SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BMW: nowa seria 4 Coupé (wideo)

Koncern motoryzacyjny BMW zaprezentował nowe BMW serii 4 Coupé. To najnowsza generacja dwudrzwiowego sportowego modelu klasy średniej premium.

Article

Z uwagi na pandemię koronawirusa i związane z nią restrykcje dotyczące międzynarodowych podróży, premiera nowego BMW serii 4 Coupé odbyła się w formie cyfrowej poprzez transmisję online.

Nowe BMW serii 4 Coupé trafi na rynek od października 2020 r. Na początku oferowanych będzie pięć wariantów modelowych, w tym po raz pierwszy sportowe BMW M440i xDrive Coupé. Najmocniejszy model wyposażony będzie w 6-cylindrowy rzędowy silnik benzynowy o mocy 275 kW (374 KM). Poza tym w ofercie będą cztery 4-cylindrowe silniki benzynowe i jeden 4-cylindrowy silnik wysokoprężny. W marcu 2021 r. dojdą do tego dwa 6-cylindrowe rzędowe silniki wysokoprężne.

Wygląd zewnętrzny: większe wymiary i duże nerki

Wygląd nowego BMW serii 4 Coupé odzwierciedla zarówno styl sportowych dwudrzwiowych modeli marki, jak i nowy język stylistyczny. Wydłużone proporcje wynikają z większych wymiarów zewnętrznych w porównaniu z poprzednim modelem, które zwiększyły się o 128 mm, do 4768 mm na długości oraz o 27 mm, do 1852 mm na szerokości, a także z wydłużenia rozstawu osi o 41 mm, do 2851 mm. Wysokość pojazdu wzrosła o 6 mm, do 1383 mm. Jest więc mniejsza o 57 mm niż w nowym BMW serii 3 Limuzyna. Ponadto znacznie zwiększył się rozstaw kół w porównaniu z poprzednim modelem: z przodu o 28 mm, z tyłu o 18 mm i o 23 mm w porównaniu z nowym BMW serii 3 Limuzyna.

Charakter nowego BMW serii 4 Coupé dodatkowo podkreślono wyrazistym przodem. Duże, ustawione pionowo nerki są pochylone do przodu i rozciągają się prawie do dolnej krawędzi zderzaka. Ich wloty powietrza mają standardowo siatkową stylistykę, wcześniej stosowaną tylko w samochodach BMW M. Atrapa chłodnicy stanowi centralny element przodu. Pionowe, połączone pośrodku nerki, są nawiązaniem i interpretacją tradycyjnej stylistyki znanej z klasyków tej marki, takich jak BMW 328 czy BMW 3.0 CSi.

Spłaszczone reflektory zachodzą mocno na przednie nadkola. Wyposażenie standardowe obejmuje w pełni diodowe reflektory. Opcjonalnie dostępne są diodowe reflektory adaptacyjne ze światłami laserowymi BMW, które obejmują światła skrętne ze zmiennym oświetleniem jezdni. Przy prędkościach powyżej 60 km/h światła laserowe zwiększają zasięg świateł drogowych do 550 m.

Wygląd nowego BMW serii 4 podkreślają krótkie zwisy, smukłe słupki, długie bezramkowe drzwi, spłaszczona powierzchnia szyb i opływowa linia dachu. Do tego dochodzi mocno zwężona nadbudowa kabiny z tyłu i wydatne partie barkowe. Również z tyłu dominują obszerne powierzchnie, a płaskie, przyciemniane diodowe lampy tylne mają jednorodnie świecącą listwę światła pozycyjnego.

Wnętrze z dwoma siedzeniami z tyłu o charakterze pojedynczych foteli

Wyposażenie standardowe obejmuje fotele sportowe i nową skórzaną kierownicę sportową. Konsola środkowa w połączeniu ze stylistyką deski rozdzielczej i boczków drzwi otacza przednie fotele, co ma zapewniać poczucie przestronności. W standardzie oferowana jest też akustyczna przednia szyba.

