SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bob Chapek szefem Disneya, odchodzi Robert Iger

Bob Chapek zostanie nowym prezesem Disneya. Zastąpi na stanowisku Roberta Igera, który kierował firmą od 2005 roku, a teraz będzie nadzorował zespół kreatywny koncernu. Zmiana kierownictwa została zaplanowana na 2021 rok.

Od lewej: Robert Iger, Bob Chapek Article

O zmianie w najwyższym kierownictwie Disneya koncern poinformował w komunikacie zaznaczając, że nie będzie ona miała gwałtownego charakteru.

Robert Iger: Droga do sukcesu

Zgodnie z zapowiedzią Robert Iger, obecny dyrektor wykonawczy i prezes rady nadzorczej Disneya odejdzie ze stanowiska. Iger sprawuje tę funkcję od 2005 r. i w branży uchodzi za menedżera z dużą charyzmą i ostrym poczuciem humoru.

Bob Iger ma na swoim koncie znaczące sukcesy w rozwoju Disneya. Z powodzeniem przeprowadził m.in. przejęcie rozrywkowego segmentu 21st Century Fox za kwotę ponad 71 mld dol, wprowadził też na rynek nową platformę Disney+, która po debiucie szybko zyskała znaczącą grupę użytkowników.

Dodatkowo w styczniu br. okazało się, że w 2019 r. Disney był zdecydowanym liderem światowego box office’u. Koncern osiągnął z produkcji filmowych rekordową kwotę 11,11 mld dolarów, a w USA i Kanadzie przejął 33 procent wszystkich wpływów ze sprzedaży biletów w kinach.

Bob Chapek nowym szefem

O odejściu Roberta Igera ze stanowiska mówiło się już od kilku lat, teraz firma oficjalnie potwierdziła tę decyzję. Zgodnie z zapowiedzią nowym szefem Disneya zostanie Bob Chapek, obecny dyrektor jednego z najważniejszych segmentów koncernu - Disney Parks, Experiences and Products.

W założeniach Iger nie odejdzie natychmiast ze stanowiska. Obecny szef Disneya będzie kierować koncernem do 2021 r. pomagając w tym czasie Chapekowi w przejęciu nowych obowiązków. Później Iger pozostanie w firmie nadzorując funkcjonowanie zespołu odpowiedzialnego za kreację nowych projektów.

Prawie 30 mln klientów serwisu Disney+

Koncern Walt Disney Company przedstawił właśnie wyniki za pierwszy kwartał fiskalny 2020 roku (kończącego się 28 grudnia 2019 roku).

W tym okresie przychody wyniosły 20,86 mld dolarów wobec 15,30 mld dol. w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi wzrost aż o 36 proc. rok do roku.

Wpływy firmy przebiły też oczekiwania analityków, którzy spodziewali się przychodów niższych o 700 mln dol. Zysk netto z działalności wyniósł 2,13 mld dolarów - to mniej niż rok wcześniej, kiedy to wyniósł 2,79 mld dol. rok wcześniej, co stanowi spadek o 23 proc.

Jak wynika z raportu Disney+ na koniec 2019 roku miał już 26,5 mln użytkowników. Ten próg serwis przekroczył już 28 grudnia. Analitycy z trzech amerykańskich domów maklerskich prognozowali zaś, że w tym czasie platformie uda się osiągnąć wynik 20 mln subskrybentów.

Bob Iger na konferencji podsumowującej wyniki koncernu podkreślił, że w poniedziałek 3 lutego Disney+ miał już 28,6 mln abonentów. 

Na przyrost subskrybentów w USA mogła wpłynąć współpraca Disneya z firmą telekomunikacyjną Verizon. Oferuje ona bezpłatny rok Disneya+ abonentom korzystającym z pakietów unlimited. Disney+ jest już czwartą największą platformą streamingową na świecie, jeśli chodzi o liczbę subskrybentów. Czołówkę tworzą Netflix, HBO i Hulu.  

Dostęp do oferty Disney+ w USA kosztuje 6,99 zł miesięcznie lub 69,99 zł przy płatności za cały rok.  Z danych Disneya wynika, że średni miesięczny przychód na użytkownika Disney+ kształtuje się na poziomie 5,56 dol.

Disney szacuje, że do 2024 roku z platformy ma korzystać od 60 do 90 mln osób. Tymczasem według danych z 2019 roku z Netfliksa korzystało 168 mln osób na całym świecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bob Chapek szefem Disneya, odchodzi Robert Iger

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl