SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Carrefour otworzy wybrane placówki w niedziele niehandlowe. Związki zawodowe się buntują

Carrefour we współpracy z Pointpack zaoferuje klientom wybranych placówek usługi pocztowe, dzięki czemu będą mogły być otwarte w niedziele objęte zakazem handlu. Decyzję sieci ostro krytykują związkowcy.

Article

Do tej pory usługi kurierskie we współpracy z Pointpack były realizowane w sklepach franczyzowych Carrefour. To głównie sklepy w formacie convenience (około 700 placówek pod szyldem Globi, Carrefour Express).

Teraz, jak podaje serwis Wiadomości Handlowe, francuski detalista zdecydował się rozszerzyć usługę także o własne placówki.

- Obecnie wspólnie z naszym partnerem, współpracownikami i ekipami sklepów będziemy pracowali nad przygotowaniem najlepszego modelu pracy i modelu operacyjnego, który następnie testowany będzie w trzech lokalizacjach - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Izabella Rokicka, dyrektor komunikacji Carrefour Polska. - Dążąc do budowania najlepszego doświadczenia zakupowego klientów, inwestujemy w rozbudowę portfela usług około zakupowych oferowanych w naszych sklepach. W minionym tygodniu podpisaliśmy umowę z firmą PointPack, inicjując naszą współpracę w zakresie obsługi przesyłek kurierskich - dodaje Izabella Rokicka.

Umowa oznacza, że Carrefour pilotażowo otworzy wybrane sklepy także w niedziele objęte zakazem handlu. Na razie detalista nie podaje lokalizacji tych sklepów oraz terminu startu testów.  

W kwietniu 2019 roku Carrefour nawiązał współpracę z operatorem automatów do odbioru przesyłek kurierskich Swipbox, umieszczając w swoim hipermarkecie w Centrum Handlowym Targówek największy tego typu automat w Polsce.

Carrefour ma w Polsce ponad 900 sklepów w 6 formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów hurtowo-dyskontowych, osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Jest również właścicielem sieci 20 centrów handlowych o łącznej powierzchni ponad 230 000 GLA oraz sieci ponad 40 stacji paliw.

Związki zawodowe Carrefour się buntują

Na decyzję centrali Crrefour Polska ostro zareagowali związkowcy.

"Organizacja Zakładowa NSZZ 'Solidarność' Carrefour Polska stanowczo sprzeciwia się próbom ominięcia zakazu handlu w niedzielę przez Carrefour Polska" - czytamy w wydanym oświadczeniu.

"Odebranie pracownikom jedynego dnia wolnego zagwarantowanego przez Ustawę o ograniczenie handlu w niedzielę jest brakiem poszanowania godności pracowników, prawa odpoczynku i możliwości spędzenia tego czasu z rodziną" - argumentują przedstawiciel pracowników Carrefour Polska.

Dodano również że "wielozadaniowość, niskie wynagrodzenia, narażenie na zakażanie COVID-19 są dostatecznymi czynnikiem stresującym pracowników handlu".

NSZZ 'Solidarność' w Carrefour Polska zapowiada w oświadczeniu, że będzie podejmować "stosowne działania w obronie wolnych niedziel".

Sklepy otwierają się w niedziele mimo zakazu

Zakaz handlu w prawie wszystkie niedziele obowiązuje w Polsce od 2018 roku, przy czym we wprowadzającej go ustawie zapisano 32 wyjątki, m.in. dotyczący placówek z usługami pocztowymi. W praktyce sieci sklepów po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe.

Największe sieci detaliczne w ostatnich miesiącach zintensyfikowały działania zmierzające ku prowadzeniu handlu w niedziele, kiedy obowiązuje ustawowy zakaz otwierania większości sklepów. Firmy korzystają masowo z jednego z wyjątków, przysługującego placówkom prowadzącym w niedziele usługi pocztowe lub kurierskie.

Od 5 września na wyżej opisanej podstawie swoje sklepy otworzy Lidl Polska. Firma nie ujawnia na razie, ile placówek będzie działać we wszystkie niedziele. Sklepy będą otwarte w niedziele niehandlowe w tych samych godzinach co w niedziele handlowe.

Pod koniec sierpnia sieć Kaufland Polska podjęła decyzję o uruchomieniu wybranych sklepów w niedziele objęte zakazem handlu w niedziele. Firma w zakresie usług pocztowych współpracuje z DHL.

Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD. Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".

Kiedy pod koniec maja br. Kaufland zapowiedział otworzenie wszystkich swoich sklepów w niedziele niehandlowe, firmę mocno skrytykowała „Solidarność". - Postępowanie firmy Kaufland to lekceważenie państwa polskiego oraz parlamentu jako ustawodawcy. Na takie działania w Niemczech Kaufland by sobie nie pozwolił - komentował dla Wirtualnemedia.pl Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu, Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność".

PiS złożył projekt nowelizacji usuwającej "wyjątek pocztowy"

W sprawie zakazu handlu w niedziele pod koniec lipca wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny. Trybunał uznał dwa zaskarżone przepisy z ustawy dotyczącej zakazu handlu w niedzielę za konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. Trybunał nie wypowiedział się w sprawie dwóch kluczowych przepisów.

Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - są zakazane". Drugi przepis wskazywał wyjątki od tego zakazu.

Pod koniec lipca do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta, który w praktyce ma ukrócić stosowanie tzw. "wyjątku pocztowego" przez sieci detaliczne.

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być te placówki, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, która stanowi co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

Dołącz do dyskusji: Carrefour otworzy wybrane placówki w niedziele niehandlowe. Związki zawodowe się buntują

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ljkhjg
To pokazuje tylko, że polskie państwo jest z tektury !
odpowiedź