Zestaw wskaźników i monitor pokładowy tworzą w nowym BMW serii 4 Coupé duży zespół wyświetlaczy. Panel obsługi na konsoli środkowej mieści teraz również przycisk start/stop silnika. Charakterystyczne dla tego modelu tylne siedzenia przeznaczone dla dwóch pasażerów mają zintegrowane zagłówki i charakter pojedynczych foteli.

Silniki z technologiami BMW TwinPower Turbo i mild hybrid

Nowe BMW M440i xDrive Coupé, podobnie jak wersje z silnikiem wysokoprężnym, jest wyposażone w technologię mild hybrid. Zastosowanie 48-woltowego alternatora odwracalnego i dodatkowego akumulatora pozwala na większy odzysk energii hamowania. Energia ta wykorzystywana jest zarówno do zasilania sieci pokładowej, jak i do odciążania i wspomagania silnika spalinowego.

Dodatkowa moc 8 kW (11 KM) alternatora odwracalnego zapewnia elektryczny "boost" zwiększający dynamikę ruszania z miejsca i przyspieszania. Ponadto alternator odwracalny wspomaga silnik spalinowy podczas jazdy, zwiększając komfort korzystania z funkcji Auto Start/Stop i swobodnego toczenia.

Oprócz najwyższego modelu sześciocylindrowego z 6-cylindrowym silnikiem rzędowym o mocy 275 kW (374 KM) dostępne są jeszcze dwa 4-cylindrowe silniki benzynowe. W nowym BMW 420i Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,8-5,3 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 132-122 g/km) oferują moc 135 kW (184 KM), a w nowym BMW 430i Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,1-5,7 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 141-131 g/km) 190 kW (258 KM). Modele BMW 420d Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,2-3,9 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 112-103 g/km) oraz BMW 420d xDrive Coupé (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,6-4,3 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 121-112 g/km) napędza 4-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 140 kW (190 KM). Silnik, podobnie jak sześciocylindrowa rzędówka nowego BMW 430d xDrive Coupé wyposażony jest w dwustopniowy układ turbodoładowania. Dwie turbosprężarki o różnych wielkościach dają również nowemu BMW M440d xDrive Coupé szybką reakcję na gaz. Wszystkie modele spełniają wymogi normy emisji spalin Euro 6d.

8-stopniowa skrzynia Steptronic w standardzie, jako opcja łopatki zmiany biegów i funkcja Sprint

Wszystkie modele BMW serii 4 Coupé wyposażone są standardowo w 8-stopniową skrzynię Steptronic. Najnowsza wersja skrzyni automatycznej przenosi moment obrotowy generowany przez silnik przy zoptymalizowanej dynamice przełączania biegów i wydajności.

Skrzynia Steptronic montowana standardowo w samochodach BMW M i dostępna opcjonalnie we wszystkich innych modelach oferuje większą dynamikę przełączania biegów i łopatki przy kierownicy, a także nową funkcję Sprint. Poprzez odpowiedni wpływ na charakterystykę napędu i zmiany biegów, ma ona zapewniać większą dynamikę podczas przyspieszania i wyprzedzania.

Zoptymalizowana sztywność karoserii, dostosowany układ jezdny i felgi 17/18 cali

Sportowy charakter nadają nowemu BMW serii 4 Coupé specyficzne proporcje, zoptymalizowane właściwości aerodynamiczne, zwiększona sztywność karoserii, niższy o 21 mm środek ciężkości niż w nowym BMW serii 3 Limuzyna, a także modyfikacje geometrii, punktów mocowania zawieszenia i charakterystyki układu jezdnego. Specyficzne dla tego modelu są też wzmocnienia karoserii w obszarze przedniej i tylnej osi.

