SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BZ WB: marża odsetkowa netto na poziomie powyżej 4 proc. w 2011 r.

Marża odsetkowa netto Banku Zachodniego WBK powinna utrzymać się na poziomie powyżej 4% do końca tego roku. Bank chce obniżyć wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) do poniżej 49% w tym roku, poinformował prezes Mateusz Morawiecki.

BZ WB: marża odsetkowa netto na poziomie powyżej 4 proc. w 2011 r.

"Marżę odsetkową mamy chyba najwyższą w sektorze, która oscyluje wokół 4%. Zamierzamy utrzymać ją na takim poziomie w kolejnych kwartałach"- powiedział Morawiecki dziennikarzom.

Dodał, że marża może lekko spadać ze względu na dużą presję na marżę odsetkową na kredytach, co szczególnie widoczne jest w kredytach dla jednostek samorządu terytorialnego. Innym czynnikiem wpływającym na jej poziom jest trwająca wojna depozytowa na rynku.

Marża odsetkowa netto wyniosła 4,27% w II kw., wobec 4,34% w II kw. oraz 3,85% w II kw. 2010 r.

Wynik z odsetek wyniósł 502 mln zł w II kw. wobec 438,31 mln zł rok wcześniej. W całym półroczu wynik wyniósł 997 mln zł (wzrost o 15,5%) dzięki wzrostowi marż depozytowych, wspartych podwyżkami stóp procentowych.

Wynik z opłat i prowizji zwiększył się do 349 mln zł w II kw. wobec 335,74 mln zł rok wcześniej, a w całym półroczu sięgnął 688 mln zł (wzrost o 3,1% r/r)..

Dochody banku wyniosły 1 901,5 mln zł w I półroczu  i były wyższe o 8,6% w skali roku, zaś w samym II kw. sięgnęły 1,01 mld zł.

Koszty zwiększyły się o 6,7% r/r do 910,6 mln zł w I półroczu, zaś w samym II kw. wyniosły 465 mln zł. Ich wzrost to efekt wyższej składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny i KNF oraz kosztów marketingowych i związanych z rozwojem sieci placówek.

Wskaźnik koszty do dochodów (C/I) obniżył się do 47,9% na koniec czerwca wobec 48,7% rok wcześniej. Bank chce utrzymać jego poziom poniżej 48% do końca roku. "To ruch we właściwym kierunku. Jestem przekonany, że rok do roku poprawimy ten wskaźnik i zejdziemy do poziomu poniżej 48% na koniec 2011 r."- powiedział Morawiecki.

W I półroczu BZ WBK miał 641,1 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost o 32,6% w skali roku. W samym II kw. zysk sięgnął 387 mln zł.

"Mamy rekordowy zarówno kwartał, jak i półrocze. Ten zysk osiągnęliśmy bez żadnych zdarzeń jednorazowych, na skutek zrównoważonego wzrostu we wszystkich liniach biznesowych. We wszystkich segmentach, oprócz property ten przyrost jest bardzo widoczny"- powiedział prezes.

Zwrot z kapitałów (ROE)  wyniósł 19,5% wobec 17,6% na koniec grudnia i 18,9% rok wcześniej.

Współczynnik wypłacalności nieznacznie spadł do 15,76% na koniec czerwca  wobec 13,67% rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BZ WB: marża odsetkowa netto na poziomie powyżej 4 proc. w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl