SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Branża eventowa chce pomocy od rządu. Na liście postulatów abolicja składek na ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników

W piątek na warszawskim Placu Zamkowym przedstawiciele branż eventowej, hotelowej, fitness oraz gastronomicznej będą składali podpisy pod wspólną petycją do władz. Dokument zawiera sześć postulatów dotyczących rządowego wsparcia. Przedsiębiorcy chcą m.in. ponownego naboru wniosków o subwencje z Polskiego Funduszu Rozwoju, abolicji składek na ZUS, rekompensat za czas zamrożenia działalności czy dofinansowań do wynagrodzeń dla pracowników. - Firmy muszą zachować płynność finansową. Środki otrzymane na wiosnę już się przedsiębiorcom skończyły - mówią portalowi Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (TUgether).

Fot. PixabayArticle

W tym tygodniu pisaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl o działaniach podejmowanych przez branże szczególnie mocno dotknięte rządowymi obostrzeniami w związku z pandemią Covid-19.

Swój apel o pomoc skierowali do polskich władz branże, w których zatrudnieni znajduje łącznie 3 miliony osób. To hotelarstwo, fitness, gastronomia, transport, branża wydarzeń i spotkań (MICE). W związku z nawrotem pandemii działalność w tych sektorach została niemal całkowicie zamrożona.

Przedstawiciele branż eventowej (MICE, koncerty, zaplecze techniczne imprez rozrywkowo-artystycznych wraz z transportem), hotelowej, fitness oraz gastronomicznej zbierają się w piątek na Placu Zamkowym, by zbierać podpisy pod petycją zawierającą sześć postulatów dotyczących rządowego wsparcia. Podpisy zbierane będą między 11:00 a 13:00.

Organizatorami spotkania są Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (TUgether), Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, Polska Federacja Fitness. Organizatorzy proszą osoby zainteresowane podpisaniem petycji o przyniesienie własnego długopisu, zachowanie dystansu społecznego oraz noszenie maseczek.

Lista postulatów branż najmocniej dotkniętych skutkami obostrzeń:

1. Umorzenie w 100% subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami

Całkowite umorzenie subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.

2. Dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami

Ponowny nabór wniosków do Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.

3. Rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw

Dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019 r., przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.

4. Zawieszenie spłat kredytów / leasingów

Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych dwóch miesiącach, od września 2020 r.

5. Dalsze dofinansowanie kosztów pracy

• Dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia.

• Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%, w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży + 1 miesiąc na ponowny „rozruch” przedsiębiorstwa.

• Abolicja składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od dnia 1 listopada 2020 r. do dnia 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z naszych branż (w tym włączenie dodatkowych PKD, jak m.in. 73.11.z dot. szczególnie agencji eventowych oraz firm realizujących zabudowę targową.)

6. Wprowadzenie kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony państwa, wraz z identyfikacją poprzez PKD branży /przemysłu szczególnie dotkniętego przez kryzys

Zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej, poniosła i ponosi dotkliwe straty.

Kluczowa pomoc z PFR

W komentarzu dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń (TUgether) podkreślają, że najpilniejszym do realizacji postulatem jest obecnie ponowny nabór wniosków do PFR dla przedsiębiorstw z najbardziej poszkodowanych branż. - Firmy muszą zachować płynność finansową. Środki otrzymane na wiosnę już się przedsiębiorcom skończyły - mówią nam przedstawiciele TUgether.

Petycja skierowana jest do: premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, przewodniczących klubów, kół poselskich i senackich; Andrezja Gut - Mostowego - sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii; Olgi Semeniuk - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii; Bartłomieja Marczuka - wiceprezesa Polskiego Funduszu Rozwoju; Andrzeja Malinowskiego - prezydenta Pracodawców RP oraz Macieja Wituckiego - prezydenta Konfederacji Pracodawców Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Branża eventowa chce pomocy od rządu. Na liście postulatów abolicja składek na ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń dla pracowników

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katarzyna
A za jaki to procent pracowników branżunia opłaca zus, że tak jęczy ??
odpowiedź
User
Shark
Branża eventowa jest nikomu niepotrzebna. Dość karmienia darmozjadow.
odpowiedź
User
Marcin
Znowu podatnicy maja sponsorowac branze eventowa,ktora i tak upadnie mimo pomocy rzadowej . . ?
odpowiedź