Zarówno standardowy, jak i sportowy układ jezdny M obejmuje amortyzatory działające zależnie od skoku, każdy o własnej charakterystyce. Ponadto opcjonalnie oferowany jest adaptacyjny układ jezdny M z elektronicznie sterowanymi amortyzatorami. Oba opcjonalne warianty układu jezdnego zawierają też adaptacyjny sportowy układ kierowniczy.

Nowe BMW serii 4 Coupé wyposażone jest standardowo w 17-calowe obręcze kół ze stopów lekkich. Opcjonalne sportowe hamulce M są do wyboru z zaciskami w kolorze niebieskim lub czerwonym.

Wyposażenie standardowe nowego BMW M440i xDrive Coupé i nowego BMW M440d xDrive Coupé obejmuje 18-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich Double Spoke oraz sportowy mechanizm różnicowy M z adaptacyjną blokadą w tylnej osi. Oferowany jest jako wyposażenie dodatkowe lub w połączeniu ze sportowym układem jezdnym M również w modelach BMW 430i Coupé oraz BMW 430d xDrive Coupé.

M Sport i pakiet sportowy M Pro

Oprócz wyposażenia standardowego dostępny jest model M Sport. Zawiera on m.in. bardzo duże wloty powietrza z przodu i charakterystycznie wyprofilowany tylny zderzak, sportowy układ jezdny M, 18-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich oraz podparcia kolan na bokach konsoli środkowej. Modele BMW M można rozpoznać również po akcentach zewnętrznych w kolorze Cerium Grey. Dostępny jest w nich również pakiet karbonowych elementów zewnętrznych M.

Dostępny jest również pakiet sportowy M Pro, który oprócz wyposażenia modelu M Sport zawiera m.in. 19-calowe obręcze kół M ze stopów lekkich, 8-stopniową sportową skrzynię Steptronic, spojler tylny, sportową charakterystykę brzmienia we wnętrzu oraz system nagłośnienia Surround marki Harman Kardon. Ponadto w momencie wprowadzenia na rynek nowego BMW serii 4 Coupé dostępna będzie gama akcesoriów M Performance Parts.

Opcje do indywidualizacji

Opcje z oferty wyposażenia dodatkowego umożliwiają indywidualizację samochodu. Oprócz foteli sportowych z tapicerką materiałową oferowana jest wersja z tkaniny i Sensateku, ze skóry Vernasca oraz rozszerzona tapicerka BMW Individual ze skóry Merino. Poza elektrycznie regulowanymi fotelami sportowymi i ogrzewaniem foteli dostępna jest również klimatyzacja foteli. W ofercie są też listwy ozdobne BMW Individual, deska rozdzielcza w wersji Sensatec oraz deska rozdzielcza BMW Individual pokryta skórą.

W wyposażeniu standardowym jest 3-strefowa klimatyzacja automatyczna i pakiet schowków. Opcjonalnie dostępne jest ogrzewanie postojowe i oświetlenie ambientowe ze światłami powitalnymi. Szklany dach przesuwno-uchylny, oferowany również jako wyposażenie dodatkowe, ma przeszklenie dłuższe o 24 mm niż w poprzednim modelu.

Oparcie kanapy tylnej jest standardowo dzielone w stosunku 40:20:40. Poszczególne elementy odblokowuje się z bagażnika za pomocą przycisku. Pojemność bagażnika wynosi 440 l. Opcjonalnie oferowany jest elektrycznie wysuwany i chowany hak holowniczy.

Systemy wspomagające kierowcę

Rozszerzona w porównaniu z poprzednią generacją została oferta systemów wspomagających kierowcę. W standardzie obejmuje ona ostrzeganie przed kolizją czołową z uruchomieniem hamulców, ostrzeganie przed zjechaniem z pasa ruchu z naprowadzaniem na kurs ze wspomaganiem kierownicy oraz wskazanie ograniczenia prędkości. Opcjonalny system asystujący kierowcy Professional obejmuje m.in. asystenta kierowania i prowadzenia na pasie ruchu z nową funkcją aktywnej nawigacji. System rozpoznaje niezbędne zmiany pasa ruchu na podstawie danych nawigacyjnych. Ponadto w korkach na autostradach nowy asystent korytarza ratunkowego automatycznie prowadzi samochód do krawędzi pasa.

