułatwiający komunikację między pasażerami a kierowcami. Planujemy, że docelowy model będzie opierał się na podobnych zasadach, zaś oferta cenowa będzie z jednej strony dopasowana do potrzeb pasażerów, a z drugiej – pozwoli nam na zrównoważony wzrost - opisuje biuro prasowe BlaBlaCar.