SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cena najważniejsza przy wyborze AGD

Zelmer, Philips, Amica i Whirlpool są najczęściej posiadanymi markami małego i dużego AGD w Polsce. Najważniejszym kryterium wyboru pozostaje wciąż cena - wynika z raportu PBS i Newspoint.

fot. Shutterstock.com Article

Najczęściej polecane marki dużego AGD, o najwyższych wartościach NPS, to Bosch, Whirlpool oraz Siemens. W przypadku producentów sprzętów małego AGD, w 2015 roku najwyższe wartości NPS wskazują klienci marek Moulinex, Braun oraz Bosch.

Niekoniecznie są to jednak marki najczęściej spotykane w polskich domach. Tam najczęściej natrafimy na produkty małego AGD marek Zelmer, Philips i Tefal, a w przypadku dużego AGD - Amica, Whirlpool i Bosch.

Polacy przy zakupie sprzętu kierują się głównie ceną, która jest ważna dla 70%, a najważniejsza dla 44% badanych. Do najważniejszych aspektów należą także funkcjonalność produktu (najważniejsza dla 13%), jego marka (10%) oraz wygląd (6%). Opinie znajomych Polacy wciąż cenią bardziej niż te z forów internetowych czy rekomendacje sprzedawcy.

Która marka przekonała do siebie najbogatszych klientów? W polskich domach najczęściej spotkać możemy produkty dużego AGD marek Amica, Whirlpool i Bosch, a w przypadku małego AGD – marek Zelmer, Philips i Tefal. Spośród marek masowych najzamożniejszych klientów mają LG (duże AGD) i Braun (małe AGD), w przeciwieństwie do marek Polar (duże AGD) i Clatronic (małe AGD) – częściej popularnych zwłaszcza wśród osób starszych i mniej zamożnych.

Najbardziej zadowolonych, a zarazem lojalnych klientów, mają Bosch (duże AGD) i Philips (małe AGD), a najmniej – Electrolux (duże AGD) i Daewoo (małe AGD). Nie zawsze się to jednak przekłada na chęć do rekomendacji posiadanych produktów, którą w kategorii duże AGD najczęściej deklarują klienci Boscha, Whirlpoola i Beko (duże AGD), a w przypadku małego AGD – Moulinexu, Brauna i Boscha.

Badanie PBS odpowiada także na pytanie o zakupy internetowe sprzętu AGD. Tylko 5% Polaków kupiło kiedykolwiek sprzęt AGD przez internet, a 13% deklaruje rozważanie takiego zakupu w przyszłości. Co stoi na przeszkodzie? 43% kupujących sprzęt AGD uważa zakupy tego typu produktów przez internet za mniej bezpieczne niż zakupy tradycyjne. O tym, że poziom bezpieczeństwa jest taki sam, bez względu na kanał zakupowy, jest przekonany co czwarty badany (24%).

Z kolei z badania Newspoint wynika, że internetowy szum wokół urządzeń małego AGD wzrósł dwukrotnie w porównaniu do ubiegłego roku. Zaledwie 1% internautów negatywnie wypowiada się o zakupionych przez siebie sprzętach małego AGD (spadek o 1 pkt. proc. w stosunku do 2014 r.), a 15% rekomenduje innym sprawdzone urządzenia (wzrost o 2 pkt. proc. w stosunku do 2014 r.).

Najczęściej w sieci pisze się o markach Philips, Bosch i Zelmer. Najbardziej pozytywnie kojarzone są Clatronic i Moulinex, a najwięcej kontrowersji wzbudza Whirlpool. Jeśli chodzi o kupno małego AGD to internauci dyskutują najczęściej o serwisach aukcyjnych (głównie Allegro), jednak najbardziej cenią zakupy w stacjonarnych sieciach sklepów ze sprzętem AGD.

Badanie "PBS Loyalty Benchmark – małe i duże AGD" jest realizowane raz w roku przez PBS metodą CAPI, w ramach badania OmniPBS, na reprezentatywnej próbie 2000 Polaków w wieku 15+.
Newspoint przeprowadził badanie ilościowe, na łącznej próbie ok. 10 tys. wpisów, treści zamieszczanych w internetowych serwisach informacyjnych i mediach społecznościowych w kontekście produktów małego AGD, dla następujących marek: Amica, Bosch, Braun, Clatronic, Daewoo, Electrolux, LG, Moulinex, MPM Product, Panasonic, Philips, Samsung, Siemens, Tefal, Whirlpool, Zelmer. Zestawione zostały dwa analogiczne okresy: luty-kwiecień 2014 oraz 2015.

  • Więcej informacji:
  • Agd
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cena najważniejsza przy wyborze AGD

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hanecka
Cena ceną raczej warto zwracać uwagę na stosunek ceny do możliwości i jakości sprzętu. Przy agd jak zmienialiśmy u nas piekarnik to zdecydowanie w naszym budżecie najlepszą opcją była Amica, właśnie ze względu na to ile dostaje się funkcji i jak jest wykonany sprzęt w tej cenie, braliśmy z serii fusion więc taka średnia półka i bdb.
8 8
odpowiedź