SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Canalys: Apple trzecim największym sprzedawcą komputerów na świecie

Firma analityczna Canalys opublikowała dane na temat globalnego rynku sprzedaży komputerów w IV kwartale 2010 roku, uwzględniając w swoich szacunkach tablety. Dzięki temu trzecim największym dostawcą okazało się oferujące iPada Apple.

Canalys: Apple trzecim największym sprzedawcą komputerów na świecie

Z danych Canalys wynika, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku na świecie sprzedano 105,8 miliona pecetów - o 19,2 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku 2009 (88,8 mln).

Firma przypisuje ten wzrost przede wszystkim rosnącej popularności tabletów - nowej kategorii urządzeń. "Tablety dały konsumentom większy wybór w okresie świątecznym. Co prawda nie kupowały ich osoby planujące zakup pierwszego komputera czy też mało zarabiające, ale okazały się one bardzo popularne jako dodatkowe urządzenia komputerowe" - stwierdził Tim Coulling, analityk Canalys.

Firma uwzględniła tablety w swoich wyliczeniach w przeciwieństwie do innych ośrodków badawczych, takich jak IDC czy Gartner.

"Każdy argument za tym, że tablet nie jest pecetem, jest po prostu nieprawdziwy. Z ekranami o przekątnych powyżej siedmiu cali, dużą mocą obliczeniową i rosnącą liczbą aplikacji, tablety oferują możliwości komputerowe porównywalne z netbookami. Oba rodzaje urządzeń rywalizują o tych samych klientów i będą pomyślnie koegzystować na rynku. Tak jak w przypadku smartfonów, niektórzy użytkownicy będą potrzebowali fizycznej klawiatury, a inni poradzą sobie bez niej. Każda nowa kategoria urządzeń zazwyczaj powoduje znaczące przesunięcia w udziale w rynku. Apple tutaj zyskuje, podobnie jak dzięki netbookom zyskiwały Acer, Samsung czy Asus. Branża komputerowa zawsze ewoluowała w tym kierunku, poczynając od czasów gdy Toshiba i Compaq poszybowały wysoko dzięki pierwszej fali notebooków" - argumentuje Daryl Chiam, starszy analityk Canalys.

Apple, z liczbą 11,5 miliona urządzeń (tablety iPad i komputery Mac) sprzedanych w IV kwartale, nieznacznie wyprzedziło Della i z 10,8 proc. udziału w rynku było trzecim największym sprzedawcą. Pierwsze dwie pozycje zajęły firmy Hewlett-Packard i Acer, a czołową piątkę uzupełniło Lenovo.

W ujęciu geograficznym, najwyższy wzrost sprzedaży komputerów w ujęciu rocznym odnotowano w Europie Środkowo-Wschodniej (o 38,4 proc.), Ameryce Łacińskiej (o 27,9 proc.) oraz regionie Azji i Pacyfiku (o 22,8 proc.). Tymczasem najwolniejsze tempo zaobserwowano w Europie Zachodniej (o 10,7 proc.) i Ameryce Północnej (o 15,5 proc.).


Firmy badawcze IDC i Gartner odróżniają komputery od tabletów i podają oddzielne dane dla obu segmentów. Z ostatnich szacunków IDC wynika, że w III kwartale 2010 roku na świecie sprzedano 4,8 miliona tabletów (więcej na ten temat), a w IV kwartale sprzedaż komputerów wzrosła w ujęciu rocznym o 2,7 proc., do 92,1 miliona urządzeń (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Canalys: Apple trzecim największym sprzedawcą komputerów na świecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl