SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bożena Walter

Bożena Walter - prezes "Fundacji TVN"

Kiedy powstała Fundacja TVN ?
Działalność Fundacji została zainaugurowana 19.08.2001, bardzo udanym meczem między reprezentacją aktorów i reprezentacją dziennikarzy TVN, wzmocnioną gwiazdami I edycji Big Brother, sponsorowanym przez firmę KAMIS.

A kto wpadł na pomysł założenia takiej Fundacji?
Trudno dziś określić, kto personalnie wpadł na pomysł powstania Fundacji. Mogę powiedzieć tak: często rozmawialiśmy na ten temat na różnych gremiach, a motorem sprawczym był Dyrektor Programowy stacji Edward Miszczak i inni członkowie zarządu, którym ta idea była bliska.
Nie wzorowaliśmy się na nikim. Mogę powiedzieć, że dość powszechna była chęć współuczestniczenia TVN nie tylko w opisywaniu ludzkiego nieszczęścia i biedy, lecz także w aktywnym niesieniu pomocy.

Jakie są cele Fundacji?
Fundacja głównie ma pomagać pokazywanym przez dziennikarzy TVN, nieszczęśliwym i biednym ludziom, tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Najczęściej są to dzieci. W jakim zakresie? W zakresie wszelkiej możliwej pomocy, w tym finansowej, w stopniu na jaki pozwolą nam zgromadzone środki.

Ile osób pracuje w Fundacji TVN?
Na etacie jest wyłącznie księgowa. Osobą pracującą operacyjnie każdego dnia, jest sekretarz Fundacji, Dominika Świerczewska, na co dzień asystentka Edwarda Miszczaka, Dyrektora Programowego TVN. Siedziba mieści się w budynku stacji TVN, przy ul. Augustówka 3, pokój 203.

Na jakiej zasadzie wybierane są osoby, którym udzielana jest pomoc?
W Radzie Fundacji mamy grono konsultantów, m. in. Profesora Pawła Januszewicza, Dyrektora Instytutu Leków w Warszawie i Docenta Macieja Kowalczyka, Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Ci ludzie sugerują nam, który z listów po sprawdzeniu i dokumentacji, czy też które ze zgłoszeń dziennikarzy wymaga najpilniejszej pomocy i w jakiej formie jej udzielić. Konsultujemy się także z odpowiednimi działaczami opieki społecznej. Wynikiem tych konsultacji są sugestie trwałej pomocy w formie rent, czasem jednorazowa pomoc finansowa. Jednym słowem decyzję podejmują ludzie publicznego zaufania i fachowcy, którzy właściwie potrafią ocenić skalę i sposób pomocy.


Ilu osobom zdążyli już Państwo pomóc?
Na sierpniowym meczu zarobiliśmy 100 tys. złotych, które rozdysponowaliśmy wśród wytypowanych dzieci w formie rent. Dzięki życzliwej postawie Polskiej Telefonii Cyfrowej (ERA GSM), który zresztą zasiliła fundację znaczącym darem (2 miliony złotych). Pieniądze te zostały zaadresowane przez darczyńcę na likwidację skutków powodzi, w gminie Samborzec- w związku z tym kończymy budowę stacji uzdatniania wody w Szewcach, zakupiliśmy wóz strażacki dla OSP w Skotnikach i wyremontowaliśmy rowy melioracyjne w Samborcu, a także dzieciom strażaka, który zginął w czasie powodzi, za zgodą fundatora czyli ERY GSM przyznaliśmy 100 tyś. złotych w formie funduszu bankowego.

Co stanowi główne źródło przychodu?
Przychody z takich imprez jak mecz, o którym mówiłam, przychody z smsowych głosowań, przy niektórych programach. Wykorzystujemy także znane programy TVN do zbierania pieniędzy. Milionerzy z okazji Świąt przygotowali specjalne wydanie, w którym zawodnikami są znani aktorzy. Wszystko co wygrają, przekazują na cele charytatywne naszej fundacji. Tak samo Big Brother przygotował tydzień charytatywny w Domu Wielkiego Brata. Poszukujemy także stałych sponsorów fundacji.

Czy powstanie specjalny program telewizyjny , poświęcony działalności Fundacji TVN?
Staramy się oto, jest już nawet konkretny pomysł. Trzeba mieć jednak świadomość, że stacja musi znaleźć poza budżetowe środki na jego realizację i właściwe miejsce w ramówce komercyjnej telewizji.

30 grudnia rusza w tvn reality-show AGENT 2. Czy program ten zostanie wykorzystany do wsparcia Fundacji TVN?
Nie ma planów wykorzystania Agenta 2 do wsparcia Fundacji. Program jest bardzo drogi i z tego co wiem, stacja będzie zabiegała o zwrot kosztów realizacji.

Czy zamierza Pani wykorzystać uczestników BB2 do wsparcia działalności Fundacji TVN?
Jeszcze nie ma w tej sprawie konkretnych planów. Proszę pamiętać, że działamy raptem od 4 miesięcy i jak na razie wykorzystywaliśmy do naszych celów uczestników I edycji Big Brother.

Jakie są plany na przyszłość Fundacji TVN?
Mamy różne plany, jednak zarówno sytuacja gospodarcza w kraju, jak i załamujący się rynek reklam bardzo ograniczają możliwości rozbudowy naszej działalności z rozmachem, na jaki oczekuje wielu piszących do nas. W związku z trudnościami z pozyskania strategicznego sponsora, będziemy się starali organizować własne akcje i wykorzystywać tam, gdzie to możliwe nasze czołowe programy.
2001-12-24
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl