SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Canal+ zmniejszy oznaczenia wiekowe. „Wielkość przeszkadza abonentom”

W związku z rozporządzeniem KRRiT wiele kanałów telewizyjnych zwiększyło oznaczenia wiekowe programów. Rzecznik prasowy Canal+ Piotr Kaniowski zdradza Wirtualnemedia.pl, że wkrótce stacje telewizyjne tego nadawcy wrócą do wcześniej stosowanych rozmiarów symboli graficznych.

Canal+ wkrótce zmniejszy oznaczenia wiekowe na swoich kanałachArticle

Rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich przyjęto 13 kwietnia br. Wprowadziło nowe symbole informujące o konkretnych zagrożeniach: P (przemoc), S (seks), W (wulgaryzmy), N (narkotyki).

W nowych przepisach regulator doprecyzował jakiej wielkości mają być już wcześniej stosowane oznaczenia wiekowe (bez ograniczeń, dla małoletnich od lat 7, dla małoletnich od lat 12, dla małoletnich od lat 16, dla dorosłych od lat 18). - Symbole graficzne, o których mowa w ust. 1, powinny być umieszczone w lewym górnym rogu ekranu, z zastrzeżeniem ust. 5. Symbole, o których mowa w ust. 1, powinny być prezentowane obok siebie w taki sposób, aby symbol, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, poprzedzał pojawienie się symbolu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, a wysokość i długość oznaczeń nie była mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu - czytamy w dokumencie.

Zbyt duże oznaczenia

Po wejściu w życie rozporządzenia koncesjonowane w Polsce kanały TVN Warner Bros. Discovery, Polsatu i Canal+ zwiększyły oznaczenia. Symboli nie powiększyła Telewizja Polska. Niebawem zmniejszy je Canal+.  

- Z wprowadzonego w maju rozporządzenia wynikało, że wysokość i długość oznaczeń nie mogła być  mniejsza niż 4% długości przekątnej ekranu (par. 4 ust. 4 rozporządzenia). Otrzymywaliśmy od abonentów informacje, że nowa wielkość oznaczeń przeszkadza w komfortowym oglądaniu audycji. Skonsultowaliśmy wiec z KRRiT możliwość zmniejszenia wielkości oznaczeń i w efekcie niebawem wrócimy do ich poprzednich rozmiarów - informuje Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. Polsat na nasze pytania odnośnie pomniejszenia oznaczeń nie odpowiada.

Jak do zapowiedzi Canal+ podchodzi KRRiT? - Uprzejmie informuję, że symbole graficzne powinny być umieszczane i prezentowane przez nadawców programów telewizyjnych zgodnie z przepisami rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 13 kwietnia 2022 r. w sprawie kwalifikowania, rozpowszechniania i sposobu zapowiadania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na rozwój małoletnich (Dz. U. poz. 938) - przekonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Karolina Czuczman z zespołu rzecznika prasowego regulatora.

Martwe przepisy?

Zbyt duże oznaczenia to niejedyne regulacje KRRiT, których nadawcy świadomie przestają przestrzegać. Inne przyjęte w ostatnim czasie rozporządzenie nakłada na serwisy streamingowe umieszczanie wspomnianych wcześniej oznaczeń P, S, W i N na początku odtwarzania poszczególnych produkcji. Nadal nie postępują tak platformy: TVP VOD, Canal+ online, Player i Polsat Box Go.

- Jeśli chodzi o TVP VOD prace wdrożeniowe jeszcze trwają, ale są już finalizowane. Regulacja wymaga zmian w szeregu systemów technicznych i transmisyjnych - tłumaczyło na początku sierpnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. W podobny sposób brak nowych oznaczeń wyjaśniała przedstawicielka Canal+. - Wprowadzenie oznaczeń w serwisie Canal+ online to jest skomplikowany technicznie proces, który wymaga czasu. Pracujemy nad tym - zdradziła w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Katarzyna Szczepanik z biura prasowego Canal+.

W wielu krajach stacje filmowe bez logotypów

Choć KRRiT doprowadziła do zwiększenia oznaczeń wiekowych, to na wielu rozwiniętych rynkach odchodzi się od „zaśmiecania” ekranu przez kanały telewizyjne. W Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji i w Wielkiej Brytanii stacje filmowe nadają bez logotypów. W USA zamiast symboli z oznaczeniami przed rozpoczęciem seansu danej produkcji pojawia się plansza z ostrzeżeniem przed konkretnymi treściami, które mogą uderzać w rozwój nieletnich. Francuski Canal+ nie nadaje logotypu, tylko niewielkich rozmiarów oznaczenie wiekowe.

W dobie cyfrowej telewizji i EPG (elektronicznego przewodnika po programach) łatwo sprawdzić jaki kanał i program oglądamy. Mimo tego KRRiT zapisuje konieczność nadawania logotypu w koncesjach.  Dlaczego nadawcy w Polsce nie mogą sami decydować w tym zakresie? -  Uprzejmie informuję, że zapis dotyczący oznaczania programu na ekranie umieszczany jest we wszystkich koncesjach na rozpowszechnianie programu i służy łatwej jego identyfikacji przez widza. Podstawą umieszczania tego zapisu stanowi art. 37 ust. 2 ustawy o radiofonii i telewizji: „Art. 37 ust. 2. Koncesja może określać inne warunki prowadzenia działalności, niezbędne dla realizacji przepisów ustawy” - wyjaśniała niedawno w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Czuczman z KRRiT. 

Dołącz do dyskusji: Canal+ zmniejszy oznaczenia wiekowe. „Wielkość przeszkadza abonentom”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Canal+ się wygłupił, KRRiT żadnej zgody nie dała tylko odesłała do rozporządzenia które większość nadawców ma w głębokim podważeniu bo nikt nie zdurnial żeby z linijką mierzyć kwadraciki na ekranie. Tylko Polsat jak zwykle wali oznaczenia na pół ekranu bo Solorz boi się jak diabeł święconej wody. Oto obraz nędzy i rozpaczy rynku medialnego zarządzanego przez biurokratów po 70-tce
odpowiedź
User
Wiesiek
To jeszcze czas na Polsat
odpowiedź
User
Teleman
Jak jest znaczek +18 to pokornie wyłączam TV 😂
odpowiedź