SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Centrum Nauki Kopernik uruchomi projekt SOWA. 32 lokalne pracownie naukowe dla młodzieży

Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarły umowę przewidującą uruchomienie projektu SOWA. Według planu w całej Polsce powstaną 32 lokalne centra nauki, w których młodzież będzie mogła zapoznać się z wybranymi zagadnieniami z różnych dziedzin naukowych oraz prowadzić własne eksperymenty edukacyjne. Na projekt zostaną przeznaczone 44 mln złotych z budżetu Ministerstwa Nauki.

Article

Centrum Nauki Kopernik (CNK) to funkcjonujący w Warszawie od 2010 r. rozległy kompleks, którego celem jest rozwijanie nauki, współpraca z naukowcami i nauczycielami, a według misji instytucji także inspirowanie do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. Edukacyjna oferta CNK jest w znacznym stopniu skierowana do młodzieży.

SOWA – lokalne centra naukowe

Teraz poinformowano, że Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawarły umowę przewidującą uruchomienie projektu SOWA (skrót od Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności).

W komunikacie skierowanym do redakcji Wirtualnemedia.pl CNK wyjaśnia, że od lat promuje ideę uczenia się przez samodzielne eksperymentowanie. Ta metoda pozwala nie tylko poszerzać wiedzę, ale także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości.

Czytaj także: Centrum Nauki Kopernik szuka agencji do dwóch kampanii

W Koperniku można odkrywać zjawiska naukowe m. in. korzystając z eksponatów zgromadzonych na wystawach, podczas samodzielnego rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych, a także biorąc udział w różnych warsztatach.

Te aktywności postanowiono przenieść w teren tworząc SOWY. Według zapowiedzi powstaną one przy już funkcjonujących instytucjach, takich jak domy kultury, biblioteki, muzea. W każdej placówce mieścić się będzie wystawa oraz Majsternia - przestrzeń swobodnego eksperymentowania, w której odbywać się będą także różnorodne zajęcia.

Eksponaty i eksperymenty
 
Według planów w wypadku każdej SOWY wystawa to 15-18 eksponatów, wybranych przez zespół Centrum Nauki Kopernik. Będą one ukazywać zjawiska związane z różnymi dziedzinami nauki, takie jak ruch, światło czy procesy biologiczne. Na liście propozycji są m.in. Kolorowe cienie (mechanizmy powstawania cienia i mieszania barw), Rysowanie w lustrze (koordynacja oka i ręki) czy Usyp mapę (analiza ukształtowania terenu).

Z kolei Majsternia to przestrzeń, w której można samodzielnie lub grupowo podejmować wyzwania logiczne, konstruktorskie, inżynieryjne. Np.: „Skonstruuj zamek do drzwi”, „Zbuduj tor magnetyczny dla piłki”, „Zagraj na kieliszkach”. Na miejscu dostępne będą potrzebne do wykonania zadań akcesoria.

 

Zajęcia warsztatowe

Zgodnie z projektem SOWY mogą być również miejscem szerokiej działalności programowej. Do lokalnych placówek trafią scenariusze zajęć, przetestowanych i prowadzonych w Koperniku – np. Warsztatów Familijnych. CNK pomoże także w zakładaniu i prowadzeniu Klubów Młodego Odkrywcy - zajęć pozaszkolnych dla dzieci przedszkolnych i uczniów szkoły podstawowej.

Według planów w grudniu 2020 r. zakończy się projekt pilotażowy. W ramach niego stworzonych zostanie 8 eksponatów, które zostaną przetestowane przez zwiedzających Centrum Nauki Kopernik. Dwie pierwsze „próbne” SOWY powstaną w 2021 r, a 30 kolejnych w latach 2022-2023. Konkretne lokalizacje zostaną wyłonione w konkursie, którego kryteria właśnie są opracowywane. Projekt SOWA realizowany jest dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kwocie 44 mln.

Czytaj także: Telewizja Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego i MEN uruchamiają edukacyjny kanał

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Centrum Nauki Kopernik uruchomi projekt SOWA. 32 lokalne pracownie naukowe dla młodzieży

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl