SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bogusław Chrabota: Materiał tygodnika „Wprost” o Romanie Giertychu jest haniebny

- Materiał tygodnika „Wprost” o Romanie Giertychu jest haniebny pod względem warsztatowym, bo wszystko w nim jest „uszyte” pod z góry założoną tezę - ocenia Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”.

Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, prezes IWP - fot. polsat Article

Publikacji „Wprost” o Romanie Giertychu nie uznaję za dziennikarstwo śledcze. Materiał jest haniebny pod względem warsztatowym, bo wszystko w nim jest „uszyte” pod z góry założoną tezę. Autorzy nie dali nam szansy zapoznania się ze słowami Piotra Nisztora. Te są omawiane, w przeciwieństwie do gęstych cytatów z Romana Giertycha. Taki sposób redagowania tekstu pozbawia czytelnika możliwości samodzielnego rekonstruowania kontekstu. Poza tym, choć to już kwestia etyczna nie warsztatowa, samo nagrywanie kolegów podczas alkoholowej imprezy uważam za niegodne.

Ważne jest pytanie dlaczego Piotr Nisztor czekał trzy lata na upublicznienie wiedzy o tym, że Giertych usiłuje stworzyć grupę przestępczą? Powinien od razu ujawnić tę historię, bądź powiadomić prokuraturę. Ta zwłoka musi nasuwać podejrzenia, że chodziło o „haka” na Giertycha, czyli materiał do szantażu.

Uważam, że publikacja nie ma na celu ważnego interesu publicznego. Zostawia ona więcej znaków zapytania niż wyjaśnia. Wszyscy uczestnicy tej rozmowy, na czele z Nisztorem, są w sytuacji wątpliwej moralnie.

Można mieć wrażenie, że publikacja fragmentów nagranej rozmowy z Romanem Giertychem jest próbą zemsty na mecenasie. Giertych w jej trakcie nie był już czynnym politykiem, ani człowiekiem pełniącym ważne role publiczne. Gdyby był aktywnym politykiem to publikacja tego nagrania miałaby sens. Co więcej, należałoby to opublikować je niezwłocznie. Opublikowanie tej rozmowy teraz ujawnia obyczajowo obrzydliwą historię, ale kierują tym niskie pobudki.


Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bogusław Chrabota: Materiał tygodnika „Wprost” o Romanie Giertychu jest haniebny

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xm
Tygodnik Latkowskiego powinien nazywać się "Wprost z rynsztoka". To jest rynsztokowe dziennikarstwo.
43 22
odpowiedź
User
obiektyw
Nie należy wrzucać wszystkich taśm do jednego worka. Wprost postąpił absolutnie słusznie publikując treść rozmów Belki z Sienkiewiczem i Nowaka z Parafianowiczem. Publikowanie pozostałych rozmów budzi już wątpliwości.
15 23
odpowiedź
User
Jarek
Jak zwykle piesek Hajdarowicza będzie bronił swoich. Mam , że Rzeczpospolita szybko zniknie z rynku. Bo to jest nic nie warta gazeta
21 22
odpowiedź
User
egon
A co jest haniebnego? Przestępcza propozycja Giertycha? Naigrywanie się z ofiar? Oj wychodzi korporacyjna solidarność z Pińskim.
19 12
odpowiedź
User
Yogidługonogi
Wiemy dziś, że zapis rozmowy Rywina z Michnikiem przedstawiony w GazoWni, był zmanipulowany i że tak naprawdę chodziło o rozgrywki między Agorą i Millerem. Czy Katon Chrabota popełnił gdzieś tekst oburzający się na niskie pobudki Michnika? Bo jak nie, niech szuka głupszych od siebie gdzie indziej.
18 10
odpowiedź