SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Elżbieta Kruk może zostać w Radzie Mediów Narodowych mimo wyboru do Parlamentu Europejskiego

Elżbieta Kruk, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego z lista PiS, będzie mogła dalej być członkinią Rady Mediów Narodowych.- Według prawników nie ma przeciwwskazań - mówi Krzysztof Czabański, szef RMN portalowi Wirtualnemedia.pl.

Elżbieta Kruk, fot. pisjanow.plArticle

Elżbieta Kruk weszła do Parlamentu Europejskiego z okręgu lubelskiego, otrzymując 164 108 głosów. Startowała z pierwszego miejsca na liście PiS. Kruk pełni mandat poselski od 2001 roku, z przerwą od lipca 2006 do września 2007 roku, kiedy była przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z kolei od połowy 2016 roku jest członkinią Rady Mediów Narodowych, a także szefową sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Wcześniej – tuż po wyborach – szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański mówił nam, że chciałby, aby Elżbieta Kruk pozostała w Radzie.

- Nie wykluczamy, że pani Kruk nie zrezygnuje z pracy w Radzie. Szukamy takich rozwiązań, wkrótce wypowiedzą się prawnicy - komentował w rozmowie z nami.

Procedury zakładają, że posłowie i senatorowie, którzy zostali wybrani do europarlamentu, mają dwa tygodnie na zrzeczenie się obecnego mandatu i funkcji w administracji rządowej oraz przyjęcie mandatu europosła. Jeśli nie zrobią tego w wyznaczonym czasie, nie obejmą nowego mandatu. Nie było jasne, czy ta sama reguła dotyczy także członków Rady Mediów Narodowych.

Pytany przez nas o tę kwestię Krzysztof Czabański mówi nam teraz: - Autorzy opinii prawnych, jakimi dysponuję nie widzą przeszkód prawnych dla członkostwa pani poseł Kruk w Radzie. W tej sprawie wypowiedziała się radczyni prawna RMN oraz Biuro Analiz Sejmowych – przekazał nam przewodniczący Rady.

Dodaje, że decyzja czy pozostanie w Radzie należy do Elżbiety Kruk. - Mam nadzieję, że zostanie – stwierdza.

Z europosłanką nie udało się nam skontaktować.

Rada Mediów Narodowych powołuje i odwołuje oraz opiniuje zarządy oraz rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Została utworzona w połowie 2016 roku. Zasiada w niej pięć osób: przewodniczący Krzysztof Czabański, Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk (wszyscy troje to posłowie PiS, do RMN powołani przez Sejm) oraz dwie osoby powołane przez prezydenta: Juliusz Braun (zgłoszony przez PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz ‘15). Kadencja Rady trwa 6 lat. 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Elżbieta Kruk może zostać w Radzie Mediów Narodowych mimo wyboru do Parlamentu Europejskiego

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ooo
PE zakupił alkomaty.
odpowiedź
User
YKK
Jest tak kompetentna, że może coś tam, coś tam nawet w kilku miejscach naraz. I to bez zagryzki.
odpowiedź
User
Nick
To bardzo logiczne. Wóda w Polsce jest tańsza, niż w Brukseli.
odpowiedź