Nowym elementem opcjonalnego asystenta parkowania jest asystent cofania. Rejestrator jazdy BMW zawarty w asystencie parkowania plus rejestruje 40-sekundowe nagrania wideo z otoczenia pojazdu.

Wyświetlacz BMW Head-Up nowej generacji wskazuje informacje istotne podczas jazdy na powierzchni projekcyjnej powiększonej o 70 proc. Oprócz tego BMW Live Cockpit Professional oferuje nową wizualizacją otoczenia. Przedstawia on pojazd i sytuację na drodze w jego otoczeniu na cyfrowym zestawie wskaźników i dostarcza informacji o możliwościach działania dostępnych dzięki aktywnym systemom wspomagającym kierowcę.

Nowe usługi cyfrowe

Standardowy BMW Live Cockpit Plus obejmuje system obsługi iDrive z monitorem pokładowym o przekątnej 8,8 cala i kontrolerem dotykowym, zestaw wskaźników w stylistyce Black Panel z kolorowym wyświetlaczem o przekątnej 5,1 cala pośrodku oraz system multimedialno-nawigacyjny, dwa gniazda USB do transmisji danych i łącze Wi-Fi. Zainstalowana na stałe karta SIM z łącznością 4G LTE oraz standardowy pakiet Connected Package Professional umożliwiają korzystanie z usług cyfrowych takich jak BMW TeleServices i inteligentne połączenia alarmowe, informacje o ruch u drogowym w czasie rzeczywistym, w tym ostrzeganie przed zagrożeniami, usługi zdalne i usługi Concierge.

Ponadto kierowca i pasażerowie nowego BMW serii 4 Coupé mogą korzystać z rozszerzonych możliwości obsługi i usług cyfrowych oferowanych przez system operacyjny BMW 7. Wskazania można indywidualnie konfigurować, a multimodalną interakcję z pojazdem umożliwia w zależności od sytuacji obsługa dotykowa na monitorze pokładowym, kontroler iDrive, przyciski wielofunkcyjne na kierownicy oraz opcjonalne sterowanie BMW za pomocą głosu i gestów. Nowe BMW serii 4 Coupé będzie też wyposażone standardowo w inteligentnego asystenta osobistego BMW.

Cyfrowy zespół ekranów wchodzi w skład opcjonalnego BMW Live Cockpit Professional. Obejmuje on cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej ekranu 12,3 cala za kierownicą oraz monitor pokładowy o przekątnej 10,25 cala. Cyfrowy wyświetlacz wskaźników w kokpicie oferuje miejsce na fragment mapy nawigacyjnej, wskazania systemów wspomagających kierowcę lub trójwymiarową wizualizację otoczenia.

Mapy BMW to nowy system nawigacyjny oparty na chmurze, który umożliwia kalkulację tras i godziny przyjazdu, aktualizację danych o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym w krótkich odstępach czasu oraz wprowadzanie dowolnego tekstu przy wyborze miejsc docelowych w nawigacji.

Kolejnym elementem BMW Live Cockpit Plus i BMW Live Cockpit Professional jest zoptymalizowana integracja smartfonów. Oprócz Apple CarPlay, system obsługi nowego BMW serii 4 Coupé będzie teraz obejmował funkcję Android Auto. Nowa funkcja zdalnej aktualizacji oprogramowania umożliwia zdalne pobieranie do pojazdu ulepszonych funkcji i dodatkowych usług cyfrowych.

