SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bruksela "obcięła" nam limity emisji CO2

KE zmniejszyła o przydział uprawnień do emisji CO2 dla Polski.

Komisja Europejska zmniejszyła o 26,7% do 208,5 mln ton roczny przydział uprawnień do emisji CO2 dla Polski na okres handlu 2008 - 2012, poinformowała KE w poniedziałek.

"Komisja Europejska podjęła dzisiaj decyzje w sprawie czeskiego i polskiego krajowego planu rozdziału uprawnień do emisji CO2 na okres handlu 2008-2012 w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji" - czytamy w komunikacie.

KE podała, że oba plany zostały przyjęte pod warunkiem znaczącego zmniejszenia całkowitej liczby uprawnień do emisji zaproponowanej przez te państwa.

"Zatwierdzony roczny przydział uprawnień do emisji CO2 wynosi 86,8 mln ton dla Czech, czyli o 14,8% mniej niż ilość proponowana, oraz 208,5 mln ton dla Polski, czyli o 26,7% mniej niż ilość proponowana" - czytamy dalej.

Krajowe plany rozdziału uprawnień określają pułap łącznej ilości CO2, którą mogą wyemitować instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji w danym państwie członkowskim, a także ustalają ilość uprawnień do emisji CO2, jaką otrzyma każda instalacja.

Komisja oceniła do tej pory 17 krajowych planów rozdziału uprawnień na lata 2008-2012.

Szyszko: Polsce potrzebny jest wyższy limit emisji CO2
Polsce potrzeby jest wyższy limit emisji dwutlenku węgla niż ten, który przyznała nam na lata 2007-2012 Komisja Europejska - uważa minister środowiska Jan Szyszko.

"Jeszcze do mnie nie dotarła ta decyzja, ale jest to niezwykle istotna kwestia dla kraju" - powiedział Szyszko w poniedziałek na konferencji prasowej, pytany o opinię w tej sprawie. Minister zapewnił, że gdy dostanie dokumenty, dokładnie je przeanalizuje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bruksela "obcięła" nam limity emisji CO2

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl