SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Browary Kompanii Piwowarskiej będą korzystać tylko z energii wiatrowej

Browary Kompanii Piwowarskiej (należą do niej piwa Tyskie, Żubr, Lech) przechodzą w 100 proc. na energię elektryczną pochodzącą z wiatru dzięki współpracy z innogy. Będą z niej korzystać od przyszłego roku. To pierwsza taka umowa podpisana w Polsce na dostawę energii z planowanej farmy wiatrowej.

Article

Kompania Piwowarska, należąca do Asahi Breweries Europe Group, podpisała umowę typu PPA ( Power Purchase Agreement) z innogy na zakup energii elektrycznej pochodzącej w 100 proc. z odnawialnych źródeł energii (OZE). Od 2020 roku trzy browary: Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu będą korzystały z energii elektrycznej produkowanej przez polską farmę wiatrową innogy Nowy Staw.

Długoterminowy kontrakt będzie ważny przez 10 lat – od 2020 do 2029 roku. Od przyszłego roku należąca do innogy lądowa farma wiatrowa Nowy Staw znajdująca się w pobliżu Gdańska (73 megawaty) dostarczy Kompanii Piwowarskiej 30 gigawatogodzin rocznie. Za sprawą planowanej rozbudowy istniejącej farmy w Nowym Stawie (maksymalnie o 11 megawatów), od 2021 roku 100 proc. zapotrzebowania energetycznego browarów KP zostanie pokryte przez energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Farma wiatrowa będzie dostarczać do wspomnianych trzech browarów 80 gigawatogodzin rocznie.

Jest to pierwsza umowa PPA podpisana w Polsce na dostawę energii z planowanej farmy wiatrowej, która nie korzysta z żadnych dotacji państwowych.

- Cieszę się bardzo, że już w 2021 roku nasze browary przejdą w 100 proc. na energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Dzięki temu zmniejszymy emisję CO2 o 66 proc.w porównaniu do roku 2019 – to znaczy, że 7,5 tysiąca ha lasów nie będzie absorbować dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa przez Kompanię Piwowarską. Jednocześnie, już w 2020 roku KP osiągnie ok. 40 proc. udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, co poznacza zdolność do produkowania jednej z największych marek piwnych w Polsce – Lecha – przy wykorzystaniu wyłącznie energii elektrycznej z wiatru. Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że umowa ta stanowi podstawę dla innogy do zainwestowania w nowy projekt konstrukcji lądowej, który wesprze program Agendy 2030 ONZ, a także umożliwi realizację wizji środowiskowej naszej spółki macierzystej, Grupy Asahi – powiedział Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej.

Kompania Piwowarska zakłada, że do końca 2020 roku osiągnie ok. 40 proc. udziału energii elektrycznej wykorzystywanej przez browary ze źródeł odnawialnych, a do końca 2021 roku planuje przejść w 100 proc. na OZE.

Plan ten stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju realizowanej przez Kompanię Piwowarską, która opiera się na czterech filarach: środowisko, społeczeństwo, odpowiedzialne wybory i odpowiedzialny biznes. W ten sposób firma wypełnia 13 z 17-tu celów „Agendy 2030” ONZ, jednocześnie przyczyniając się do realizacji wizji środowiskowej japońskiej Grupy Asahi.

W zakresie ochrony środowiska efektem działań Kompanii Piwowarskie jest między innymi najlepszy w branży wynik zużycia wody do produkcji piwa – 2,64 hl wody na 1 hl piwa w roku 2018. KP w pełni monitoruje też ilość i parametry wytwarzanych ścieków oraz bezwzględnie przestrzega zasad ich oczyszczania przed wprowadzeniem do środowiska. W zeszłym roku firma poddała niemal wszystkie wytworzone w jej browarach produkty uboczne i odpady procesowi recyklingu (99,65 proc.) i w dużym stopniu korzysta z opakowań zwrotnych – w butelkach tego rodzaju sprzedała w ub. roku 46 proc.swojego piwa.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Browary Kompanii Piwowarskiej będą korzystać tylko z energii wiatrowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl