SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 i TVP2 w streamingu także dla abonentów satelitarnych Canal+

Abonenci satelitarni platformy cyfrowej Canal+ mogą już korzystać z kanałów TVP1 i TVP2 za pośrednictwem serwisu streamingowego Canal+ online. Wcześniej obie stacje były dostępne dla nich jedynie drogą satelitarną. W streamingu mogli z nich korzystać tylko subskrybenci.

Serwis streamingowy Canal+ online z kanałem TVP1 w ofercieSerwis streamingowy Canal+ online z kanałem TVP1 w ofercie

Kanały TVP1 i TVP2 trafiły do Canal+ online przed tygodniem w związku z mundialem w Katarze. Wcześniej serwis oferował jedynie TVP Sport, TVP3 i TVP Seriale od nadawcy publicznego. W 2020 roku i na początku 2021 roku w wybranych pakietach był jeszcze oferowany kanał TVP Info, ale po modyfikacji planów, wycofano go.

TVP1 i TVP2 z serwerów Telewizji Polskiej

Abonenci satelitarni i subskrybenci Canal+ mają dostęp do innych ofert. W przypadku pierwszej grupy, lista dostępnych stacji obejmuje także kanały wchodzące w skład pakietów platformy, więc oferta jest szersza i może stanowić alternatywę dla usługi multiroom (możliwości oglądania stacji w drugim pokoju). Tacy użytkownicy do piątku nie mogli korzystać z TVP1 i TVP2 w streamingu. Piątego dnia tygodnia udostępniono je abonentom.

Kilka dni temu o szczegółach porozumienia z Canal+, Telewizja Polska poinformowała w komunikacie. - Umowa reemisyjna zawarta pomiędzy Canal+ Polska a Telewizją Polską jest częścią procesu realizacji zasady „must carry/must offer”, wynikającej z art. 43 ustawy o radiofonii i telewizji.  Programy  TVP1 i TVP2 to nowości dołączające do reemitowanego już w ramach serwisu programu TVP3. Reemisja odbywa się  z wykorzystaniem stworzonego przez Telewizję Polską nowoczesnego, bezpiecznego i bardzo wydajnego systemu dystrybucji treści online CDN (Content Delivery Network), który gwarantuje jakość i bezpieczeństwo sygnału oraz respektowanie ograniczeń terytorialnych i praw licencyjnych do posiadanych treści – wyjaśniła TVP.

CDN to rozproszona w różnych częściach Polski i świata sieć serwerów, która pozwala wydajnie dostarczać użytkownikom poszczególne treści w internecie. Abonenci i subskrybenci Canal+ online korzystają zatem z sygnału z serwerów TVP.

Kiedy pozostałe stacje naziemne w Canal+ online?

Zgodnie z zasadą must carry, must offer serwisy streamingowe, takie jak Canal+ online powinny oferować: TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN i TV Puls. We wrześniu naziemne stacje związane z Zygmuntem Solorzem trafiły do Canal+ online.

Jak wygląda kwestia obecności w ofercie pozostałych stacji objętych zasadą? - Prowadzimy rozmowy w sprawie udostępnienia w Canal+ online kanału TVNinformował nas we wrześniu Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+.  Jak dotąd nie dołączono TVN, ani TV Puls. TVN, TVN7, TTV i wszystkie pozostałe stacje Warner Bros. Discovery są dostępne tylko w serwisie streamingowym Player.

Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi zasady must carry, must offer. Jeśli zostaną przyjęte, to na liście kanałów obowiązkowych znajdą się: TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kultura i TVP Info. Pozostałe stacje wskaże po konsultacjach Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wszystkich obowiązkowych kanałów nie może być jednak więcej niż 30. Poprzednia Rada proponowała, żeby były to wszystkie kanały dostępne na ogólnopolskich multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej.

Dołącz do dyskusji: TVP1 i TVP2 w streamingu także dla abonentów satelitarnych Canal+

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Błażej
To cieszy ze poszli po rozum do głowy. Pytanie gdzie jest nadal Polsat i TV4 które są już dostępne dla subskrybentów? I gdzie jest reszta z must carry?
odpowiedź
User
Pawel
W must carry must offer powinno być m.in. TVPinfo.
odpowiedź
User
Lusandro
Szkoda, że tylko 25fps, bo mecze wyglądają kiepsko w takim klatkarzu. Poza sportem, czy TVP, TVN, czy Polsat, bida z nędzą. Dla mnie mogliby nie istnieć.
odpowiedź