SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Boom na podcasty

Popularne na całym świecie, zjawisko podcastingu szturmem wkracza w internetowe życie polskich użytkowników.

Prowadzenie tradycyjnego bloga powoli przestaje być trendy, teraz wszyscy zagorzali internauci nagrywają własne podcasty. Liczby mówią same za siebie. Obecnie w polskiej sieci można znaleźć dziewięć razy więcej podcastów, niż pół roku temu! 

Co to właściwie jest?

Podcast to audycja dźwiękowa, publikowana w Internecie najczęściej w formie regularnie zamieszczanych odcinków, za pomocą kanału RSS (Really Simple Syndication). Podcastem może być audioblog, który stanowi internetowy dziennik w formie audio. O podcastingu mówi się również, że jest to off-linowe, internetowe radio. Off-linowe, gdyż podcast możemy ściągnąć na swój komputer, czy mp3 player w każdej chwili i odsłuchać w dowolnym momencie. W największym skrócie, podcasty to pliki zapisane w formacie mp3, zamieszczane w sieci i udostępniane poprzez kanał RSS. Słowo podcast pochodzi z połączenia słów „iPod” (odtwarzacz plików muzycznych) oraz „broadcast”, z ang. transmisja, przekaz.

Jak to wygląda w praktyce?

Odbiór audycji podcastowych sprowadza się do ściągania plików mp3 z audycją oraz ich odsłuchiwania. Audycje podcastowe w większości przypadków można pobrać lub odsłuchać bezpośrednio na stronie ich twórców. Podcasty są również subskrybowane z wykorzystaniem kanału RSS. Dzięki specjalnemu programowi tzw. podcatcherowi (jednym z najpopularniejszych jest Juice), wszystkie nowe audycje pobrane zostaną na nasz komputer w momencie ich opublikowania przez autora. Program taki jest w stanie automatycznie sprawdzać i pobierać nowe odcinki z kilkudziesięciu podcastów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, po ściągnięciu, audycje podcastowe możemy odtwarzać, kiedy tylko chcemy, bez dostępu do Internetu.

Kolejna możliwość to subskrypcja z wykorzystaniem programu iTunes, dysponującym bogatym katalogiem podcastów z całego świata. Minusem tego rozwiązania jest konieczność
płatnej rejestracji w celu zamieszczenia w nim swojego podcasta, co też zniechęca wielu twórców do rozbudowywania katalogu. W Internecie pojawia się również coraz więcej katalogów podcastów. Z  zagranicznych na uwagę zasługują: www.podcastpickle.com, www.podcast.net, www.podcasts.yahoo.com; natomiast z polskich: www.lapmikrofon.pl oraz www.podcast.pl.

Trochę historii

Idea podcastingu została zaproponowana przez Tristana Louisa w październiku 2000 roku. Technicznym rozwiązaniem problemu zajął się Dave Winer, informatyk, twórca formatu RSS. Pierwszy podcast pojawił się w 2001 roku w Radio Userland. Pod koniec 2004 r. powstaje już tysiące podcastów, zaś termin podcast utrwala się i na stałe wchodzi do słownika internautów.

Na rodzimym podwórku

Początki polskiego podcastingu można datować na rok 2005. Za jego twórcę uważany jest Jacek Artymiak, autor podcastu „Jacek Artymiak: podcasting.pl”. Choć zdania są tu podzielone. Jako przykład podać można wpis Macminika,  dostępny na stronie Jacka (www.jacek.libsyn.com): „…pierwszy polski podcast był wtedy, gdy takie słowo jeszcze nie istniało. Nazywał się on Psychomagiel, jego twórcami byli Paweł Konjo Konak oraz Skiba, a sam podcast był publikowany regularnie, co tydzień w sobotę na stronie Wirtualnej Polski”.
W marcu 2006 roku polska scena podcastingowe liczyła około 30 podcastów, z czego regularnie publikowanych było około 20. Dziś mamy już ponad 260 podcastów. Do czołowych polskich podcastów należą: Masa Krytyczna (www.masakrytyczna.com), Polskie Detroit (www.polskiedetroit.com), czy Polskie Radio Jedynka (www.polskieradio.pl/jedynka). Na uwagę zasługuje również prężnie rozwijający się serwis poświęcony podcastingowi i Łódzkiej Akcji Podcastingowej (www.lapmikrofon.pl).

Co przyciąga internautów?

Siła i atrakcyjność podcastingu to brak jakichkolwiek ograniczeń, na które skazane jest tradycyjne radio. Podcasty tworzone są na dowolny temat, każdy tutaj może znaleźć coś interesującego dla siebie. Nie ma cenzury, nikt nie narzuca nikomu, czego ma słuchać lub co nagrywać. Jeśli nie możemy znaleźć interesującego nas tematu, zawsze istnieje alternatywa stworzenia własnego podcastu i popularyzacja danego wątku. Ponadto, podcastów możemy słuchać zawsze i wszędzie, kiedy tylko mamy na to ochotę. Wystarczy pobrać plik muzyczny, ściągnąć go na player mp3 i słuchać w tramwaju, autobusie, samochodzie, w drodze do pracy czy szkoły. Możliwości jest nieskończenie wiele.

Świetlana przyszłość

Polski podcasting rozwija się i stopniowo staje się coraz bardziej modny.  Specjaliści zajmujący się zjawiskiem twierdzą, że audioblogi mają szansę stać się popularne na równi ze zwykłymi blogami. Wystarczy spojrzeć na sukces  podcastów w USA, gdzie audycje tego rodzaju nadaje nawet prezydent George Bush. Podcasting to nowe interesujące medium o dużym potencjale, które w Polsce wymaga rozpropagowania i promocji.

Najpopularniejsze polskie i zagraniczne podcasty:


http://www.dailysourcecode.com - strona podcastu Daily Source Code, autorstwa Adama Curry, uznawanego za ojca światowego podcastingu.

http://www.podcast.net/
– jeden z największych katalogów podcastów na świecie, zawierający prawie 40000 podcastów.

https://www.libsyn.com/
 - jeden z najpopularniejszych serwisów wspierających podcasterów w tworzeniu i odsłuchiwaniu podcastów.

www.lapmikrofon.pl – platforma zajmująca się popularyzacją zjawiska polskiego podcastingu.

http://www.masakrytyczna.com - strona Martina Lechowicza, czołowego polskiego podcastera, twórcy podcastu Masa Krytyczna.

http://polskiedetroit.com/ -
polski podcast z Detroit, autorstwa Łukasza Witkowskiego.

http://www.polskieradio.pl/jedynka/ - podcast Polskiego Radia, ukazujący się regularnie i zdobywający coraz więcej  nowych słuchaczy.

http://www.glosa.info/ - witryna autora podcastu o rynku książek w Polsce i na świecie. 

Dołącz do dyskusji: Boom na podcasty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl