SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Broadcom pozywa Netfliksa za naruszenie patentów. W tle odpływ użytkowników do serwisów VOD

Koncern elektroniczny Broadcom skierował do sądu pozew przeciwko Netfliksowi, w którym oskarża amerykański serwis VOD o naruszenie kilku patentów związanych z transmisją danych w internecie i odtwarzaniem wideo w sieci. Oskarżenia mogą być motywowane faktem, że coraz więcej użytkowników odchodzi od tradycyjnej telewizji do serwisów VOD, na czym traci między innymi Broadcom.

Reed Hastings, CEO NetflixaReed Hastings, CEO Netflixa

Koncern Broadcom to producent układów elektronicznych, które są wykorzystywane m.in. przez dostawców dekoderów służących do odbioru sygnału telewizyjnego.

Oskarżenie o patenty

Teraz Broadcom poinformował, że skierował do sądu pozew przeciwko Netfliksowi, w którym oskarża serwis VOD o naruszenie patentów.

Broadcom utrzymuje, że Netflix naruszył 8 posiadanych przez niego patentów związanych z transmisją danych internetowych oraz przesyłaniem treści wideo w internecie.

Producent elektroniki zauważa w pozwie, że oferowane przez Netfliksa usługi VOD przyczyniają się do odchodzenia użytkowników od tradycyjnych usług z użyciem dekoderów do serwisów streamingowych, co ma negatywny wpływ m.in. na wyniki biznesowe Broadcoma.

Walka o widza

Netflix nie odniósł się na razie do oskarżeń sformułowanych przez Broadcom w pozwie. Elektroniczny koncern traci na migracji użytkowników tradycyjnej telewizji do serwisów streamingowych, zatem obecne działania Broadcoma mogą być dyktowane nie tyle rzeczywistym naruszeniem patentów, co chęcią ograniczenia konkurencji ze strony segmentu VOD.

Broadcom podejmował już wcześniej podobne kroki jak w wypadku Netfliksa. W 2017 r. koncern oskarżył o naruszenie patentów firmy Vizio i Sigma Designs, producentów telewizorów z segmentu Smart TV. Jednak amerykańska komisja handlu rozpatrzyła sprawę na niekorzyść Broadcoma i oczyściła z zarzutów dostawców Smart TV.

Amerykański koncern próbujący walczyć oskarżeniami z konkurencją sam nie jest bez grzechu. W 2019 r. Komisja Europejska rozpoczęła trwające do tej pory dochodzenie mające sprawdzić czy Broadcom nie stosował na europejskim rynku praktyk łamiących przepisy o uczciwej konkurencji.

Ponad 17,3 mld dol. na oryginalne treści

W czwartym kwartale ub.r. liczba subskrybentów Netflixa wzrosła o 8,76 mln do 167,09 mln. Platforma zanotowała 5,47 mld dolarów wpływów i 587 mln dolarów zysku netto. W USA pozyskała jedynie 420 tys. nowych klientów (wobec 1,53 mln rok wcześniej), co uzasadnia rosnącą konkurencją. Podkreśla też, że „Wiedźmin” okazał się najpopularniejszym z pierwszych sezonów jej seriali.

W 2019 roku Netflix wydał na zawartość programową rekordową kwotę 15 mld dolarów - wynika z danych firmy analitycznej BMO Capital Markets. Według prognoz ekspertów serwis nie zamierza ograniczać się w przyszłości w inwestowaniu w treści. W 2020 roku może to być kwota 17,3 mld, zaś w 2028 - 26 mld dolarów.

Platforma nie ujawnia, ilu płacących użytkowników ma w Polsce. Z szacunków Amper Analysis wynika, że może ich być 800 tys. Według badania Gemius/PBI w grudniu ub.r. Netflix miał w Polsce 5,3 mln realnych użytkowników i odnotował 77 mln odsłon.

Dołącz do dyskusji: Broadcom pozywa Netfliksa za naruszenie patentów. W tle odpływ użytkowników do serwisów VOD

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl