SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ przegrał w sądzie w związku z nielegalną podwyżką

Francuski Sąd Kasacyjny wydał niekorzystny dla Canal+ wyrok w sporze ze stowarzyszeniem konsumenckim UFC Que Choisir. Spór trwający od 2017 roku dotyczy podwyżki opłat abonamentowych, która odbyła się niezgodnie z prawami klientów.

Article

Pod koniec 2017 roku Canal+ narzucił swoim abonentom z długoterminowymi umowami we Francji nowe pakiety, co doprowadziło do podwyżki o 2-5 euro miesięcznie w zależności od wybranej opcji. Portal telesatellite.com informuje, że podwyżki można było uniknąć, logując się do internetowej strefy klienta i wybierając pożądane pakiety. Taką praktykę uznano za nielegalną. Część osób nie zdawało sobie bowiem sprawy, że można zrezygnować z wyższych opłat.

Poszkodowanych 430 tys. abonentów

Stowarzyszenie UFC Que Choisir zauważyło, że niekorzystne zmiany dotyczyły 430 tys. klientów. Organizacja zaapelowała do Canal+ o zwrot tych pieniędzy ale firma odmówiła. UFC Que Choisir złożyło więc do sądu w Nanterre pozew zbiorowy. Canal+ przegrał sprawę. Musi zwrócić nielegalnie pozyskane pieniądze. Nadawca ma również zapłacić 150 tys. euro kosztów sądowych i 20 tys. euro grzywny. Canal+ został zobligowany do przeprowadzenia kampanii informacyjnej, w której poinformuje obecnych i byłych klientów o możliwości odzyskania pieniędzy.

Miesiąc temu Organ administracyjny Commission Nationale de l'Informatique et des Libertés (CNIL) nałożył na Canal+ we Francji 600 tys. euro grzywny. Powodem były skargi na naruszenia RODO, czyli unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Skargi na Canal+ dotyczyły przede wszystkim nieuzyskania zgody od klientów na otrzymywanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Firma miała też nieprecyzyjnie informować konsumentów o okresie przechowywania danych użytkowników serwisu streamingowego MyCanal i infolinii Canal+. Umowy i regulaminy dostawcy płatnej telewizji miały nie zawierać wszystkich informacji wymaganych przez RODO.

Canal+ nie po drodze z prezydentem Macronem

W lutym francuska minister kultury Rima Abdul Malak zasugerowała, że kanały C8 i CNews mogą do 2025 roku zniknąć z naziemnej telewizji cyfrowej. Obie stacje Canal+ były wielokrotnie upominane przez Arcom, czyli miejscowego odpowiednika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Relacje między obozem politycznym prezydenta Francji Emmanuelem Macronem, a Vincentem Bolloré, głównym udziałowcem Vivendi (właściciela Canal+) nie od dziś są napięte. Kanał informacyjny CNews był krytykowany za wspieranie w kampanii prezydenckiej Érica Zemmoura, konkurenta urzędującej głowy państwa.

Władzy nie podobają się też występy Cyrila Hanouna, który kiedyś sympatyzował z Macronem, ale w ostatnich latach zaczął poświęcać dużo czasu skrajnie prawicowej Marine Le Pen. Drwił też ze środowisk LGBT. W ostatnim czasie mocno krytykował publiczną France Télévisions. Zauważył, że France Télévisions, Radio France, Arte, INA, France Médias Monde i TV5 Monde otrzymają w tym roku 3,8 miliarda euro. Zauważył, że niemieccy nadawcy publiczni nie mogą liczyć nawet na połowę takich środków i zasugerował, że media publiczne trzeba sprywatyzować. To postulat z programu wyborczego Marine Le Pen.

Zobacz także: Polsat i Canal+ unikną kar UOKiK. „Prezes wystosował wystąpienia miękkie”

Postulat nie spodobał się francuskiemu rządowi. - Przypominam, że oferowane bezpłatnie kanały naziemne mają pewne zobowiązania. Są one określone w przepisach bardzo jasno. Wśród nich jest pluralizm, relacjonowanie obiektywnie spraw sądowych, organizowanie debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych stron sporu - stwierdziła Rima Abdul Malak. W 2025 roku kończą się koncesje naziemne stacji Canal+ we francuskiej naziemnej telewizji cyfrowej. - Są obowiązki, których należy przestrzegać. Od 2019 roku regulatorzy CSA i Arcom przeprowadzili około dwudziestu postępowań przeciwko C8 i CNews. Arcom będzie w stanie ocenić na ile zobowiązania są przestrzegane - wyjaśniła minister kultury.

Dołącz do dyskusji: Canal+ przegrał w sądzie w związku z nielegalną podwyżką

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Viaplay nie dla plebsu
Dobrze jechać z wiórami czas kanałi+ się kończy w Polsce
odpowiedź
User
Litości
Nie wstać pisać takie clickbaity?
W tytule oczywiście CELOWO żadnej wzmianki, że chodzi o Francję, a nie Polskę.
odpowiedź