Nowe BMW serii 4 Coupé - warianty modelowe:
- BMW 420i Coupé: czterocylindrowy silnik benzynowy, 8-stopniowa skrzynia Steptronic, pojemność: 1998 cm3, moc: 135 kW (184 KM) przy 5000 – 6500 obr/min, maks. moment obrotowy: 300 Nm przy 1350 – 4000 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 7,5 s, prędkość maksymalna: 240 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,8 – 5,3 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 132 – 122 g/km, norma emisji spalin: Euro 6d,
- BMW 430i Coupé: czterocylindrowy silnik benzynowy, 8-stopniowa skrzynia Steptronic, pojemność: 1998 cm3, moc: 190 kW (258 KM) przy 5000 – 6500 obr/min, maks. moment obrotowy: 400 Nm przy 1550 – 4400 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 5,8 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,1 – 5,7 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 141 – 131 g/km, norma emisji spalin: Euro 6d,
- BMW M440i xDrive Coupé: sześciocylindrowy rzędowy silnik benzynowy, technologia mild hybrid 48 V (8 kW / 11 KM), 8-stopniowa skrzynia Steptronic, BMW xDrive, pojemność: 2998 cm3, moc: 275 kW (374 KM) przy 5500 – 6500 obr/min, maks. moment obrotowy: 500 Nm przy 1900 – 5000 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 4,5 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 7,1 – 6,8 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 163 – 155 g/km, norma emisji spalin: Euro 6d,
- BMW 420d Coupé: czterocylindrowy silnik wysokoprężny, technologia mild hybrid 48 V (8 kW / 11 KM), 8-stopniowa skrzynia Steptronic, pojemność: 1995 cm3, moc: 140 kW (190 KM) przy 4000 obr/min, maks. moment obrotowy: 400 Nm przy 1750 – 2500 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 7,1 s, prędkość maksymalna: 240 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,2 – 3,9 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 112 – 103 g/km, norma emisji spalin: Euro 6d,
- BMW 420d xDrive Coupé: czterocylindrowy silnik wysokoprężny, technologia mild hybrid 48 V (8 kW / 11 KM), 8-stopniowa skrzynia Steptronic, BMW xDrive, pojemność: 1995 cm3, moc: 140 kW (190 KM) przy 4000 obr/min, maks. moment obrotowy: 400 Nm przy 1750 – 2500 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 7,4 s, prędkość maksymalna: 238 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,6 – 4,3 l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 121 – 112 g/km, norma emisji spalin: Euro 6d,
- BMW 430d xDrive Coupé (przewidywana dostępność od marca 2021 r.): sześciocylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny, technologia mild hybrid 48 V (8 kW / 11 KM), 8-stopniowa skrzynia Steptronic, BMW xDrive, pojemność: 2993 cm3, moc: 210 kW (286 KM) przy 4000 obr/min, maks. moment obrotowy: 650 Nm przy 1500 – 2500 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 5,2 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: x,y – x,y l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 1xx – 1yy g/km, norma emisji spalin: Euro 6d,
- BMW M440d xDrive Coupé (przewidywana dostępność od marca 2021 r.): sześciocylindrowy rzędowy silnik wysokoprężny, technologia mild hybrid 48 V (8 kW / 11 KM), 8-stopniowa skrzynia Steptronic, BMW xDrive, pojemność: 2993 cm3, moc: 250 kW (340 KM) przy 4400 obr/min, maks. moment obrotowy: 700 Nm przy 1750 – 2250 obr/min, przyspieszenie [0 – 100 km/h]: 4,7 s, prędkość maksymalna: 250 km/h, zużycie paliwa w cyklu mieszanym: x,y – x,y l/100 km, emisja CO2 w cyklu mieszanym: 1xx – 1yy g/km, norma emisji spalin: Euro 6d.

Dołącz do dyskusji: BMW: nowa seria 4 Coupé (wideo)

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nerki
Ohydne wloty powietrza, jak wąsik pewnego przywódcy z zachodniego kraju
0 0
odpowiedź