SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Blisko połowa dzieci korzysta z serwisów SVOD

Już niemal połowa dzieci korzysta z płatnego video na żądanie, a wśród dzieci w wieku 7-12 lat ponad połowa korzysta z internetu na własnym smartfonie. Pandemia przyspieszyła digitalizację gospodarstw domowych - wynika z 5. edycji badania "Dzieci w sieci multiscreen" zrealizowanego przez Mediafarm i Zymetrię.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Z raportu wynika, że konieczność zdalnej nauki i pracy oraz zamknięcie w domach jeszcze bardziej przyspieszyły trendy obserwowane we wcześniejszych edycjach badania - poprawę wyposażenia rodzin w sprzęty do korzystania z internetu oraz wzrost popularności stricte cyfrowych form spędzania wolnego czasu.

Serwisy SVOD podbiją polskie domy

Abonamentowe video na żądanie to już nie tylko domena wielkomiejskich millenialsów. Okazuje się, że Netflix i inne serwisy SVOD są oglądane już niemal w co drugim gospodarstwie domowym, w którym mieszkają dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkoły podstawowej sprzed reformy edukacji (3-12 lat).

Uwagę zwraca nie tylko wysoki odsetek gospodarstw domowych - 46 proc., ale przede wszystkim tempo wzrostu rok do roku – 23 punkty procentowe od wiosny 2019 roku. Internet dostępny jest już od lat w ponad 98 proc. gospodarstw domowych z dziećmi, zatem to Covid’19 i lockdown odpowiadają za skokowy wzrost powszechności usług płatnego VOD.

Wśród gospodarstw domowych abonujących SVOD najbardziej popularny jest Netflix z którego korzysta 70 proc., a następnie HBO GO – 45 proc. i NC+ GO – 38 proc. wybierane coraz częściej między innymi ze względu na bogate biblioteki treści przeznaczonych dla dzieci. Za dostęp do stricte rodzimych serwisów SVOD decyduje się płacić znacznie mniej rodziców.


Smartfony ulubionymi urządzeniami polskiego pokolenia alfa

Z raportu wynika, że od lat to smartfony są ulubionymi urządzeniami polskiego pokolenia alfa (dzieci urodzonych po 2010 roku), a wcześniej igreków.

To na smartfonach dzieci najczęściej korzystają z internetu (67 proc.), oglądają video (59 proc.) i grają w gry (57 proc.).Coraz więcej polskich dzieci posiada smartfon na własność. W październiku 2020 spośród smartfonowych internautów w wieku 3-12 lat aż 53 proc. korzystało z internetu na własnym urządzeniu (o 9 p.proc. więcej niż w 2019 roku), a kolejne 6 proc. współdzieliło smartfon z rodzeństwem. Za sporą część wzrostu popularności smartfonów wśród polskich dzieci odpowiadają wiosenne zakupy, głównie przez internet, dokonane przez rodziców celem zapewnienia dzieciom kontaktu z wirtualną szkołą.

- Zmiany spowodowane przez koronawirus szczególnie wyraźnie widoczne są w polskich gospodarstwach domowych, w których żyją dzieci - dodatkowo dotknięte przymusem zdalnej nauki. W 2020 roku zaobserwowaliśmy skokowy wzrost popularności usług SVOD, powszechności korzystania ze smartfonów oraz SmartTV i  jednocześnie spadek penetracji telewizji kablowo-satelitarnej - komentuje dla Wirtualnemedia.pl Tomasz Bruss, CEO Mediafarm.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 13-15 października 2020 techniką wywiadów internetowych na próbie N=563 osób.

Dołącz do dyskusji: Blisko połowa dzieci korzysta z serwisów SVOD

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kapitan Żbik
„Pokolenie alfa”? ...to niby osoby urodzone po 2000 a nie 2010 wiec w publikacji jest nieścisłość

ale i tak litości , kto taką terminologię wymyślił - te osoby gdy pozbawione smartfonów są zagubione jak dzieci we mgle a niechaj alfy 🙈
odpowiedź
User
Kapitan Planeta
„Pokolenie alfa”? ...to niby osoby urodzone po 2000 a nie 2010 wiec w publikacji jest nieścisłość

ale i tak litości , kto taką terminologię wymyślił - te osoby gdy pozbawione smartfonów są zagubione jak dzieci we mgle a niechaj alfy 🙈


OK BOOMER!
odpowiedź