SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BZ WBK: wzrośnie portfel kredytów hipotecznych o min. 14 proc. w 2011 r.

Bank Zachodni WBK spodziewa się, że portfel kredytów hipotecznych w tym roku wzrośnie o co najmniej 14%. Portfel kredytów gotówkowych  zanotuje 8-9 proc. wzrost., a kredytów biznesowych zwiększy się o 8-12%. Bank chce otworzyć w tym roku 15-20 placówek własnych oraz kilkanaście franczyzowych, poinformował prezes Mateusz Morawiecki.

„Przyrost kredytów hipotecznych będzie w tym roku na poziomie co najmniej z 2010 roku. Sprzedaż kredytów gotówkowych rośnie mimo wdrożenia Rekomendacji T, a akcja kredytowa w hipotekach w styczniu i lutym idzie bardzo dobrze"- powiedział prezes na spotkaniu z dziennikarzami.

Bank, podobnie jak cały sektor nie odczuł,zapowiadanego przez analityków na II połowę ub. roku wzrostu popytu na rynku kredytów inwestycyjnych dla przedsiębiorstw. Prognozuje jednak, że ten rok przyniesie wzrost zainteresowania finansowaniem ze strony firm.

„Nie widzimy jeszcze zapowiadanego ożywienia. Spółki giełdowe mają rekordowe wyniki i nie przychodzą do nas po kredyty tak jak byśmy sobie tego życzyli. Nie mniej jednak zakładamy wzrost kredytów biznesowych o 8-12 % w różnych kategoriach z wyłączeniem kredytów property, ale będzie to w dużej mierze zależało od popytu"- powiedział prezes.

Morawiecki poinformował, że po trzech latach wygaszania portfela kredytów property, bank powraca do udzielania na większą skalę kredytów na inwestycje komercyjne i deweloperskie. Od grudnia 2009 r. portfel nieruchomości komercyjnych zmniejszył się o 2 mld zł.

Wartość kredytów brutto ogółem spadła o 4% w skali roku do 34,21 mld zł, w tym kredyty detaliczne wzrosły o 8% r/r do 11,44 mld zł, a biznesowe spadły o 9% w skali roku do 22,77 mld zł na koniec 2010 r.

Wartość kredytów hipotecznych wzrosła o 14%  do 6,93 mld zł, zaś portfela kredytów gotówkowych zmniejszył się o 2% r/r do 3,14 mld zł. O 2% w skali roku do 534 mln Zł spadła również wartość kredytów w kartach kredytowych.

Wskaźnik NPL w kredytach biznesowych wyniósł 8,2% na koniec IV kw. 2010 r. wobec 6,4% rok wcześniej, a NPL kredytów na nieruchomości komercyjne wzrósł do 10,4% wobec 6,8% rok wcześniej, głównie z powodu redukcji wielkości portfela.

Wskaźnik NPL dla kredytów hipotecznych wzrósł do 1,05% z 0,83% rok wcześniej, a dla kredytów gotówkowych zwiększył się do 9,8% wobec 7,0% rok wcześniej.

Wartość depozytów wzrosła o 2% w skali roku do 41,97 mld zł, w tym depozyty biznesowe wzrosły o 7% r/r do 16,74 mld zł, a detaliczne spadły o 1% r/r do 25,23 mld zł.

Morawiecki powiedział, że w tym roku chciałby, aby depozyty rosły wolniej, niż akcja kredytowa. „Wcale bym się nie zmartwił, jeśli wskaźnik kredytów do depozytów byłby wyższy niż 90%"- zaznaczył.

Wskaźnik kredytów do depozytów wyniósł 78,2% na koniec 2010 r. wobec 83,9% rok wcześniej.

Morawiecki poinformował, że bank zamierza w tym roku otworzyć 15-20 oddziałów własnych oraz kilkanaście oddziałów franczyzowych. Na koniec grudnia sieć oddziałów BZ WBK sięgała  527.

Dołącz do dyskusji: BZ WBK: wzrośnie portfel kredytów hipotecznych o min. 14 proc. w 2011 r.

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tommi
Kredyty sa potrzebne, bez nich niestac nas na mieszkania, nie mozemy zaczynac mieszkac na swoim, warto jednak znalezc czas na wizyte u doradcy finansowoego, mi osobicie openfinance pomogl w wyborze
odpowiedź